Przejdź do artykułu
2021-03-14 | Kaizen&Lean

Wymienniki ciepła

Zjawisko wymiany ciepła jest nieodłącznym elementem niemal każdego procesu przemysłowego. Wykorzystywane do przekazywania ciepła wymienniki różnią się od siebie wielkością, konstrukcją i przeznaczeniem, jednak wszystkich dotyka pewien wspólny problem – stopniowy spadek wydajności. Z czego wynika i jak mu zapobiec?

Zdecydowana większość wymienników ciepła wykorzystuje wodę jako medium służące do chłodzenia lub podgrzewania. Nieuniknionym tego skutkiem jest sukcesywne narastanie wewnątrz wymiennika warstw kamienia kotłowego, rdzy i innych osadów, w tym również biologicznych. Powoduje to zmniejszanie wewnętrznych średnic kanałów, obniżanie natężenia przepływu oraz wzrost oporu cieplnego. Efektywność wymiennika stopniowo spada. W skrajnych przypadkach może dojść do awarii, a nawet trwałego uszkodzenia wymiennika i konieczności jego wymiany.

Stały monitoring wydajności wymiennika pozwala nie tylko uniknąć awarii, ale również ustalić częstotliwość, z jaką dany wymiennik powinien być czyszczony. Nie ma tu reguły – jest to uzależnione od budowy wymiennika, jego gabarytów, temperatury pracy, jakości pobieranej wody i wielu innych czynników. Obserwacja parametrów pozwala określić częstotliwość czyszczenia, która zapewni stałą, wysoką efektywność transportu ciepła oraz wydłuży żywotność wymiennika.

Istotną kwestią jest również dobór metody czyszczenia. Nie każdy sposób usuwania osadów zapewnia jednocześnie wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Niektóre spotykane na rynku rozwiązania mogą uszkodzić delikatne wewnętrzne elementy wymiennika, inne opierają się na wykorzystaniu agresywnych środków chemicznych, stanowiących zagrożenie nie tylko dla samego wymiennika, ale również dla operatorów. Różny jest również stopień praco- i czasochłonności poszczególnych metod czyszczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, optymalnym rozwiązaniem wydaje się metoda czyszczenia wymienników za pomocą technologii RWR grupy Bio-Circle. Opiera się ona na wykorzystaniu urządzenia wyposażonego w wysokiej jakości pneumatyczną pompę membranową, która pulsacyjnie podaje do wnętrza wymiennika roztwór dedykowanego płynu czyszczącego podgrzanego do temperatury około 55-60OC. Kierunek cyrkulacji roztworu jest zmienny, a postępy można monitorować dzięki zintegrowanemu przepływomierzowi. Najnowszy model urządzenia RWR został dodatkowo wyposażony w sterownik PLC, dzięki czemu proces czyszczenia przebiega w sposób całkowicie automatyczny. Na zakończenie, wnętrze wymiennika płukane jest wodnym roztworem inhibitora korozji w celu neutralizacji oraz zabezpieczenia powierzchni przed korozją.

Opisana wyżej metoda czyszczenia wymienników ciepła zostanie szerzej omówiona podczas kolejnego bezpłatnego webinaru z cyklu Akademia Bio-Circle. Szczegóły i zapisy pod adresem: https://www.bio-circle.com.pl/webinary/czyszczenie-ukladow.


Zobacz także

Mierzenie wskaźników OEE w erze IoT
Transport bliski na linii produkcyjnej
Czy RFID wyparło kody kreskowe w identyfikacji komponentów na produkcji?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Do Polski trafia nowy trend
Nowe rozwiązanie dla branży tworzyw sztucznych i nie tylko
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA