Przejdź do artykułu
2022-03-02 | W magazynie

Zawodnik klasy A*

Na rynku wózków widłowych o tonażu w zakresie 2–3,5 t pojawiają się nowe modele. Hyster H2.0-3.5A zastępuje dotychczasową serię H2.0-3.0XT.

Dostawcy maszyn podkreślają,że seria A ma zapewnić większą elastyczność w zaspokajaniu specyficznych potrzeb klientów, przy jednoczesnym utrzymaniu relatywnie niskiego całkowitego kosztu posiadania. Nowe wózki znajdą zastosowanie głównie w za- i rozładunku samochodów ciężarowych oraz w transporcie spaletyzowanych i niespaletyzowanym towarów.

Maszyny sprawdzą się w wielu branżach, m.in. motoryzacji (załadunek/rozładunek części samochodowych na ciężarówki), branży napojowej (załadunek/rozładunek produktów do napojów przy użyciu podwójnego lub potrójnego paletyzera) czy budowlanej (przemieszczanie w poziomie i w pionie materiałów budowlanych, cegieł, bloczków betonowych itp.). Maszyny serii A nie zawiodą też z pewnością przy obsłudze materiałów i produktów metalowych (paletyzowane/niepaletyzowane blachy, lekkie kręgi aluminiowe, wyroby gotowe, części do maszyn), jak również papierowych (zastosowaniazwiązane z recyklingiem z wykorzystaniem chwytaka do bel Bolzoni Auramo, pozycjonera wideł lub chwytaka do bel obracającego się o 360°).

Do napędu wózków nowej serii stosowane są silniki wysokoprężne (Stage V) na olej napędowy lub skroplony gaz (LPG). Jednostki mają pojemność 2,1 l (silniki na olej napędowy; moc.37–44kW) oraz 2,2 l (silniki na LPG; moc. 45 kW) i pochodzą od firmy Yanmar. Napęd przenoszony jest poprzez elektroniczną jednobiegową przekładnię Powershift. Elementem wyposażenia wózków są m.in. hamulce bębnowe, jak również w maszt 3FFL, kompatybilny z kontenerami. Interwały serwisowe są relatywnie duże, wynoszą 500 motogodzin.

Do kluczowych walorów maszyn H2.0-3.5A należy z pewnością bardzo dobra widoczność, praktycznie w każdym kierunku. Wyjątkowo duże okno masztu ma zapewniać operatorowi szerokie pole obserwacji podczas prowadzenia prac przeładunkowych.

4529HBC4IM001 E XX EU V1R0 092021 R177 Hyster Application LPG EMEA 0001 Digital

Szyba w dachu kabiny z jednej strony stanowi istotny element zabezpieczający przez ładunkami, które ewentualnie mogłyby spaść z góry, a z drugiej – ma gwarantować  odpowiednią widoczność w górę, co jest szczególnie ważne przy podejmowaniu ładunków z dużej wysokości.

Ergonomicznej eksploatacji sprzyja duży stopień ułatwiający wsiadanie i wysiadanie z wózka, jak również przestronność przedziału operatora z relatywnie dużą przestrzenią na ramiona, nogi i głowę. Sporym atutem jest możliwość zastosowania wygodnego i regulowanego fotela amortyzowanego Grammer MSG65, potrafiącego redukować wibracje i zapewniającego odpowiednie podparcie pleców operatora. Fotel ten został zresztą ostatnio zmodernizowany (powiększenie skoku zawieszenia, większa regulacja siedzenia do przodu i do tyłu). Zmian dokonano m.in. po to, aby poprawić warunki pracy operatorom o relatywnie niewielkim wzroście. Z drugiej strony, dzięki nowym regulacjom fotel jest w stanie zapewnić należyty komfort pracy także operatorom o większej wadze, nawet do 170 kg. Do dyspozycji są również fotele z zawieszeniem pneumatycznym. Zmierzony poziom wibracji wynosi mniej niż 0,5 m/s2,
cooznacza dla operatora mniej wstrząsów. Zmęczenie redukuje 3-punktowe podparcie, ułatwiające również częste wsiadanie i wysiadanie.

14TR3005 DxO

Hyster od lat przywiązuje dużą wagę m.in. do kwestii bezpieczeństwa maszyn. Wprowadza w tym zakresie szereg innowacji. W swych wózkach oferuje m.in. dynamiczny system stabilizacji (DSS). Gdy wózek skręca, podwozie obraca się wokół środkowej osi skrętnej, aż do krytycznego punktu pochylenia wózka, gdy oś skrętna i przegub przeciwwagi zatrzymają się, naturalne pochylenie wózka zostaje zatrzymane. Ten punkt połączenia jest kluczowy, bo zmienia figurę stabilizacji z trójkąta na trapez, co oznacza, że wózek jest bardziej stabilny na zakręcie. Ta funkcja, dostępna we wszystkich wózkach serii A, pomaga operatorom, z jednej strony jeździć bezpiecznie, z drugiej zwiększyć wydajność.

Istotną część zestawu narzędzi mających wpływ na wydajność stanowi również telematyka Hyster. Bezprzewodowe rozwiązanie do zarządzania flotą, które zapewnia jej pełną widoczność, pomagając zarządzającym podejmować optymalne decyzje służące wydajności i obniżeniu kosztów (można to robić praktycznie z każdego miejsca, w dowolnym czasie). Dzięki aplikacji operator na bieżąco dowiaduje się o uszkodzeniach, co pozwala mu szybko reagować, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia jeszcze poważniejszych kłopotów. Wyświetlane jest również godzinowe wykorzystanie każdego wózka, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Funkcje lokalizacji i ruchu GPS umożliwiają wykreślenie ruchu sprzętu na mapie i określnie, z jaką prędkością jeżdżą wózki i gdzie doszło do kolizji. Dzięki bezprzewodowej kontroli dostępu można śledzić prawa dostępu operatora, przez co zarządzający flotą ma pewność, że wózki obsługują tylko certyfikowani i przeszkoleni operatorzy.

W przypadku wózków serii A wszystkie zdarzenia zarejestrowane przez system dynamicznej stabilizacji, są również widoczne w panelu Hyster Tracker. Oznacza to, że można określić np. to, którzy operatorzy wymagają więcej szkoleń. Z zainstalowaną opcją telemetrii wózki są objęte dwuletnią (lub 4 tys. mth) gwarancją. Opcjonalnie oferowana jest gwarancja trzyletnia.

 
Zeppelin Polska Sp. z o.o.
Michał Łątka
Specjalista ds. Produktu Hyster
tel. +48 22 566 47 00
www.zeppelin.pl

*Artykuł promocyjny


Zobacz także

Podstawowe narzędzie sprawnej pracy
Najważniejsze trendy, na które warto zwrócić uwagę w 2022 r.
Wywiad z Pawłem Siembabem, Global Client Executive w Dassault Systèmes
Systemy APS – jak w inteligentny sposób planować produkcję?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

50 tys. nowych metrów magazynowych na Dolnym Śląsku
Prologis ożywia miejską przestrzeń
LANCERTO otwiera magazyn w Łańcucie
7R Park Goleniów II w rękach Macquarie Asset Management

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów