2019-11-05 | W magazynie

Ocean wyzwań

Charles Kettering, amerykański wynalazca m.in.: elektrycznego rozrusznika samochodowego twierdził, że „problem dobrze ujęty, to problem w połowie rozwiązany.” Niektórzy jednak idą o krok, a nawet dwa, dalej. Nie tylko dobrze ujmują problem, ale też dostarczają jego rozwiązanie, umożliwiając jednocześnie zabezpieczenie się przed potencjalnym niebezpieczeństwem w przyszłości.

Łukasz Mikołajczak: Czym się zajmuje Anter System Polska Sp. z o.o?

Tomasz Baryła: Nasza firma produkuje całe spektrum produktów służących ochronie i zabezpieczeniu ludzi oraz maszyn. Jednym z nich są bariery ochronne z tworzyw sztucznych. Jest to polski produkt sprzedawany nie tylko w kraju, ale też w całej Europie i Rosji. Jednak Anter System to nie tylko wspomniane bariery, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego też stale rozwijamy produkty i systemy, które chronią ludzi i przestrzeń oraz dają gwarancję całkowitej skuteczności.

Bez wątpienia bezpieczeństwo w magazynach i zakładach produkcyjnych to priorytet. Jednym z kluczowych elementów ochrony pracowników w tego typu organizacjach są ciągi komunikacyjne. Na co należy zwracać uwagę wyznaczając je?

- Każdy pracodawca, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, ma obowiązek zapewnić na terenie zakładu pracy drogi komunikacyjne, transportowe, dla pieszych i dojazdy pożarowe, które muszą być wykonane i oznakowane zgodnie z Polskimi Normami i innymi przepisami prawa. Wyznaczając drogi, przejścia i dojazdy pożarowe należy kierować się przede wszystkim rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rozporządzeniem w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, jak również ustawą Prawo o ruchu drogowym.
Rodzaj zakładu pracy, w którym wyznaczane są drogi, wpływa na wymiary dróg, bowiem te powinny być dostosowane do liczby użytkowników, rodzajów i wielkości urządzeń transportowych oraz przemieszczanych ładunków.

Niewątpliwie głównym celem wykonywania zabezpieczeń ciągów komunikacyjnych jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Należy zwrócić jednak uwagę, że wyeliminowanie możliwości wystąpienia kolizji wpływa również na bezpieczeństwo maszyn oraz składowanego towaru. Bariery ochronne stanowią swoiste zabezpieczenie zarówno samej infrastruktury, jak również maszyn i urządzeń, jednocześnie chroniąc firmę przed nieplanowanymi przestojami produkcyjnymi.

Przed czym dokładnie chronią bariery i czy polimerowe tworzywa sztuczne gwarantują stuprocentowe bezpieczeństwo? W końcu to tylko plastik…

- Bariery przemysłowe służą do wydzielania bezpiecznych stref ruchu i wyznaczania ciągów komunikacyjnych. Chronią przed uderzeniem wózków widłowych i transportowych, nieplanowanym wtargnięciem pieszego w obszar pracy wózka, zabezpieczają towary, maszyny oraz bramy, a także pracowników w obszarze produkcyjnym. Jeżeli bariery z tworzywa są odpowiednio dobrane to zapewnią niemal stuprocentową ochronę.

Czy zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych może mieć różny charakter?

- Zdecydowanie tak. Dobór barier zależny jest od wielu zmiennych. Najważniejsze z nich określają przeznaczenie danej powierzchni, specyfikę produkcji czy też magazynu oraz natężenie ruchu. Decydując się na konkretny typ bariery należy także brać pod uwagę rodzaj potencjalnych zagrożeń, sposób składowania, a także charakter i gabaryty towaru. 

W swoim asortymencie posiadamy wiele typów barier. Ich specyfika jest uzależniona od konkretnego przeznaczenia.

Rozróżniamy bariery wysokiego składowania towaru typu Wall Protection, które służą do maksymalnego zabezpieczenia obszarów produkcyjnych i magazynowych na różnych wysokościach. Stanowią także skuteczne zabezpieczenie przed przypadkowym obsunięciem się składowanego piętrowo towaru.

Bariery regałowe m.in typu TX HD+, są doskonałą ochroną najbardziej wrażliwych części regałów magazynowych oraz maszyn. Idealnie sprawdzają się w miejscach narażonych na uszkodzenia powstałe przez ruch wózków widłowych i transportowych. To najskuteczniejsza ochrona czoła regałów. Ze względu na specyfikę materiału znajdują również zastosowanie w mroźniach i chłodniach.

Odbojnice regałowe typu Protector HD+ zabezpieczają natomiast konstrukcję regału, minimalizując ryzyko wystąpienia kolizji spowodowanej jego uszkodzeniem lub przewróceniem się. Produkt nakładany jest na regał magazynowy, zajmuje mało miejsca, nie wymaga kotwienia do posadzki i rozkłada siłę uderzenia na całej swojej powierzchni.

Osobne typy barier służą do ochrony ścian, maszyn oraz wyznaczania dróg transportowych.

W swoim asortymencie wyróżniamy w tym zakresie bariery VO HD+ oraz bariery DE. Te ostatnie wykonane są całkowicie z ekstremalnie odpornego na uderzenia i odkształcenia materiału ERTAX, i tworzą swoistą blokadę wjazdu.

Natomiast bariery Pedestrian HD+, BauC HD+, BauC2 HD + są wykorzystywane podczas wyznaczania ciągów komunikacyjnych. Osobne typy barier m.in.: bariery Baum SO HD+ służą do ochrony drzwi, bram i pozostałych przejść. Bariery typu Gate Protector sprawdzają się, chroniąc bramy wjazdowe przed uszkodzeniami, które mogą powstać w skutek błędów operatorów pojazdów.

Na koniec warto też wspomnieć o ochronach kolumn RAL2, RAL3 i Barrel, które stanowią zabezpieczenie słupów konstrukcyjnych czy latarni, jak również o barierach wyjmowanych BISF HD+ stosowanych do ochrony rozdzielni. 

Dużym atutem naszych barier wykonanych z tworzywa, oprócz ekstremalnej odporności na uderzenia, jest ich modułowy charakter. Dzięki temu bariery mogą być w dowolny sposób rozbudowywane, modyfikowane i przenoszone.

Portfolio samych barier ochronnych jest doprawdy spore, a to przecież nie wszystkie Państwa produkty. Pytanie na koniec - w jakich sektorach najczęściej znajdują zastosowanie rozwiązania Anter System i jakie branże reprezentują Państwa klienci?

- Do każdego projektu zabezpieczeń podchodzimy indywidualnie. Tworzymy wiele całkowicie nowych projektów zabezpieczeń, które są dopasowane do specyfiki produkcji  danej organizacji. Klient, wybierając Anter System, nie kupuje samego produktu, a rozwiązanie problemu. Ocean wyzwań to nasze naturalne środowisko, w którym czujemy się najlepiej! Stale też rozwijamy nowe produkty, nie tylko bariery, ale również systemy np. bezpiecznego dokowania pojazdu, takie jak podpory pod naczepy czy automatyczne systemy blokowania kół, dające całkowite bezpieczeństwo załadunków i rozładunków. Naszymi głównymi klientami są firmy produkcyjne z branży automotive, papierniczej, petrochemicznej, spożywczej, chemicznej jak również przedsiębiorstwa logistyczne. Rozwiązania w zakresie produkowanych przez nas barier przemysłowych z tworzyw sztucznych można znaleźć m.in.: w zakładach Faurecia, Leoni Kabel, Mars, Brembo, DHL, BOSCH, Brammer, Danone, Animex, UPS, Delphi, Promar czy SteriPak. 

Dziękuję za rozmowę.

https://antersystem.pl/


Zobacz także

Dzisiejsza bankowość daje wiele możliwości do rozliczeń
Ewolucja technologiczna w zarządzaniu łańcuchem dostaw doby cyfryzacji
Transport morski sukcesywnie rośnie, a wraz z nim operatorzy i ich usługi w zakresie frachtów oceanicznych
Żywy organizm logistyki potrzebuje niezawodnej sieci dystrybucyjnej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

"Logistyczne wywiady"- 14 narracji o współczesnych ideach zarządzania
Kreatywne potrzeby klientów i możliwości operatorów logistycznych
Rozmowa z Benedyktem Bródką, właścicielem firmy POL-PLAN
Wywiad z Rafałem Krajewskim, Dyrektorem Generalnym GEFCO Polska
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA