Przejdź do artykułu
2019-10-30 | Łańcuch dostaw

Jak najkorzystniej rozliczać się w walucie?

W przypadku branży transportowej zagraniczne kontrakty i międzynarodowe umowy są rzeczą bardzo częstą. Wiąże się to naturalnie z rozliczeniami walutowymi, które mogą stanowić pewien problem, jeśli chodzi o wybór najkorzystniejszej opcji płatności.

Współczesna bankowość oferuje wiele rozwiązań płatniczych, często wygodnych, jednak może okazać się, że bardzo drogich dla firmowego budżetu. Zwłaszcza, jeśli zarówno przyjmujemy, jak i wysyłamy płatności w walucie.  

Pierwszym, wydaje się oczywistym rozwiązaniem jest otwarcie rachunku walutowego w banku. Wiąże się to oczywiście z kosztami. Zarówno kosztami przewalutowania najpierw złotówek na euro i wpłacenia ich na konto walutowe, a następnie kosztami samego przelewu. „Jeżeli mamy stałego kontrahenta, rozliczającego się w euro i relatywnie dużo transakcji w tej walucie, ma to sens. Jeżeli jednak mamy z danego regionu pojedyncze zlecenia lub rozliczamy się nie tylko w euro, ale i dolarach, czy funtach brytyjskich walutowe konto bankowe nie musi się nam opłacać” - tłumaczy Maciej Przygórzewski, główny ekspert finansowy serwisu Walutomat.pl.

Nie należy zapominać właśnie o kosztach transakcyjnych przelewów i płatności. Małe kwoty można często zapłacić kartą i prowizja nie będzie tak uciążliwa, jednak duże zlecenia mogą nadwyrężyć firmowy budżet. Koszty przelewu zagranicznego potrafią niestety niemiło zaskoczyć. „Pozytywnym wyjątkiem są przelewy w euro do Unii Europejskiej, które mają narzucone pewne ograniczenia bardzo korzystne dla klienta. Jeżeli jednak w grę wchodzą inne waluty, nie tylko euro, przelew zagraniczny szybko może się okazać kosztowny, cena może wynieść nawet kilkaset złotych” -  mówi M. Przygórzewski. 

Gdy wpłat jest więcej, zamiast konta bankowego, warto rozważyć wirtualny portfel, najlepiej połączony z korzystną usługą wymiany walut i wysłania ich w docelowe miejsce. Takim rozwiązaniem jest największa platforma wymiany walut Walutomat.pl, który od lat oferuje nie tylko korzystną wymianę walut, ale właśnie zagraniczne przelewy w konkurencyjnych cenach. Serwisy takie mają często znacząco niższe koszty niż standardowe propozycje banków. Przelew międzynarodowy jest dalej rzadko wykorzystywanym produktem, w związku z czym w bankach są na nim bardzo wysokie marże.

W Walutomacie można zyskać dwa razy: właśnie na opłatach transakcyjnych, ale przede wszystkim na korzystnej wymianie walut. Gdy wykonujemy przelew z naszego rachunku złotowego na zagraniczny, bank sam wymienia walutę. Brzmi to bardzo wygodnie, jednak koszt tego rozwiązania obciąża nas o ok. 5 proc. Ten sam problem pojawia się przy przyjmowaniu przelewów walutowych na rachunek złotowy. „Warto zainteresować się samodzielnie wymianą walut. Koszt wymiany walut, nawet przy niewielkich kwotach, których nikt z nami w banku nie chciałby negocjować, można znacząco obniżyć, korzystając z oferty fintechów. Wtedy za wymianę zapłacimy ułamek procenta, co jest znaczną oszczędnością dla każdej firmy” - dodaje M. Przygórzewski z Walutomatu.

Jak się okazuje, rozliczenia międzynarodowe w branży logistycznej, czy spedycyjnej niekoniecznie muszą generować wysokie koszty okołotransakcyjne. Zamiast standardowej oferty banków, można korzystać z nowoczesnych rozwiązań płatniczych, jakie oferują m.in. platformy wymiany walut i kantory internetowe. 

 


Zobacz także

Ewolucja technologiczna w zarządzaniu łańcuchem dostaw doby cyfryzacji
Transport morski sukcesywnie rośnie, a wraz z nim operatorzy i ich usługi w zakresie frachtów oceanicznych
Żywy organizm logistyki potrzebuje niezawodnej sieci dystrybucyjnej
Przemysł 4.0 – kierunek dobry, tempo wolne
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rok 2022 na rynku walut nie będzie nudny
10 lat obecności Walutomatu na rynku

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów