2020-03-25 | Kaizen&Lean

Sprawny przepływ

Wzrost jakości i produktywności, oszczędność miejsca, podniesienie standardów w obszarze bezpieczeństwa pracy oraz lepsza kontrola procesów produkcyjnych – to tylko niektóre z pozytywnych efektów inwestycji w rozwiązania z dziedziny automatyzacji. Polskie firmy produkcyjne korzystają z nich coraz chętniej, stawiając na elastyczne, modułowe systemy pozwalające na szybką i łatwą rozbudowę zakładu w przyszłości.

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw decyduje się na optymalizację za sprawą rozwiązań z zakresu automatyzacji. W przypadku mniejszych firm i produkcji krótkich serii automatyzacja pozwalająca na podniesienie wydajności urządzeń, takich jak np. lasery, jest szczególnie ważna. Zakup tego typu maszyny jest bowiem kosztowny i może wiązać się ze znacznym nakładem środków, który będzie mocniej odczuwalny dla mniejszego przedsiębiorcy. Optymalizacja wynikająca z wdrożenia rozwiązań do automatyzacji daje szybszy zwrot inwestycji, także tych związanych z zakupem urządzeń zewnętrznych (maszyn, wykrawarek, laserów itp.). Usprawnienie przepływu materiałów z wykorzystaniem automatycznych urządzeń może się okazać kluczowe dla osiągnięcia efektywności również w małych zakładach i magazynach.

Dla mniejszych przedsiębiorstw…

Jedną z firm, które zdecydowały się na optymalizację procesów produkcyjnych w swoim zakładzie, jest Jelcz Sp. z o.o. Na etapie podejmowania decyzji o inwestycji kluczowa była prognoza, zgodnie z którą potrzeby zakładu w obszarze laserowego wycinania blach zwiększą się i prawdopodobnie niezbędny będzie zakup kolejnego lasera. Rozwiązanie zaprojektowano więc tak, by w razie potrzeby mogło zostać rozbudowane i obsłużyło kolejny laser tnący blachy. Taką możliwość dały systemy oferowane przez firmę Remmert.

Wdrożony system magazynowy to rozwiązanie typu Basic Tower do przechowywania blach. Został on zaprojektowany jako konstrukcja dwuwieżowa na blachę w formacie 4×2 m, o pojemności 46 palet i nośności 3 t każda. System magazynowy połączony jest z laserem systemem automatyzacji LaserFLEX, również od Remmerta. Odpowiada on zarówno za załadunek blach do cięcia, jak i za odbiór wyciętych elementów. Rozwiązanie jest na tyle elastyczne, że blachy po wycięciu mogą być przekazane do kolejnego procesu (sortowania) lub w razie potrzeby odłożone do magazynu na odpowiednie miejsce. Dzięki modułowej budowie, w razie wzrastających potrzeb firmy i przyłączenia kolejnego lasera konstrukcja systemu może zostać rozbudowana.

Na podobne rozwiązanie zdecydowała się także inna polska firma, Kamir Sp. z o.o., która świadczy usługi w zakresie laserowego wycinania, gięcia, spawania i toczenia. Zaprojektowano tam magazyn na blachy o powierzchni 35 m2 na 84 palety o nośności 3 t każda. Konstrukcja pozwala na znaczącą minimalizację potrzebnego miejsca, zgodnie z zasadą „maksimum przestrzeni magazynowej na minimalnej powierzchni zasadniczej”.

…i dużych firm

Wspomniane rozwiązania można także z powodzeniem stosować w przedsiębiorstwach, które mają większe potrzeby w zakresie magazynowania, intralogistyki i produkcji. Jednym z nich jest Grupa IM (Instytut Mechaniki), specjalizująca się w inżynierii oraz produkcji wyrobów kompozytowych i stalowych. Po gruntownej analizie oczekiwań IM zaproponowano firmie system magazynowy blach typu MIDI oraz wspomnianą już automatyzację LaserFLEX integrującą dwa lasery.

Magazyn, który powstał w Instytucie Mechaniki, ma 561 miejsc magazynowych, co w praktyce oznacza możliwość zmagazynowania ponad 1500 t materiału. Magazynowanie tak dużej ilości blach, przy jedocześnie znacznym jej zróżnicowaniu, wymagało w przypadku Instytutu Mechaniki niemalże 900 m2. Niniejsza inwestycja pozwoliła na zmniejszenie powierzchni hali niezbędnej do procesów magazynowych o 80%. Jednocześnie automatyzacja LaserFLEX obsługuje dwie wycinarki laserowe, dzięki czemu Instytut Mechaniki mógł zaoszczędzić nie tylko przestrzeń, ale i środki finansowe konieczne w przypadku zastosowania oddzielnych automatyzacji dla poszczególnych laserów.

Wśród wdrożeń automatyzacji warto zwrócić uwagę także na rozwiązania, które znalazły zastosowanie w firmie Belma AS z Bydgoszczy, zajmującej się produkcją i usługami w zakresie mechanicznej i plastycznej obróbki blach. Pozwalają one na automatyzację przetwarzania blach przy wykorzystaniu maszyn różnych producentów predysponowanych do poszczególnych procesów. Dzięki temu przedsiębiorstwo Belma AS zyskało pełną kontrolę procesów, bezpieczeństwo i efektywność połączone z elastycznością w doborze podłączanych maszyn, niezależnie od ich wieku i pochodzenia.

"Stopień opłacalności wdrożenia automatyzacji nie ma absolutnie nic wspólnego z wielkością przedsiębiorstwa. Wyznacznikami sukcesu są specyfika procesów w połączeniu z odpowiednio dobranymi systemami. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, dobrze przemyślany wybór dostawcy jest kluczowym elementem dla bezpiecznej i niezawodnej produkcji w przyszłości" – podkreśla Paweł Zieliński z Remmerta


Zobacz także

Inwestor i dostawca są równie ważni w procesie implementacji rozwiązania IT
Autonomiczne systemy transportowe są coraz powszechniejsze
Jak na nowo zorganizować transport wewnętrzny surowca i wyrobu gotowego bez udziału wózka widłowego?
Jak uwolnić pełen potencjał swoich maszyn, aby poprawić efektywność sprzętową?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Wdrożenie automatyzacji produkcji od firmy Remmert w Insbud
4 kroki do skutecznej optymalizacji przepływu materiału
Automatyzacja optymalizuje przepływu materiałów
Czy rynek regałów magazynowych może być innowacyjny i konkurencyjny?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA