2020-02-24 | Kaizen&Lean

Kontrolowana cyfryzacja

IoT, Przemysł 4.0 oraz Big Data to coś więcej niż tylko frazesy i wiele firm oraz profesjonalistów już to rozumie. Widzą oni możliwości rozwoju poprzez cyfryzację, wzajemne połączenia oraz nowe technologie produkcyjne. Ale kiedy tylko rozpoczynają projekty pilotażowe bądź przeprowadzą studia wykonalności technologicznej, wielu z nich rezygnuje. Poddają się i tracą szanse na nowe możliwości biznesowe. Szkoda, bo obietnica Przemysłu 4.0 jest nie tylko realna, ale także w zasięgu ręki.
IXON można spotkać na kilku targach w Polsce, takich jak Automaticon w Warszawie, TEiA w Kielcach i Warsaw Industry Week. Zapraszamy do rozmowy IXON można spotkać na kilku targach w Polsce, takich jak Automaticon w Warszawie, TEiA w Kielcach i Warsaw Industry Week. Zapraszamy do rozmowy

Widzieliśmy już, jak firmy produkcyjne zbliżały się do nowych modeli biznesowych, bardziej zrównoważonego i wydajnego wykorzystywania zasobów oraz bardziej opłacalnej produkcji dostosowywanych produktów. Jak więc sprawić, aby pierwsze doświadczenie było tym dobrym?

Szybsze podejmowanie decyzji

Organizacje działające na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach muszą podejmować decyzje w szybszy i lepszy sposób, jeśli mają pozostać konkurencyjne w perspektywie długoterminowej. Tam, gdzie procesy decyzyjne mogą trwać od kilku dni do kilkunastu tygodni, a decyzje często opierają się na intuicyjnych odczuciach, główny potencjał Przemysłu 4.0 polega na jego zdolności do przyśpieszania procesów podejmowania decyzji i dostosowywania się.

Im szybciej organizacja dostosowuje się do wydarzeń, tym większe odnosi korzyści. Aby uzyskać szybkie efekty i pozytywny przepływ, potrzebne będą korzyści krótkoterminowe, takie jak ograniczenie nieprawidłowego działania linii produkcyjnej. I właśnie na tym należy się skupić.

Łączenie odpowiednich źródeł informacji z procesami biznesowymi oraz tworzenie pulpitów nawigacyjnych udostępniających te informacje mogą sprawić, że już pierwsze doświadczenia będą zdecydowanie pozytywne.

Jak zacząć?

Kiedy w organizacji jest wystarczające wsparcie, nadchodzi czas na zebranie odpowiednich danych maszynowych oraz innych operacji i procesów biznesowych w celu przetworzenia ich analitycznie w systemie BI (Business Intelligence). Systemy ERP oraz podobne oferują sposoby łatwej integracji z innymi systemami informatycznymi. Wolnostojące maszyny często nie posiadają połączenia z innymi sieciami, a co dopiero opcji integracji. Właśnie tutaj do gry wchodzą platformy IoT.

Platformy IIoT, takie jak IXON Cloud, oferują bezpieczną kompleksową integrację maszyn z platformami chmurowymi. Robią to poprzez połączenie sterownika PLC maszyny do chmury poprzez router VPN. Ponieważ router osłania maszyny przed siecią korporacyjną i Internetem, domyślnie żadne inne połączenia z maszyną, podpiętym HMI czy czujnikami nie są dozwolone.

Od zdalnego dostępu…

Współpraca pomiędzy producentami maszyn i inżynierami pracującymi na obiekcie odgrywa ważną rolę w zbieraniu odpowiednich danych. Producent wie wszystko o swoich maszynach, a inżynier wie, które parametry są relewantne dla jego procesów. Ponieważ IXON Cloud pozwala producentom maszyn na zdalne rozwiązywanie 90% problemów z maszynami, czas ich poprawnego działania znacznie wzrasta. Producent poprzez dostęp zdalny może nawet wpisać nowe oprogramowanie PLC bądź spojrzeć na podłączone HMI czy streamy z kamer IP. Jest to więc bardzo interesujący sposób na podniesienie poziomu usług.

…do pulpitów nawigacyjnych

Aby usprawnić podejmowanie decyzji, musisz zautomatyzować proces przekształcania surowych danych w przydatne informacje. Aby to zrobić, musisz dowiedzieć się, jakie kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) są istotne i zwizualizować je na pulpitach nawigacyjnych. Dobra platforma IoT nie tylko posiada podstawowe opcje wizualizacji, ale także interfejs API, aby eksportować dane do innych narzędzi lub platform w celu zaawansowanej analizy.

IXON Cloud zdjęcie 2

Hala produkcyjna potrzebuje pulpitów, które umożliwiają operatorom maszyn podgląd procesów na linii produkcyjnej tak, aby mogli szybko zidentyfikować nieprawidłowe działanie i sprawnie przydzielić zasoby do naprawy. Zarząd zazwyczaj chce mieć wgląd we wskaźniki, takie jak: realizacja/wydajność dostaw, przestoje, koszty materiałów, wydajność produkcji, jakość, odrzut/złom, bezpieczeństwo i sprzedaż. Konstruktorzy maszyn wykorzystują pulpity, aby mieć wgląd w częstotliwość oraz rodzaje nieprawidłowego działania. Dostęp do określonych kodów błędów PLC, serwo napędów lub częstotliwości przetwornicy może im powiedzieć, które części muszą zostać w najbliższym czasie naprawione lub wymienione.

IXON jest liderem

Z IXON Cloud zbieranie danych oraz ich wizualizacja są bardzo proste. Zaraz po rozpoczęciu rejestrowania danych poprzez Data Cloud Logging, możesz rozpocząć zestawianie pulpitów nawigacyjnych. Z pomocą widgetów Drag & Drop tworzysz własne spersonalizowane pulpity, idealnie pasujące do maszyny i organizacji. Możesz tworzyć różne pulpity dla różnych typów użytkowników, takich jak inżynierowie, zarząd i klienci. Jeżeli chcesz połączyć dane z różnych źródeł, skorzystaj z interfejsu API, aby wyeksportować je do wybranego narzędzia BI, bez jakichkolwiek blokad. Zobacz wszystkie funkcje, które może zaoferować Tobie IXON Cloud.

Maria Sulisz
Industrial IoT Specialist
maria.sulisz@ixon.cloud
+48 732 690 003

Zobacz także

Coboty – roboty współpracujące z człowiekiem w przestrzeni produkcyjnej
System Andon w dobie Przemysłu 4.0 ma swoje nowoczesne wcielenia
Inteligentne systemy wizyjne zintegrowane z automatyką
Praca zrobotyzowanego stanowiska do spawania laserowego w duchu Kaizen
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

AGV w magazynie – w jakich obszarach warto wdrożyć samojezdne wózki?
Automatyzacja optymalizuje przepływu materiałów
Automatyzacja intralogistyki jest szansą na zwiększenie efektywności
Wdrożenie: Remmert zautomatyzował produkcję w firmie Kamir
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA