Przejdź do artykułu
2022-09-20 | Wymiana doświadczeń

Platforma towarowa - czym jest i jakie posiada zalety

Trudno wyobrazić sobie magazyn towarowy bez urządzeń transportujących ładunki w pionie. W zależności od wielkości magazynu, składowanych towarów wyposażenie magazynu może się różnić. W jednym magazynie do dyspozycji mamy jedynie wózek widłowy, w innym dostępne są nowoczesne platformy towarowe.

Czemu służy platforma towarowa?

Im wyższa hala magazynowa, im więcej kondygnacji w obiekcie, tym odnotowuje się większe zapotrzebowanie na transport pionowy towarów, a co za tym idzie różnego typu przenośniki i podnośniki. Do najpopularniejszych urządzeń magazynowych należy wózek widłowy, jednak dopuszczalny jego udźwig nie jest duży, tymczasem profesjonalny dźwig towarowy może udźwignąć jednocześnie po kilkadziesiąt ton i wywieźć je w pionie na wysokość do 20 metrów opierając się na samonośnej konstrukcji platformy towarowej. Z platform towarowych korzystają nie tylko magazyny i centra logistyczne, ale także hotele, centra handlowe, firmy produkcyjne, przetwórcze, warsztaty i wiele innych. Co istotne platforma towarowa służy wyłącznie do transportu towarów, nie powinny znajdować się na niej osoby. Ze względów bezpieczeństwa wyklucza się transportowanie towaru wraz z pracownikiem.

Zastosowanie dźwigów towarowych

Nowoczesna logistyka stawia na minimalizację nakładów na transport przy maksymalnym skróceniu czasu dostawy. Procesy te wspomaga park maszynowy magazynu wraz z elektronicznymi systemami gospodarki magazynowej. Elementem infrastruktury magazynowej są urządzenia dźwigowe usprawniające transport towarów pomiędzy wyznaczonymi lokalizacjami.

Platforma towarowa służy przede wszystkim do bezpiecznego, szybkiego transportowania ciężkich, dużych gabarytem towarów na duża wysokość. Dzięki niezawodnemu działaniu, łatwej obsłudze sprawia, że praca w magazynie jest sprawna i zdecydowanie szybsza. Korzystając z platformy zyskujemy nieskrępowany i stosunkowo szybki dostęp do towarów ulokowanych na wyższych kondygnacjach regałów, w najwyższych partiach magazynu. Nie musimy planować lokowania produktów względem ciężaru i trudności przeniesienia go na wysokość, ogranicza nas w dysponowaniu przestrzenią magazynową jedynie nośność regału.

Koszty inwestycji

Inwestycja w platformę towarową wymaga nie tylko nakładów finansowych ale i zaangażowania w projekt, rozeznanie potrzeb. Koszt zakupu platformy wcale nie musi być bardzo duży, zwłaszcza gdy firma skorzysta z rozwiązań finansowych dla przedsiębiorców. Bardzo łatwo przeliczyć jest korzyść z zastosowania platformy na zwiększenie powierzchni magazynowej w wyższych częściach hali, w konsekwencji czego obsłużyć można więcej klientów i wygenerować realne zyski.

Platformy o konstrukcji samonośnej nie wymagaj organizacji maszynowni, a operowanie platformą jest precyzyjne i proste. Dużym plusem inwestycji jest fakt, iż dźwig towarowy znajduje zastosowanie w bardzo różnych branżach handlu i przemysłu. Tym sposobem urządzenie zyskuje uniwersalnego charakteru, również pod względem obsługiwanej wysokości. Platforma sprawdza się zarówno w magazynach o wysokości 20 metrów, jak i przy niższych obiektach. Na podkreślenie zasługuje również aspekt niezawodności. Poza bezpieczeństwem trwałość i wydajność platformy nie mogą być pomijane. Zapewniając platformie należyte utrzymanie możemy być pewni, że urządzenie dźwigowe posłuży nam długie lata. Stosunkowo prosta konstrukcja zapewnia, iż nie jest to urządzenie awaryjne a potencjalne części zamienne są łatwo dostępne.

Zalety platformy towarowej

Główną zaletą wyposażenia magazynu w platformę towarową jest jej charakter usprawniający. Praca z platformą jest szybsza i wydajniejsza. Oczywiście zalety platform różnią się w zależności o typu windy towarowej. Na rynku dostępne są platformy o konstrukcji samonośnej, platformy przejezdne, jak też windy towarowe montowane w specjalnych szybach. Platformy różnią się ponadto udźwigiem, wielkością przestrzeni załadunkowej, rozmiarami całkowitymi, jak też sposobem sterowania, operowania urządzeniem. Jest to bez wątpienia inwestycja godna rozważenia. Mimo stosunków wysokich cen platformy towarowe potrafią unowocześnić magazyn, ę jego wydajność, a co za tym idzie szybko się zwrócić. Bezsprzecznie platformy towarowe przyczyniają się do maksymalnego wykorzystania przestrzeni magazynu, obiektu. W przypadku wielokondygnacyjnego obiektu dzięki windzie towarowej nie jest problemem umiejscowienie np. archiwum dokumentów, narzędziowni, na najwyższej kondygnacji budynku. Również w przypadku składowania wyrobów, surowców, komponentów na hali produkcyjnej nie ma znaczenia wysokość.


Zobacz także

Pierwszy raport wpływu GS1 Polska już dostępny
Jak obliczyć opłacalność inwestycji w robotyzację?
Hoekman inwestuje w laser o mocy 30 kW
DHL Express uruchamia nowy kanał komunikacji
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Hama Polska powiększa kompleks w Robakowie
7R pozyskało 15 mln euro na budowę w Katowicach
Dematic realizuje swoje największe zamówienie
Dachser powiększył powierzchnię magazynu w Rottenburgu

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów