Przejdź do artykułu
2022-09-19 | Głos z rynku

Mały kod ma wielką moc!

Prawie trzy czwarte badanych Uczestników Systemu GS1 w Polsce uważa, że standardy GS1 wspierają zrównoważony rozwój ich firmy. Rozwiązania GS1 zapewniają korzyści organizacjom w zakresie bezpieczeństwa, oszczędności czasu i zapobiegania marnowania żywności.

okladki5

Aż 73% przebadanych Uczestników Systemu GS1 w Polsce wskazało, że standardy GS1 wyrażone m.in. za pomocą kodów kreskowych wspierają zrównoważony rozwój ich organizacji. Tak wynika z badania ankietowego[1] przeprowadzonego wśród 35 000 Uczestników Systemu GS1 Polska w II kwartale 2022 roku.

Wielki wpływ biało-czarnych pasków

Pierwszy raport wpływu GS1 Polska pokazuje praktyczną moc rzetelnych, ustrukturyzowanych danych, których nośnikiem są standardy GS1. Wykazuje także, że standardy GS1 pomagają Uczestnikom Systemu realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a także realnie wspierają w rozwoju biznesu.

Z perspektywy istotności, badani najczęściej wskazywali następujące cele ONZ: 

  • Cel 3 „Dobre zdrowie i jakość życia”, 
  • Cel 8 „Wzrost gospodarczy i godna praca”,  
  • Cel 9 „Innowacyjność, przemysł, infrastruktura”, 
  • Cel 12 „Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja”.

Co ciekawe, aż 13% badanych odpowiedziało, że ważny jest dla nich Cel 17 „Partnerstwa
na rzecz celów”. Wkład w jego realizację jest szczególnie ważny z perspektywy organizacji GS1.

Korzyści dla obu stron

Standardy GS1, które wdrażają Uczestnicy Systemu GS1, eliminują błędy ludzkie i umożliwiają szybką reakcję na nieprawidłowości. Pozwalają także optymalnie zarządzać zapasami, oszczędzać surowce naturalne i monitorować łańcuch dostaw. Uczestnicy Systemu GS1 wskazywali, że standardy GS1 wspierają ich zwłaszcza w: 

  • zapewnianiu bezpieczeństwa produktów i usług (40% badanych) 
  • monitorowaniu łańcucha dostaw (44%), skracaniu czasu poszczególnych transakcji w ramach dostaw i zmniejszaniu ilości formalności z nimi związanych (39%) 
  • zmniejszaniu zużycia surowców (24%) 
  • zmniejszaniu liczby marnowanych produktów (22%)  

Cyfryzacja? Tak, ale zrównoważona! 

 Według raportu Accenture z 2021 roku firmy, które podczas cyfrowej transformacji łączą digitalizację ze zrównoważonym rozwojem, mają 2,5 razy większe szanse na sukces niż te, które skupiają się na samej cyfryzacji. Jak pokazuje nasz raport wpływu, standardy GS1 są mostem łączącym cyfryzację i cele środowiskowe – komentuje dr inż. Elżbieta Hałas, Członkini Zarządu GS1 Polska.

– Dzięki standardom GS1 firmy tworzą efektywne łańcuchy dostaw, usprawniając całe procesy biznesowe, przyczyniają się do lepszego zarządzania zapasami i ograniczają swój negatywny wpływ na środowisko. W ten sposób standardy GS1 wspierają wiele branż – podsumowuje Joanna Redmer, Prezes Zarządu GS1 Polska.

Pełny raport dostępny jest na stronie GS1 Polska: https://cutt.ly/8VsRUxp

GS1 to międzynarodowa organizacja not for profit, działająca w 150 krajach, od początku istnienia wspiera handel. W tym celu wdrożyła standardowy kod kreskowy znany i używany dziś na całym świecie, uznany przez BBC za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki. Standardy GS1 pomagają firmom identyfikować, gromadzić i współdzielić informacje o produktach. Współcześni konsumenci żądają szybkiej, dokładnej i kompletnej informacji na temat towarów, którą mogą uzyskać dzięki dostępowi do systemów identyfikowalności (z ang. traceability). Dzięki systemowi GS1 partnerzy handlowi mogą łatwo współpracować i udostępniać informacje na temat widoczności w całym łańcuchu dostaw. Więcej informacji.

[1] N=249

Zobacz także

Startuje IV edycja konkursu Kod Innowacji GS1 Polska
Popraw wydajność i obniż koszty operacyjne!
Jak obliczyć opłacalność inwestycji w robotyzację?
Targi Taropak startują już 26 września!
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

GS1 Polska przebadała bilsko 900 e-sprzedawców
FM Logistic wprowadza rozwiązania standardy GS1
Dassault Systèmes ogłasza wyniki finansowe za 2023 r.
Rozwój e-commerce napędza pozostałe rynki

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów