Przejdź do artykułu
2021-02-23 | Głos z rynku

Progroup wybuduje fabrykę tektury falistej

W ramach kontynuacji swojej strategii rozwoju Progroup, jeden z producentów tektury falistej, rozpoczyna budowę kolejnej fabryki (PW14) w Polsce. Na terenie obecnej fabryki (PW07) w Strykowie powstaje już dwunasty zakład produkcyjny formatów tektury falistej firmy Progroup, który zarazem będzie trzecią fabryką w Polsce. Nowy zakład o powierzchni 27 900 metrów kwadratowych będzie wyznaczał trendy w branży w zakresie wydajności i zrównoważonego rozwoju.
Progroup wybuduje fabrykę tektury falistej (Żródło: Progroup)
Przedsiębiorstwo zainwestuje aż 72 miliony euro w fabrykę nastawioną na zrównoważony rozwój, między innymi dzięki zastosowaniu instalacji trójgeneracyjnej do wytwarzania energii. Od czwartego kwartału 2022 roku fabryka będzie produkować do 200 000 ton formatów tektury falistej rocznie. W ten sposób Stryków, ze zdolnością produkcyjną 825 milionów metrów kwadratowych rocznie, stanie się jednym z największych ośrodków produkcyjnych tektury falistej na świecie.

-Dzięki nowej fabryce, Progroup nie tylko zwiększy rolę Strykowa, ale jednocześnie umocni swoją pozycję rynkową w Środkowej i Wschodniej Europie- mówi Jürgen Heindl, prezes zarządu Progroup. -Konsekwentnie kontynuujemy realizację naszej strategii rozwoju, dzięki czemu w dalszym ciągu możemy oferować naszym klientom pewność dostaw i wysoką jakość produktów, do jakiej są przyzwyczajeni.

Progroup utworzy ponad 50 nowych miejsc pracy w regionie

W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie ponad 50 wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz stażystów. Pracodawca zadba też o dobre warunki pracy.

W fabryce zostaną zainstalowane wydajne instalacje filtracyjne, które będą usuwać pył nagromadzony w trakcie wykonywanej pracy, a także innowacyjny system izolacji dźwiękowej, który zmniejszy obciążenie hałasem, zapewniając komfort pracy.

Nowa fabryka wyprodukuje tektury faliste Next Board®

W nowym zakładzie w Strykowie będą produkowane niemal wszystkie popularne rodzaje tektury falistej. Prędkość produkcji wyniesie 400 m/min, a szerokość robocza 3,35 metra. Linia produkcyjna jest przystosowana do wytwarzania jedno- i dwufalowych formatów tektury falistej Next Board® z falami B, C i E oraz mniejszych gramatur we wszystkich kombinacjach. Produkcja tektury falistej Next Board® wymaga znacznie mniejszego zużycia energii i surowców, a także zapewnia redukcję emisji CO2 średnio o 26 procent na tonę tektury falistej – przy zwiększonych ilościach produkcyjnych.

Fabryka w Strykowie będzie liderem zarządzania energią w branży

Progroup dąży do osiągnięcia bezemisyjnego recyklingu, stawiając m.in. na zastosowanie wydajnego systemu trójgeneracyjnego w fabryce w Strykowie. Działanie systemu polega na wykorzystaniu ciepła odpadowego, powstającego podczas wytwarzania prądu, m.in. w agregacie absorpcyjnym służącym do chłodzenia, a także do magazynowania w obiegu grzewczym. Zastosowanie systemu umożliwia oszczędzanie paliw kopalnych i znaczną redukcję emisji CO2. W ten sposób nowa fabryka konsekwentnie kontynuuje strategię Green Hightech firmy Progroup.

Na końcowym etapie budowy produkcja w Strykowie osiągnie jeden z najwyższych stopni automatyzacji w branży. Pracownicy będą mieli dostęp na bieżąco do danych eksploatacyjnych maszyny oraz procedur pracy poprzez urządzenia przypominające smartwatche lub zestawy słuchawkowe.

Całkowicie zautomatyzowany magazyn wysokoregałowy o wysokości 32 metrów i pojemności 14 000 miejsc magazynowych z czterema automatycznymi układnicami zapewni bezproblemową dystrybucję. Magazyn pomieści partie tektury falistej wyprodukowane w ciągu dwóch dni, umożliwiając w ten sposób precyzyjne zrealizowanie dostaw na czas poprzez optymalne rozdzielenie czasu potrzebnego na produkcję tektury falistej oraz produkcję opakowań po stronie klienta.

Budowa fabryki w Strykowie to następny ważny etap strategii rozwoju Progroup

Rozwój firmy Progroup został zaplanowany długofalowo i jest podzielony na strategiczne okresy trwające odpowiednio po dziesięć lat. Aktualnym celem jest podwojenie wielkości przedsiębiorstwa do roku 2025 w porównaniu z rokiem 2015. Okres ten obejmuje budowę łącznie 8 fabryk tektury falistej, elektrowni i fabryki papieru. -Wraz ze zwiększeniem naszych zdolności produkcyjnych papieru dzięki maszynie papierniczej PM3 będziemy mogli w dalszym ciągu oferować pewność wynikającą ze stabilnego zaopatrzenia w surowce. W ten sposób dla klientów, którzy zamawiają u nas papier i tekturę falistą, pozostajemy silnym i niezawodnym partnerem- mówi Jürgen Heindl.

W wymienionym okresie inwestycyjnym powstanie razem ponad 500 nowych miejsc pracy. Łączny wolumen inwestycji dla tych projektów rozwojowych wynosi ok. 1,35 miliarda euro.


Zobacz także

Polsko-niemieckie przełamywanie lodów
Kogo poszukują pracodawcy z branży logistycznej?
Sposób na zwiększenie dostępności pracy zdalnej dla Polaków
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA