Przejdź do artykułu
2022-10-02 | W magazynie

Do potęgi N

W ostatnich latach rośnie popularność elektrycznych wózków widłowych, co nie oznacza, że spalinowe maszyny odchodzą w zapomnienie. Wręcz przeciwnie, pojawia się szereg nowych, interesujących modeli. Przykładem są wózki marki Yale serii N, których dystrybutorem na polskim rynku jest Emtor.

Yale GDP/GLP 2,0–3,5 N to rodzina wózków spalinowych z oponami pneumatycznymi o udźwigu od 2 do 3,5 t. Do napędu służą jednostki napędowe marki Yanmar. Jest to, w przypadku silników na olej napędowy, jednostka o pojemności 2,1 l, a w przypadku silników na gaz (LPG) o pojemności 2,2 l. Wózki o udźwigu 2 i 2,5 t podnoszą na wysokość 2960–6900 mm, natomiast maszyny większe na wysokość 2960–7020 mm. Widlaki serii N są zatem bardzo uniwersalne, można je skonfigurować w taki sposób, by odpowiadały potrzebom dużej grupy użytkowników.

Wydajność w cenie

Użytkownicy wózków widłowych chcą, aby maszyny były jak najbardziej wydajne, bo to może znacząco przyśpieszyć procesy magazynowe. Maszyny nierzadko pracują na dwie lub nawet trzy zmiany, liczą się szczególnie takie, które są w stanie pracować długo bez przestojów, zachowując przy tym relatywnie niskie koszty posiadania. – Seria N dba o zyski dzięki funkcjom zaprojektowanym w celu zminimalizowania nieplanowanych przestojów, uproszczenia serwisu i obniżenia kosztów paliwa – zapewniają dostawcy maszyn, zwracając przy tym uwagę m.in. na wysoce wydajny układ hydrauliczny, który w połączeniu z łańcuchem napędowym zużywa do 13% mniej oleju napędowego niż rynkowi rywale (dane producenta).

yale emtor seria N

Na stosunkowo niskie koszty eksploatacji wpływają też m.in. chłodzone olejem, mokre hamulce tarczowe (znajdują się w szczelnej obudowie i są chronione przed otoczeniem, co pomaga zniwelować ryzyko ewentualnych uszkodzeń, praktycznie eliminując konieczność konserwacji), jak również złącza typu O-ring z uszczelką czołową, zmniejszające ilość wycieków hydraulicznych. Podwójnie uszczelnione złącza elektryczne typu Deutsch zmniejszają z kolei zanieczyszczenia spowodowane wilgocią i brudem. Na osi skrętnej zastosowano łożyska stożkowe. Są bardziej odporne na wstrząsy i wymagają rzadszego smarowania niż łożyska igiełkowe. Dochodzi do tego zaawansowana przekładnia Techtronix, o dużej wytrzymałości i odporności na ciepło, wstrząsy i wibracje. Łatwy dostęp do często serwisowanych podzespołów ułatwia ich serwisowanie i minimalizuje przestoje.

W rezultacie, dzięki tym rozwiązaniom, jak również dzięki wysokiej jakości komponentom, zbędna jest częsta konserwacja części, a co za tym idzie, oszczędzany jest czas spędzony przez serwisantów przeprowadzających kontrole wózka. Maszyny serii N można szybko i łatwo zdalnie monitorować, identyfikując ewentualne usterki. Po to, by określić działania w ramach konserwacji zapobiegawczej, nie są potrzebne wizyty techników.

Komfort być musi

Współczesne widlaki są bezpieczniejsze niż ich poprzednicy, coraz bardziej istotnym kryterium wyboru staje się też komfort eksploatacji. Dostawcy maszyn serii N zapewniają, że wózki te stawiają na ergonomię i wygodę, a odpowiedni efekt uzyskiwany jest dzięki wielu zabiegom. Z jednej strony chodzi o ułatwienie operatorom wsiadania i wysiadania z wózka, z drugiej – o zapewnienie mniejszego obciążenia podczas bieżącej obsługi.

Przyczynia się do tego np. wyjątkowo duży prześwit nad głową i ramionami, jak również więcej miejsca na stopy, co daje operatorowi możliwość znalezienia wygodnej pozycji i rozprostowania nóg. Do zwiększenia elastyczności przyczynia się podnoszony podłokietnik. Opuszczony zapewnia komfort podczas długiej zmiany i bezpieczny trzeci punkt podporu podczas wchodzenia do wózka, z kolei podniesiony nie przeszkadza podczas wysiadania z wózka. Ponadto zwraca uwagę relatywnie duży, wytrzymały uchwyt i większy stopień, pomagający zmniejszyć obciążenie oraz skręcanie podczas wchodzenia lub wychodzenia z kabiny operatora. Dodatkowy stopień po prawej stronie zapewnia alternatywne, wygodne wejście.

 DSC2214

Wszystkie kluczowe elementy obsługi wózka operator ma pod ręką. Sterowanie maszyną ułatwia standardowy, kolorowy wyświetlacz dotykowy (dostęp do najważniejszych informacji o wózku, takich jak czas pracy, prędkość, poziom paliwa). Na nim przekazywane są również ewentualne ostrzeżenia dla operatora. Wyświetlacz umożliwia ponadto sterowanie światłami roboczymi oraz regulację hamulca.

Hamulec postojowy uruchamiany jest nogą, a zwalniany ręcznie. Wymaga znacznie mniej wysiłku w obsłudze niż hamulec ręczny i minimalizuje pochylenie i obciążenie pleców operatora.

Dla bezpieczeństwa eksploatacji wózka widłowego kluczowe jest zapewnienie operatorowi odpowiedniego pola obserwacji. Za to, aby widoczność w górę była jak najlepsza, odpowiada m.in. przezroczysty dach wykonany ze szkła laminowanego. To rozwiązanie umożliwia wykonywanie precyzyjnych ruchów, a co za tym idzie – osiągnięcie zadowalającej wydajności podczas podnoszenia i umieszczania ładunków na większych wysokościach. Z kolei laser poziomu wideł pozwala operatorowi obserwować, gdzie końcówki wideł „wejdą w paletę”, w warunkach słabego oświetlenia.

Clear view overhead guard

Sojusznicy operatorów

Maszyny serii N zaopatrzono w bogaty pakiet funkcji zaprojektowanych po to, aby wspierać zarówno operatora na wózku widłowym, jak i pieszych poruszających się wokół niego. Posiadają np. bezobsługowy system stabilności dynamicznej (DSS). To on wysyła do operatora alarmy dźwiękowe i wizualne oraz ogranicza funkcje wózka w sytuacjach, które tego wymagają, minimalizując, a wielu przypadkach praktycznie eliminując, ryzyko przewrócenia się wózka.

Jest też Zintegrowany System Wykrywania Przeszkód, którego podstawowym zadaniem jest ostrzeganie operatora o przeszkodach na trasie, w tym także znajdujących się w pobliżu wózka pieszych (dzięki technologiom lokalizacji lokalnej lub w czasie rzeczywistym), automatycznie dostosowując prędkość wózka i funkcje hydrauliczne.

Istotną funkcję wspomagającą pełnią kamera cofania i wyświetlacz. To one poprawiają widoczność podczas manewrowania lub zmiany kierunku jazdy. Zestaw lamp z możliwością różnej konfiguracji pozycji montażu, kolorów i metod sterowania pozwala na dopasowanie konkretnego rozwiązania do potrzeb użytkownika, pomagając zwiększyć widoczność i orientację w warunkach słabego oświetlenia lub w ciasnych, zatłoczonych obszarach.

178mm Colour touchscreen display

Obsługę regałów na wysokości wspomaga specjalny system, który podczas podejmowania oraz odkładania ładunków nieustannie monitoruje pozycję wideł i zatrzymuje je na wcześniej określonej wysokości. Jego zadaniem jest również powiadamianie operatora wtedy, gdy widły zostaną podniesione na wysokość regału. Efektem ma być z jednej strony przyśpieszenie procesów, a drugiej – maksymalizowanie wydajności pracy.

Z kolei system informujący o ewentualnym przeciążeniu łańcucha daje operatorowi wizualne ostrzeżenie, jednocześnie wyłączając funkcję opuszczania masztu. Taka reakcja pomaga zapobiegać luzowaniu łańcucha i zdecydowanie zmniejsza ryzyko przeciążenia łańcuchów i węży.

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

Dematic automatyzuje magazyn u producenta kuchni Schmidt Groupe
Dekarbonizacja transportu – jak osiągnąć neutralność emisyjną?
Czego oczekują klienci od dzisiejszych wózków reach truck?
Jak regały automatyczne sprawdzają się w magazynach e-commerce?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów