Przejdź do artykułu
2022-09-11 | W magazynie

Maszt w górze

Wózki typu reach truck stosowane są coraz częściej. To rezultat coraz powszechniejszego instalowania w magazynach systemów regałowych wysokiego składowania. W ich obsłudze, nawet na wysokości kilkunastu metrów, popularne reach trucki sprawdzają się znakomicie. Wózki typu reach truck wykorzystuje się zarówno do transportu wewnętrznego, jak i do kompletacji towaru.

Poszczególne maszyny mają kilka wspólnych cech. Zasilane są elektrycznie (coraz częściej baterie litowo-jonowe), a ich udźwig zazwyczaj mieści się w przedziale 1–2,5 t. Wózki typu reach truck mogą pracować w węższych korytarzach niż maszyny czołowe, mogą być przystosowane do pracy w chłodniach (wiąże się to z obecnością specjalnych rozwiązań elektronicznych, a także m.in. podgrzewanej kabiny operatora) albo przy regałach wjezdnych typu drive-in. Maszyny poszczególnych dostawców różnią się natomiast m.in. odmiennymi systemami sterowania, ale też rozwiązaniami, np. pomagającymi dokładniej ustawiać ładunek.

Lista cech kluczowych

Piotr Płoszyński, Senior Product Manager & Trainer Digital Tools, Toyota Material Handling Polska, zauważa, że w przypadku wózków typu reach truck klienci oczekują szczególnie wysokiej produktywności podczas pracy (większe prędkości podnoszenia ładunku to większa liczba przetransportowanych palet). – Na etapie przedwdrożeniowym, podczas budżetowania, warto podjąć decyzję, czy idziemy w stronę reach trucków o podstawowej wydajności (w naszym przypadku Toyota BT Reflex B-series) czy też interesują nas rozwiązania z największymi dostępnymi na rynku prędkościami podnoszenia łądunku (tj. 0,92m/s) oferowanymi w modelach Toyota BT RRE140H i Toyota BT RRE160H – mówi P. Płoszyński.

W Jungheinrich dbamy o to, aby na każdym etapie rozmów z klientem spełnić jego indywidualne potrzeby. Każdy magazyn jest inny. W jednym np. wózki wykonują wiele operacji z ciężkimi ładunkami, w innym pokonują długie dystanse, ale nie pracują tak intensywnie. Indywidualne podejście dotyczy sprzedaży każdego modelu pojazdu i urządzenia reach truck nie różnią się w tym od innych wózków – mówi Magdalena Zawisza, Specjalista ds. komunikacji marketingowej i PR, Jungheinrich Polska, dodając, że potrzeby klienta uwzględniane są nie tylko na etapie sprzedaży, ale zdecydowanie wcześniej, już na etapie prac konstrukcyjnych urządzeń. Wózki widłowe z wbudowanymi akumulatorami Li-Ion, np. reach truck ETV 216i są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na ergonomiczne, wygodne i wydajne miejsca pracy operatora.

W firmie Agroma Polsad negocjacje z klientem rozpoczynane są od zweryfikowania projektu magazynu, w tym dokładnego określenia parametrów składowanych ładunków oraz rodzaju i układu zastosowanych regałów paletowych. – Ważnym aspektem jest też specyfika pracy docelowej maszyny, m.in. ilość zmian pracy, intensywność składowania, maksymalna wysokość składowania, przejeżdżany dystans w trakcie jednej operacji itp. Kluczowymi kryteriami decydującymi o doborze odpowiedniego modelu wózka reach truck są również m.in. maksymalna wysokość podnoszenia (wysokość ostatniej belki regału), udźwig resztkowy na maksymalnej wysokości podnoszenia, wymiar korytarza roboczego z ładunkiem (szerokość między regałami), gabaryty wózka (np. wysokość masztu po złożeniu), wielkość/pojemność baterii (czas pracy na jednym ładowaniu) – wylicza Jacek Bienert, Specjalista ds. produktu, Agroma Polsad.

Konstrukcja a wydajność

Wiele aspektów decyduje o wydajności maszyn. Poza prędkościami pracy masztu, warto np. zwrócić uwagę na systemy wspomagające pracę operatora. Toyota postawiła na rozwiązania znane z tabletów, tj. relatywnie duży, 8-calowy, kolorowy wyświetlacz z funkcją touch screen dostępny w standardzie w Toyota BT Reflex serii H. – Większość dynamicznie prezentowanych na ekranie informacji (np. w jakiej aktualnie pozycji znajdują się maszt oraz karetka wideł) pozwala nawet niedoświadczonym operatorom zwiększyć poziom bezpieczeństwa przy jednoczesnym wzroście produktywności – dodaje P. Płoszyński.

J. Bienert (Agroma Polsad) w pierwszej kolejności zwraca uwagę na osiągi danej maszyny (np. prędkość podnoszenia, prędkość jazdy itp.), gdyż one mają najbardziej wymierny wpływ na szybkość wykonywanych operacji. Wśród ważnych aspektów wymienia też ergonomię maszyny, a w szczególności: ilość miejsca w kabinie (np. wózki reach truck TCM posiadają elektrycznie regulowaną wysokość podłogi, dzięki czemu operator może dobrać optymalną pozycję nóg dla swojego wzrostu); rodzaj siedziska operatora (w pełni amortyzowany fotel z wysokim, regulowanym oparciem oraz regulacją wagi z funkcją odchylenia do pozycji „półleżącej” aby zapewnić lepszą widoczność wideł przy maksymalnym wysięgu); rodzaj sterowania (wózki TCM posiadają m.in: wielofunkcyjny dżojstik ErgoLogic dostosowany do naturalnej pozycji i ruchów dłoni oraz palców, regulowany prawy podłokietnik, minikierownicę z przesuwnym podłokietnikiem o regulowanej wysokości i długości dostosowaną do naturalnej pozycji ręki, zmianę kierunku jazdy w pedale jazdy, dzięki czemu operator może używać prawej ręki do obsługi ErgoLogic, a lewej do obsługi minikierownicy); zakres widoczności (panoramiczne maszty typu ProVision z technologią miękkiego hamowania oraz układem wysięgu z pełną amortyzacją).

Nowości zawsze przyciągają

Gama wózków reach truck oferowanych przez Toyota MH została odświeżona w ostatnich kilku miesiącach. Do grupy urządzeń umożliwiających „bezstwstrząsowe” podnoszenie wideł dołączył także wózek o węższym podwoziu (Toyota BT Reflex seria Narrow). Urządzenie to, pomimo węższej konstrukcji, jako jedno z niewielu dostępnych na rynku pozwala na umieszczenie europalety pomiędzy ramionami podporowymi. – Standardowe wyposażenie naszych wózków tej kategorii to także telematyczny hardware SmartTruck, dzięki któremu nasz serwis już przed wizytą jest w stanie zdalnie zweryfikować nie tylko aktualny przebieg urządzenia, ale także ewentualne błędy, jakie pojawiły się podczas jego pracy – mówi P. Płoszyński.

Również firma TCM nieustannie dąży do ulepszania swoich modeli wózków. Kluczowe znaczenie ma m.in. widoczność operatora wpływająca na wydajność i bezpieczeństwo. Nowy dach Pro-Vision to krok mający zapewnić nieograniczoną widoczność wideł i ładunku. – Nowy, wyjątkowo wytrzymały panoramiczny dach Pro-Vision jest wykonany z szafirowego poliwęglanu o grubości 12 mm. Oczywiście jest on testowany i spełnia wszystkie wymagania. Główne zalety naszego projektu to: powierzchnia jest pokryta specjalną odporną na zarysowania powłoką szafirową (zaleca się częste mycie wilgotną ściereczką, aby uzyskać jak najdłuższy czas użytkowania); dach Pro-Vision jest przykręcony do ramy, co oznacza bardzo prostą, szybką – w ciągu kilku minut – i tanią wymianę w porównaniu do szkła, które czasami jest przyklejone do konstrukcji ramy, co oznacza trudniejszą i droższą wymianę – dodaje J. Bienert (Agroma Polsad).

Popularnosć zobowiązuje      

Każda z marek oferujących wózki typu reach truck ma swoje handlowe hity. P. Płoszyński rekomenduje np. wózki Toyota BT Reflex Serii H, grupę maszyn oferujących najwyższe dostępne na rynku prędkości podnoszenia wideł (0,92 m/s). W standardzie są wyposażone w system Transitional Lift Control pozwalający na bezwstrząsowe podnoszenie wideł oraz tłumiący występowanie drgań masztu podczas pracy na kilkunastu metrach. Urządzenia posiadają także 8-calowy kolorowy dotykowy tablet, który w sposób dynamiczny informuje o aktualnej pracy wózka (np. wysokość podnoszenia, masa ładunku, pozycja masztu i karetki wideł). – Jest najczęściej zasilany za pomocą baterii Toyota Li-Ion, umożliwiających jego pracę także w intensywnych, trzymianowych aplikacjach – wszystko to z 7-letnią gwarancją pojemności akumulatora – dodaje nasz rozmówca.

Agroma Polsad ma w ofercie m.in. wózek reach truck TCM model RTM200 (dostępny również w wersji Double Deep z widłami teleskopowymi). Udźwig nominalny wynosi 2000 kg, maksymalna wysokość podnoszenia masztu do 8950 mm (maszty typu Pro-Vision z technologią miękkiego hamowania oraz układem wysięgu z pełną amortyzacją). Udźwig na maksymalnej wysokości podnoszenia wynosi od 900 do 1200 kg (zależnie od wielkości baterii i pochyłu masztu/wideł). Wózek posiada podwozie o szerokości 1270 mm (w opcji 1397 mm). Zakres korytarzy roboczych dla palety 800 x 1200 mm wynosi od 2709 do 2879 mm (zależnie od wielkości baterii i pochyłu masztu/wideł). Wyposażenie standardowe obejmuje silniki w technologii AC (jazdy – moc 7,2 kW / maks. prędkość 12,5 km/h; podnoszenia – moc 15 kW); system odzysku energii; automatyczny elektryczny hamulec postojowy; wielofunkcyjny dżojstik ErgoLogic (dzięki intuicyjnej obsłudze zwiększa wydajność pracy); elektryczne wspomaganie z 180° obrotu kierownicy; minikierownicę z przesuwnym podłokietnikiem o regulowanej wysokości i długości; elektrycznie regulowaną wysokość podłogi w zakresie 540–610 mm; amortyzowany fotel operatora z wysokim oparciem; zmiana kierunku jazdy w pedale jazdy (dzięki czemu operator może używać prawej ręki do jednoczesnej obsługi funkcji hydraulicznych); wskaźnik położenia koła napędowego; wskaźnik naładowania baterii z funkcją zabezpieczającą przed całkowitym rozładowaniem. – Elementami wyposażenia są zintegrowany przesuw boczny wideł +/– 75 mm; pochył masztu 1/3 lub 1/1° (w opcji pochył wideł 1/4°); komputer pokładowy ATC3 z wyświetlaczem i klawiaturą (wbudowane funkcje diagnostyczne i kody PIN pozwalają zaprogramować indywidualne dla danego operatora parametry pracy wózka); S3 – system wspomagający stabilność z Soft Motion (cały czas analizuje takie parametry pracy wózka, jak prędkość, kąt skrętu, wydawane polecenia, ruchy masztu i wysokość podniesienia ładunku); system DCC – dynamiczna kontrola skrętu; wersja do chłodnych miejsc min. +1°C; kontrola pochyłu masztu MTC (powyżej wysokości podnoszenia 7200 mm) – dodaje przedstawiciel Agroma Polsad.

Handlowcy Jungheinrich Polska w ostatnim czasie otrzymują wiele zapytań dotyczących wózków z technologią litowo‑jonową. Wśród urządzeń typu reach truck idealnym rozwiązaniem jest ETV 216i. – Wbudowany akumulator Li-Ion, zdecydowanie bardziej kompaktowy niż kwasowo-ołowiowe baterie trakcyjne, dał konstruktorom Jungheinrich możliwość stworzenia wygodnego miejsca pracy z dużą przestrzenią dla operatora – mówi M. Zawisza (Jungheinrich Polska), dodając, że swoboda ruchów, regulowany podłokietnik, ergonomicznie rozmieszczone elementy sterujące wózkiem pozwalają pracować bez zmęczenia. Do tego ładunek i ramiona podporowe są zawsze odpowiednio widoczne. Zwarta konstrukcja zwiększa zwrotność pojazdu, a to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo i wydajność pracy. Walorem wózka jest też relatywnie duża prędkość podnoszenia.

Adam Brzozowski

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

Nowoczesne technologie w bezpieczeństwie pracy
Jak optymalizować fabrykę dzięki Predictive Maintenance?
Podesty, antresole i regały ze sterowaniem mikroprocesorowym od MCB
Nowoczesne technologie torują drogę w transporcie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów