Przejdź do artykułu
2021-02-10 | W magazynie

To nie cyrk

Transport i gospodarka magazynowa od lat znajdują się w statystykach wypadków przy pracy. Najczęstszą ich przyczyną jest niebezpieczne zachowanie pracownika. Sporej części zdarzeń można zapobiec, stosując funkcjonalne oraz bezpieczne wózki podnośnikowe i podesty magazynowe.
To nie cyrk (Żródło: Faraone)
Praca na wysokości bez odpowiedniego zabezpieczenia bardziej przypomina brawurę niż profesjonalne podejście do tego typu działalności. W myśl obowiązującego prawa (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy) wszystkie prace wykonywane powyżej 1 m są pracami na wysokości. Tak więc obowiązki realizowane w magazynie, zwłaszcza przy układaniu towarów na półkach od 1 m wzwyż, są pracą na wysokości. Pozornie metr to nie wysoko, ale poważnego uszczerbku na zdrowiu można nabawić się nieszczęśliwie, już spadając z krzesła. Dlatego przy wykonywaniu prac magazynowych muszą być zapewnione określone środki ostrożności. Jednym z nich jest właściwy dobór sprzętu. Jego nieodpowiednie dopasowanie może skutkować upadkiem i uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Najważniejszym jest eliminowanie zagrożenia, jakim może być upadek pracownika z wysokości. – Sprzęt produkowany zgodnie z obowiązującymi normami znacznie podwyższa poziom bezpieczeństwa w pracy na wysokości. Ma to miejsce zwłaszcza w halach magazynowych, gdzie pracownicy często wnoszą po drabinach czy podestach niewygodne do transportowania ręcznego ładunki o masie wyższej niż dopuszczalna. Należy eliminować tego typu zachowania, wybierając bezpieczniejsze rozwiązania – zwraca uwagę mgr inż. Joanna Nagraba, Specjalista ds. BHP, Opiekun Marki, Faraone Poland.

Ważna jest również systematyczna kontrola techniczna sprzętu, który obsługują pracownicy. To kolejny krok ku właściwej profilaktyce. Powinna się ona odbywać przed dopuszczeniem osób do pracy na wysokości, jak i okresowo w terminie wskazanym w instrukcji producenta.

Bezpieczeństwo w pracy na wysokości

Faraone od 1978 r. tworzy bezpieczne, innowacyjne i ergonomiczne rozwiązania do prac na wysokości. Jednym z nich są wózki podnośnikowe ELEVAH, które zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić sprawne poruszanie się oraz wykonywanie prac z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Zdecydowanie ich zaletą są: kompaktowość, niska waga, wysokość robocza od 4 do 7,75 m oraz możliwość modyfikacji w zależności od potrzeb użytkownika. – Wózki podnośnikowe ELEVAH mają zastosowanie podczas wykonywania prac kompletacyjnych pojedynczego asortymentu, składowania, pobierania i magazynowania towaru na półkach czy regałach. Warto dodać, że są objęte formą dozoru uproszczonego, co oznacza, że nie są ewidencjonowane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT), a do ich obsługi nie są wymagane uprawnienia kwalifikacyjne wydawane przez właściwą jednostkę UDT. W wózkach podnośnikowych ELEVAH operator pełni funkcję pomocniczo-obsługową, czyli podnoszony jest wyłącznie w celu wykonania czynności ładunkowych – podkreśla Małgorzata Mikrut, Menager ds. rozwoju rynku na terenie Polski.

Kompaktowość i zwrotność

Najbardziej kompaktowym rozwiązaniem, jakie można znaleźć obecnie na rynku w tym segmencie, jest samobieżny wózek podnośnikowy ELEVAH 5 Move Picking. Posiada on kompaktową podstawę z możliwością złożenia półki kompletacyjnej 1,15 x 0,70 m, co umożliwia manewrowanie w wąskich korytarzach, maksymalna wysokość robocza tego modelu wynosi 5,15 m przy maksymalnej wysokość półki kompletacyjnej 3,83 m, o udźwigu 100 kg.

ELEVAH 5 Move Picking to samobieżny wózek podnośnikowy, który posiada kompaktową podstawę z możliwością złożenia półki kompletacyjnej 1,15 x 0,70 m, co umożliwia manewrowanie w wąskich korytarzach, maksymalna wysokość robocza tego modelu wynosi 5,15 m, przy maksymalnej wysokość półki kompletacyjnej 3,83 m i udźwigu 100 kg.

Z kolei model ELEVAH 5 T.FL pozwala na pobieranie towaru bezpośrednio z ziemi. Wyposażony jest w automatycznie regulowaną długość skoku podnoszenia i opuszczania ładunku. To optymalne rozwiązanie w procesie magazynowania i składowania asortymentu w sieciach handlowych lub sklepach. Jego maksymalna wysokość robocza to 5,15 m; wysokość narzędzia kompletacyjnego – 3,83 m, a udźwig wynosi 120 kg.

ELEVAH 5 T.FL to model wózka podnośnikowego, który pozwala na pobieranie towaru bezpośrednio z ziemi. Wyposażony jest w automatycznie regulowaną długość skoku podnoszenia i opuszczania ładunku.

Co ważne, indywidualne podejście umożliwia modyfikację platform w zależności od potrzeb użytkowników. Faraone może dostarczyć rozwiązanie, które będzie miało zastosowanie w magazynie podczas kompletacji towaru, a jednocześnie da możliwość bezpiecznego użytkowania podczas wykonywania prac na wysokości, konserwacji czy wymiany oświetlenia.

Taką hybrydą jest chociażby ELEVAH 65 PICK.PLE. Jego wysokość robocza to 6,5 m, a udźwig półki ładunkowej wynosi 100 kg. Półka ładunkowa ma doposażoną demontowaną przegrodę do pobierania wykrojników, a po zdemontowaniu przegród jest miejsce na skrzynkę narzędziową, niezastąpioną podczas prac serwisowych.

Ponad standard

Rozwiązaniem zapobiegającym wypadkom są także profesjonalne podesty wyposażone nie tylko w poręcze, barierki ochronne czy deski krawężnikowe, ale też odpowiedni kąt wchodzenia oraz szerokie stopnie, aby pracownik bezpiecznie wchodził i schodził z ładunkiem. W miejscach, gdzie to możliwe, dobrą praktyką jest zastępowanie drabin odpowiednio dostosowanymi podestami lub podestami ruchomymi służącymi do prac komplementacyjnych. Natomiast w sytuacjach, gdy konieczne jest użycie drabin, powinny być one właściwie kotwiczone, a praca wykonywana w odpowiednio dobranych środkach ochrony indywidualnej.

W przypadku profesjonalnych podestów magazynowych Faraone standardowy jest tylko sposób ich użytkowania. Cała reszta, jak bezpieczeństwo, zwrotność czy skuteczność, pozwalają wyjść poza sztampowe ich postrzeganie. Jednym z przykładów jest SMT – bezpieczny i funkcjonalny podest służący do wykonywania prac magazynowych oraz serwisowych. Posiada on 15-centymetrowe stopnie zamontowane w celu stabilniejszego poruszania się użytkownika, a także kąt nachylenia 60o, co podnosi bezpieczeństwo pracy na wysokości. Opcjonalnie może być zamontowana podnoszona do góry barierka, która zabezpiecza pracownika wykonującego pracę na wysokości. Wymiary podestu roboczego to 52 x 60 cm. Duże i solidne stopypowodują, że podest jest stabilny, a jednocześnie składany, więc nie zajmuje dużo miejsca. Ponadto zamontowane koła usprawniają i ułatwiają transport urządzenia. Masa produktu, w zależności od modelu, waha się od 14 do 61,5 kg.

smt

Podobne parametry ma model MFTS. To podest magazynowy przejezdny z systemem SICUR STOP, który bardzo dobrze sprawdzi się w magazynie przy wykonywaniu prac związanych z kompletacją asortymentu, jak również przy różnego rodzaju pracach serwisowych, wykonywanych np. na liniach produkcyjnych. Dodatkową zaletą MFTS jest prosty tył, co daje nam możliwość bliskiego ustawienia przy regałach. Opatentowany system SICUR STOP umożliwia swobodne przemieszczanie podestu oraz stabilne usytuowanie w danym miejscu.

1 mf.ts 1

Faraone Poland Sp. z o.o.

ul. Prosta 32, Łozienica

72-100 Goleniów

tel. +48 91 579 03 90

info@faraone.pl

www.faraone.pl


Zobacz także

Dedykowane rozwiązanie IT skrojone na miarę branży retail
Technologia automatycznego magazynowania sięga wyżej
Profesjonalne oznakowanie poziome dróg transportowych w magazynach
WMS jeszcze nigdy nie był tak dostępny
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak osiągnąć 4 razy szybszą kompletację i alternatywny sposób przechowywania?
Szeroka gama produktowa na rynku podnośników do pracy na wysokości
Automatyzacja intralogistyki jest szansą na zwiększenie efektywności
System Crown QuickPick Remote® ułatwia pracę w magazynie
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA