2020-05-29 | W magazynie

Bezpieczna praca na wysokości

Rynek logistyczny w Polsce rośnie z roku na rok. W 2019 roku wynajęto prawie 4 mln m2 powierzchni magazynowej. W porównaniu do 2018 roku to wzrost o prawie 17%. Obecnie notuje się jeszcze większe zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową. Jednym z czynników mających wpływ na ta sytuacje jest epidemia Covid-19 i związany z nią widoczny wzrost transakcji online, a więc wzrost zapotrzebowania na magazyny przystosowane do tego typu działalności.

Hale magazynowe i same regały stają są coraz wyższe w związku z optymalizacją wykorzystania powierzchni. Niejednokrotnie praca w takich obiektach staje się pracą na wysokości. Aby była bezpieczna należy pamiętać o doborze odpowiedniego sprzętu do jej wykonania.

Do bezpiecznej pracy na wysokości w centrach logistycznych i magazynach zalecane są między innymi podesty ruchome. W zależności od zapotrzebowania, maszynę można kupić lub wynająć. Dla realizacji doraźnych zadań, jak inwentaryzacja wystarczy wynajem krótkoterminowy. Natomiast przy stałym zapotrzebowaniu na maszynę warto zastanowić się nad wynajmem długoterminowym na korzystnych warunkach. Bez względu na to, na jakich zasadach firma planuje korzystać z podnośnika ważne jest wybranie godnego zaufania, odpowiedzialnego dostawcy, który po pierwsze będzie służył fachowym doradztwem w zakresie samego doboru sprzętu, a po drugie zapewni dostawę na czas i opiekę serwisową.

Jedną z takich firm o międzynarodowym zasięgu, dla których szeroko rozumiane bezpieczeństwo jest nadrzędną wartością nadającą kierunek działania jest Riwal Poland Sp. z o.o. RIWAL – lider w wynajmie i sprzedaży podestów ruchomych i ładowarek teleskopowych a także serwisu i sprzedaży części zamiennych do podnośników działa na rynku pracy na wysokości od ponad 50 lat. Jest dostawcą kompleksowych rozwiązań do pracy na wysokości. Misją firmy jest dostarczanie najlepszych doświadczeń klientom poprzez zaangażowany zespół. Realizuje ją poprzez:

- dostarczanie wysokiej jakości sprzętu od renomowanych producentów. Priorytetem Riwal jest bezpieczeństwo pracy gwarantowane przez doskonały stan techniczny parku maszyn i ich systemów zabezpieczających,

- regularne przeglądy i konserwacje maszyn, kontrole przed każdym wynajmem,

- edukowanie klientów i pracowników w zakresie doboru maszyn do zadania, zasad bezpiecznej pracy na wysokości i przygotowania do pracy na podeście ruchomym. Szkolenia z egzaminami UDT i IPAF realizowane w oddziałach RIWAL i lokalizacjach klientów,

- opiekę serwisową 24/7 dla wynajętych maszyn łącznie z 14 mobilnymi mechanikami, którzy usuwają usterki w miejscu pracy klienta,

- dostawy i odbiory na czas – tak, aby klient mógł rozpocząć realizację zadań w zaplanowanym terminie,

- smsy do klientów o zbliżającej się dostawie i odbiorze maszyn – aby klient mógł się odpowiednio przygotować,

- rozwiązania cyfrowe My Riwal - portal dla kluczowych klientów ułatwiający zarządzanie wynajętą od RIWAL flotą oraz aplikację na telefon My Riwal Rental do szybkiego wynajmu maszyn.

Dzięki wdrożonemu programowi The Riwal Way firma mierzy efektywność działania we wszystkich ważnych dla klienta obszarach. The Riwal Way umożliwił wprowadzenie jednolitych, powtarzalnych systemów i schematów działania, aby niezmiennie zapewniać klientowi stałą wysoką jakość produktów i usług w każdym miejscu na świecie, w którym firma prowadzi działalność. Takie podejście i zaangażowanie wszystkich członków zespołu w poprawę jakości pracy bezpośrednio przekłada się współpracę z klientami – możliwość terminowej realizacji projektów i utrzymanie kosztów na kontrolowanym poziomie. Zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy i zaangażowania całego zespołu było uzyskanie w 2019 roku certyfikatów ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 i OHSAS 18001:2007.

Z doświadczeń firmy RIWAL wynika, że w obiektach logistyczno-magazynowych najlepiej sprawdzą się podnośniki nożycowe o napędzie elektrycznym. Zoptymalizowane rozwiązania konstrukcyjne zastosowane przez renomowanego producenta maszyn do pracy na wysokości JLG czynią je doskonałym wyborem do różnego rodzaju zadań. Podnośniki te mają długi cykl pracy w porównaniu do innych dostępnych na rynku. Przy spełnieniu wymogów producenta mogą pracować ciągle przez całą 8-godzinną zmianę. Niewątpliwymi zaletami podnośników nożycowych elektrycznych są niebrudzące koła, które nie pozostawiają śladów na posadzce oraz nieemitowanie spalin. Stanowią doskonałe rozwiązanie do prac wykonywanych przez cały rok związanych z utrzymaniem obiektu takich jak między innymi wymiana oświetlenia, serwis klimatyzacji czy innych instalacji biegnących pod dachem. Rozkładane pokłady pozwalają na transport pionowy narzędzi i elementów wymagających wymiany wraz z operatorem. Inwentaryzacje czy komisjonowanie towaru to okresowe obowiązkowe działania w centrach logistycznych, gdzie podesty ruchome nożycowe o napędzie elektrycznym również stanowią nieocenioną pomoc. Możliwość poruszania się z podniesionym pokładem bez konieczności opuszczania go znacząco wpływa na wzrost efektywności w tego typu pracach. Na cele inwentaryzacji najczęściej wynajmowane jest kilka maszyn na krótki okres.

Często stosowanym w centrach logistycznych modelem podnośnika jest JLG 4045R. Dzięki temu, że wysokość robocza maszyny to 13,96m przy pracy wewnątrz obiektu, może być z powodzeniem stosowana zarówno w niższych obiektach, jak i w magazynach wysokiego składowania. Długość platformy roboczej po rozłożeniu to 3,34m z możliwością pracy wewnątrz nawet 3 osób i udźwigiem do 350 kg. Jednocześnie, szerokość modelu JLG 4045R to tylko 1,14m, a więc bez problemu będzie poruszał się w wąskich przejściach pomiędzy regałami. Kolejną zaletą JLG 4045R jest możliwość uniwersalnego zastosowania. Jako jedyna maszyna w tej klasie może pracować także na zewnątrz przy zmniejszonych osiągach – do 10,80m wysokości roboczej, 249 kg udźwigu i pracy jednej osoby. Użytkownik ma zatem jedną maszynę do obsługi obiektu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Producent wyposażył ten podest również w funkcje zwiększające bezpieczeństwo pracy operatora i osób przebywających w jego otoczeniu. To między innymi czujniki przeciążenia, czy system sygnalizacji dźwiękowo-świetlnej ostrzegający w czasie opuszczania się maszyny oraz wysuwana płoza stabilizująca, szczególnie przydatna przy pracy na zewnątrz. Udogodnieniem jest także specjalna konstrukcja z mniejszą liczbą ruchomych części ograniczająca zgłoszenia serwisowe.

Przy szczególnie wąskich odstępach pomiędzy regałami i konieczności przejeżdżania w przejściach drzwiowych o standardowej szerokości 90cm sprawdzą się wszystkie wąskie podnośniki nożycowe oznaczone w Riwal symbolem ESN – na przykład model JLG 2632ES o szerokości tylko 0,76cm i wysokości roboczej 9,77m.

Natomiast w pracach związanych z samym montażem regałów wysokiego składowania przy budowie hal magazynowych warto korzystać z podnośników z serii LEN – czyli wąskich wysokich podestów nożycowych o napędzie elektrycznym. Przykładem takiego urządzenia jest model Hollandlift HL-190E12, który przy szerokości maszyny tylko 1,20m pozwala pracować na wysokości nawet 18m. Platforma robocza w tym urządzeniu ma wymiary 4,88m x 1,16m po rozłożeniu. Oprócz tego, że na pełnej wysokości mogą w nim swobodnie pracować 2 osoby, dzięki dużej powierzchni pokładu w podeście można transportować także niezbędne materiały i narzędzia. Zapewnia 500 kg maksymalnego udźwigu. To jedna z niewielu maszyn o napędzie elektrycznym o takich parametrach.

Grupą maszyn absolutnie niezbędną w codziennej pracy w centrach dystrybucyjnych i logistycznych są wózki widłowe. Dzięki temu, że w 2019 roku Riwal rozpoczął międzynarodową współpracę z Jungheinrich, w ofercie wynajmu Riwal oprócz wielu grup podestów ruchomych znajdują się teraz także wózki widłowe, zarówno czołowe, jak i wózki widłowe wysokiego składowania.

Praca na wysokości z wykorzystaniem podestów ruchomych i wózków widłowych wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim – operatorzy tych maszyn muszą posiadać odpowiednie uprawnienia do ich obsługi. Uprawnienia wydawane są w Polsce po zdaniu egzaminu przed przedstawicielem Urzędu Dozoru Technicznego i są ważne dla podestów ruchomych przez 5 lat, natomiast dla wózków widłowych przez 10 lat. Szkolenia przygotowujące do egzaminów UDT przeprowadzane są w Riwal Poland od wielu lat. Obecnie, w związku z epidemią Covid-19 część teoretyczna kursu jest przeprowadzana online. Można się kształcić nie wychodząc z domu. Część praktyczna szkolenia i egzamin są przeprowadzane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w oddziałach Riwal w następujących miastach: Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Szczecin, Pruszcz Gdański, Zabrze, Kraków.

Dla bezpieczeństwa pracy w magazynie czy centrum dystrybucyjnym dobrze jest regularnie sprawdzać praktyczne umiejętności operatorów maszyn. W RIWAL można to przeprowadzić z wykorzystaniem Symulatora podestów ruchomych VR. To innowacyjne urządzenie po założeniu gogli i włączeniu wybranego programu daje możliwość wykonania skomplikowanych manewrów na podeście ruchomym w bezpiecznym środowisku z wykorzystaniem różnych scenariuszy. RIWAL jako jedyna firma w Polsce posiada takie urządzenie. Jest mobilne, więc może być przez cały dzień w lokalizacji klienta pozwalając zweryfikować poziom przygotowania pracowników do operowania podnośnikami.

VR Symulator podestow ruchomych

Planując pracę na wysokości w centrach dystrybucyjnych czy centrach logistycznych warto zawsze mieć na uwadze w pierwszej kolejności bezpieczeństwo pracowników. A to bezpieczeństwo mogą zagwarantować tylko wysokiej jakości maszyny, serwisowane na bieżąco i wyszkolony zespół.


Zobacz także

Organizacja pracy z Studio TCS.net
Im więcej sprzedajemy, tym większe szanse na popełnienie błędu
Automatyzacja optymalizuje przepływu materiałów
Nadchodzi szansa dla mniejszych aglomeracji na lokalizację magazynów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

RIWAL potwierdza swój profesjonalizm w działaniu
Jungheinrich i Riwal podejmują międzynarodową współpracę
Riwal jako pierwszy w branży wprowadza portal dla klienta
ROTHLEHNER – niezastąpiony partner przy pracach wysokościowych
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA