Przejdź do artykułu
2020-12-09 | W magazynie

Skala skalowania

Przy wzroście sprzedaży na poziomie 30% kluczowa staje się umiejętność skalowania działalności. Każdy dynamicznie rozwijający się biznes musi w pewnym momencie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wzrastać bez uszczerbku na wydajności codziennych operacji. Przed wyzwaniem tym stanął także czołowy europejski e-sklep ze sprzętem outdoorowym – Bergfreunde.

Niemiecka firma Bergfreunde z ponad 150 000 produktów i 750 światowych marek w ofercie szybko stała się największym dostawcą specjalistycznej odzieży i sprzętu wspinaczkowego w Europie. Dynamiczny rozwój stał się jednocześnie wielkim wyzwaniem – w szczególności dla magazynu, którego zapotrzebowania z czasem zdawały się przerastać możliwości techniczne. By móc wydajniej wykorzystać powierzchnię, firma musiała wprowadzić do codziennych operacji nowoczesne rozwiązania technologiczne. Decydującymi czynnikami wyboru nowego systemu miała być skalowalność, oszczędność powierzchni i wysoka wydajność operacji. Dlatego też w niemieckim Kirchentellinsfurt firma zdecydowała się otworzyć centrum logistyczne o powierzchni 10 000 m2, w którym wdrożono samowystarczalny system AutoStore. Jak wygląda obecnie praca w nowym obiekcie?

Technologia we współpracy z człowiekiem

System AutoStore w centrum logistycznym Bergfreunde zajmuje łączną powierzchnię 4386 m². W magazynie zainstalowano aż 95 robotów, które przemieszczają 124 000 pojemników ustawionych na 16 poziomach specjalnej siatki. Do obsługi pojemników zainstalowano 27 portów (stacji roboczych). Oprócz wszystkich komponentów AutoStore, firma Element Logic dostarczyła Bergfreunde również automatyczne urządzenia do składania kartonów, automatycznego podawania i wyprowadzania kartonów oraz ostatecznego sortowania wysyłek. Dzięki nowej technologii pracownicy kompletujący zamówienia automatycznie otrzymują gotowe kartony do swojego stanowiska kompletacji. Po wykonaniu zadania związanego z zamówieniem system automatycznie drukuje list przewozowy z informacjami serwisowymi, po czym dołącza go do kartonu. Jednocześnie przesyłka otrzymuje etykietę identyfikacyjną. Następnie paczka na przenośniku taśmowym jest również automatycznie zamykana, ważona, optymalizowana pod względem objętości, etykietowana i przekazywana do działu wysyłki.

Tym, co wyróżnia organizację magazynu Bergfreunde, jest fakt, że w jednym pojemniku przechowuje się średnio trzy jednostki magazynowe SKU. Oznacza to, że różne warianty produktów składowane są razem. – Jesteśmy jednym z nielicznych użytkowników AutoStore w Europie, którzy nie przechowują produktów w sposób posortowany. Kiedy ludzie to słyszą, wyglądają, jakby mieli dostać zawału serca. Ale mogę potwierdzić, że działa to dobrze. Z drugiej strony nie mamy innego wyboru: nie możemy pomieścić 200 000 pojemników i jednocześnie przechowywać tylko dwa lub trzy przedmioty w jednym pojemniku – skomentował Thomas Klein, Kierownik ds. logistyki w Bergfreunde.

Nowe wyzwania i ciągła automatyzacja

Dodatkowe elementy systemu wyraźnie przyśpieszyły przeprowadzanie operacji w magazynie i znacząco zwiększyły wydajność pracowników kompletacji. W Kirchentellinsfurt zatrudnionych jest obecnie 140 osób, które obsługują 275 000 artykułów tygodniowo – w tym dostawy, zwroty i wysyłki. Dzięki gotowym kartonom, które dostają do swoich stanowisk, realizują średnio 155 zamówień na port. W tradycyjnym magazynie półkowym wynik ten wynosił jedynie 45 – zmiana jest więc zauważalna.

W połowie 2020 r. obok magazynu w Kirchentellinsfurt Bergfreunde wybudowało halę logistyczną o powierzchni 10 000 m². Nowa powierzchnia logistyczna obejmuje strefę dostaw i obsługę zwrotów. Inwestycja ta umożliwia dalszą automatyzację i rozbudowę systemu AutoStore – ostatnia ukończona została w lipcu i zapewniła 30 000 dodatkowych pojemników, 6 portów karuzelowych oraz 15 robotów. Obiekty połączono za pomocą korytarzy roboczych oraz szyn prowadzących dla robotów.

Dzięki implementacji nowego systemu Bergfreunde zwiększyło wydajność kompletacji o 400%, obsługując ponad 15 000 zamówień w dni szczytowe. Dodatkowo czas realizacji od złożenia zamówienia do przekazania przesyłki został skrócony do mniej niż trzech godzin. Dzięki optymalizacji codziennych operacji inwestycja w nowoczesną technologię zwróciła się w niecałe dwa lata. W przyszłości Bergfreunde planuje dalszą automatyzację logistyki, którą postrzega jako klucz do wzrostu wydajności i dalszej ekspansji.


Zobacz także

Czy magazyny e-commerce mogą funkcjonować bez automatyzacji?
Elektroniczne systemy w wózkach widłowych to przepis na nowoczesność
Magazyny stały się obecnie hubami, które łączą producentów i klientów końcowych
Składowanie towarów w mroźniach wymaga spełnienia wielu wymogów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Faraone w trosce o bezpieczeństwo w magazynie wykracza poza standard
82% najemców magazynów jest zainteresowanych eko rozwiązaniami
AutoStore czy Shuttle – na który system magazynowy się zdecydować?
Cube Storage – najszybszy pod względem integracji system ASRS na rynku
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA