Przejdź do artykułu
2021-01-22 | W magazynie

IT szyte na miarę

Ostatnie lata to czas znaczącej transformacji w branży retail. Konsumenci nie oczekują już jedynie nowych produktów i usług, ale przede wszystkim stają się coraz bardziej wymagający. Jak sprostać ich oczekiwaniom? Jest to duże wyzwanie, o czym wiedzą dobrze właściciele firmy Moodo, którzy w celu zwiększenia efektywności i wydajności w swoim przedsiębiorstwie (a także odpowiedzenia na rosnące wymagania klientów), postanowili – współpracując z Sente – wdrożyć rozwiązania WMS i OMS.

Klient

Moodo jest istniejącą na polskim rynku od 14 lat firmą odzieżową. W skład przedsiębiorstwa wchodzi sieć 150 sklepów franczyzowych i własnych oraz sklep internetowy, a także ponad 200-tu odbiorców hurtowych w Polsce, na Słowacji i w Czechach. Moodo eksportuje także swoje kolekcje do Białorusi, Iranu, Rosji i Ukrainy.

Marka dedykuje swoje ubrania kobietom ceniącym komfort, nowoczesność i wygodę w dobrym stylu. Misją firmy jest ubierać kobiety na każdą okazję dokładnie wsłuchując się w ich potrzeby.

Istotnym elementem, który wyróżnia Moodo na rynku retail jest strategia biznesowa opierająca się na dynamicznym rozwoju głównie poprzez franczyzę. Firma ma w planach dalszy wzrost i otwieranie salonów w kolejnych lokalizacjach.

Początki projektu

Firma w związku z nowymi wyzwaniami i potrzebą zapewnienia klientom spójnych doświadczeń zakupowych, zwróciła się do Sente, w celu zaprojektowania i wdrożenia rozwiązań omnichannel. Pierwszy etap współpracy polegał na przeanalizowaniu zarówno obecnej sytuacji, jak i oczekiwań firmy. Po przeprowadzonych pracach analitycznych podjęto jednak decyzję o rozpoczęciu działań od zaprojektowania i zaimplementowania kompletnego systemu WMS (zarządzającego pracą magazynu), a także elementów rozwiązania OMS (obsługującego zamówienia w różnych kanałach dystrybucji).

Cele i wyzwania

Implementacja rozwiązań pozwalających na realizację strategii omnichannel, która była pierwotnym celem projektu, po etapie analitycznym została zastąpiona usprawnieniem i uporządkowaniem procesów magazynowych. To właśnie poprawa efektywności i wydajności pracy w magazynie gwarantuje sprawną obsługę i dostęp do produktów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w e-sklepie.

Do najważniejszych wyzwań podczas realizacji projektu należą:

 • obsługa różnorodnych procesów w jednym magazynie centralnym – na jednej przestrzeni magazynowej odbywa się zatowarowanie sklepów franczyzowych i własnych, obsługa klientów hurtowych, a także zamówień pochodzących ze sklepu internetowego. Firma musi mieć zatem bieżący dostęp do wiarygodnych i aktualnych danych dotyczących wszystkich towarów i ich dostępnych wariantów (kolorów, rozmiarów itp.) aby jak najlepiej obsłużyć zarówno klientów indywidualnych, jak i  hurtowych oraz w czasie rzeczywistym rejestrować przyjmowanie zwrotów ze wszystkich posiadanych kanałów sprzedaży,
 • obsługa pełnych pakietów – każdy z produktów firmy Moodo jest dostępny w pełnej gamie rozmiarów, które muszą zostać rozdzielone tak, by każdy sklep otrzymał kompletny zestaw. Rozdzielenie i pogrupowanie produktów ze względu na rozmiary odbywa się już na poziomie magazynu centralnego i wymaga automatyzacji, którą udało się wdrożyć jako jedną z funkcji rozwiązania WMS,
 • zwymiarowanie produktów i optymalizacja transportu – każda z dostaw przed wejściem do magazynu musi przejść dokładne zmierzenie i zważenie. Nawet niewielkie różnice mogą powodować duże rozbieżności całościowo, a finalnie drastycznie zaburzać procesy logistyczne.

Wdrożone rozwiązania

W czasie realizacji projektu został zaimplementowany szereg automatyzacji i rozwiązań które znacznie usprawniły nie tylko działanie magazynu, ale także obsługę zamówień w Moodo. Najważniejsze z nich to:

 • system WMS w magazynie centralnym – rozwiązanie dostosowano do efektywnego zarządzania specyficznymi dla firmy Moodo procesami, które wynikają z obsługi różnego typu zamówień w jednym magazynie. Stworzono również dedykowane interfejsy, które poprawiły efektywność procesu kompletacji towarów i komponowania zestawów do wysyłek do poszczególnych salonów,
 • zautomatyzowanie i usprawnienie procesu obsługi zamówień pochodzących z kanału B2C – wprowadzono automatyzację generowania zamówień do wysyłek, a to pozwoliło na zrealizowanie bardzo istotnego dla sklepu internetowego celu, jakim jest stałe utrzymanie krótkiego czasu i wysokiej jakości wysyłki zamówień realizowanych online szczególnie w czasie wzmożonego ruchu (Boże Narodzenie, Black Friday itp.),
 • usprawnienie procesu alokacji i zatowarowania sklepów – wdrożono rozwiązania, dzięki którym obsługa procesów logistycznych odbywa się wydajniej, szybciej i bez błędów, a zatowarowanie salonów odbywa się niemalże natychmiastowo, co pozwala zapewnić nieustanne wrażenie pełnego sklepu,
 • integracja z systemem Comarch, która pozwoliła na uzupełnienie rozwiązań informatycznych w Moodo jedynie o brakujące elementy, zamiast wymiany całego systemu,
 • integracja z platformą e-Commerce IAI, która umożliwiła pełną automatyzację obsługi statusów zamówień, a także zapewnienie wiarygodnych i aktualnych informacji na temat stanów magazynowych dostępnych do sprzedaży online,
 • pełna optymalizacja powierzchni magazynowej – lepsze zagospodarowanie magazynu pozwoliło nie tylko magazynu zaoszczędzić miejsce, ale przede wszystkich zmniejszyć koszty związane z długim szukaniem produktów, a tym samym wydłużonym czasem realizacji zamówień.

Efekty wdrożenia

„Po analizie dostępnych na rynku systemów wybraliśmy Sente jako firmę, która wdrażała już podobne rozwiązania w innych firmach oraz robiła integracje z systemami IAI w e-commerce i COMARCH-ERP, których Moodo nie chciała wymieniać. Z perspektywy Moodo do najważniejszych efektów wdrożenia należą: ułatwienie pracy w magazynie, przez co zwiększyła się wydajność pracy o 50 do 100% w zależności od procesu, dużo łatwiejsze planowanie pracy i kontrola jakości pracy pracowników magazynu, poprawa wiedzy o stanach magazynowych, a także niższe koszty pracy magazynu.” – mówi Arkadiusz Szyszko, współwłaściciel firmy Moodo.

Duże wyzwanie w projekcie stanowiło dostosowanie rozwiązań WMS oraz OMS do specyfiki funkcjonowania marki odzieżowej, działającej w modelu wielokanałowej sprzedaży. Dzięki współpracy konsultantów Sente i osób zaangażowanych w prace po stronie Moodo projekt został pomyślnie sfinalizowany, a dzięki wdrożeniu dedykowanych rozwiązań Sente, firma Moodo osiągnęła:

 • 70% wzrost wydajności obsługi w kanale B2B oraz 100% wzrost wydajności obsługi w kanale B2C,
 • zwiększenie liczby wydawanych dziennie paczek o 100% (z 300 na 600).
 • zwiększenie liczby wydawanych dziennie zamówień do klienta (z 500 do 1000) w kluczowych dla sprzedaży okresach.

Współpraca Moodo z Sente trwa, a wdrożone rozwiązania będą dalej rozwijane zgodnie z tym, jak zwiększa się skala działania przedsiębiorstwa oraz rozwijają jego potrzeby.


Zobacz także

Technologia automatycznego magazynowania sięga wyżej
Profesjonalne oznakowanie poziome dróg transportowych w magazynach
WMS jeszcze nigdy nie był tak dostępny
Jak osiągnąć 4 razy szybszą kompletację i alternatywny sposób przechowywania?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Magazyn bez oprogramowania WMS jest jak zablokowany mechanizm
Intuicyjny system obsługi reklamacji
Biznes stawia na cyfryzację
Magazyny stały się obecnie hubami, które łączą producentów i klientów końcowych
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA