2020-02-13 | W magazynie

Konsument chce szybko!

Żyjemy w erze zorientowanej na klienta. Wyznacznikiem konkurencyjności jest umiejętność zapewnienia najwyższego poziomu obsługi. Rosnąca wartość sektora e-commerce w Polsce , coraz większe oczekiwania konsumentów co do czasu realizacji zamówienia oraz zwrotów w naturalny sposób popychają sklepy do podnoszenia efektywności na poziomie magazynowania.
Szczególnym wyzwaniem dla branży e-commerce wydaje się optymalizacja polityki zwrotów, które są coraz częstszym zjawiskiem, a w branży fashion sięgają nawet 70% („Rzeczpospolita”, 12 września 2019 r.). Kupujący niejednokrotnie zamawia kilka rozmiarów danego asortymentu, z góry zakładając, że część zamówionych artykułów zostanie odesłana. Tymczasem koszt jednego zwrotu po stronie sprzedawcy może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych, z czego 2/3 to koszty procesowania i przygotowania towarów do ponownej sprzedaży.

Jednym z rozwiązań pozwalających wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, jednocześnie dbając o interes finansowy firmy, jest optymalizacja procesów magazynowania. Firma Dematic, lider i innowator w intralogistyce, proponuje szereg rozwiązań przynoszących korzyści na poziomie zarządzania, produktywności, elastyczności, a co za tym idzie – również wzrost zysków sprzedawców. Firma umiejętnie łączy ze sobą różne technologie w celu uzyskania – w zależności od potrzeb klienta – pełnej lub częściowej automatyzacji. Dostarcza m.in. rozwiązania do przechowywania i wyszukiwania produktów (SRM), systemy składowania, przenośniki, sortowniki czy rozwiązania do kompletacji, w tym kompletacji przez roboty i wózki autonomiczne (AGV). Integralną częścią oferty, która wyróżnia Dematic na tle konkurencji, jest sprawdzone autorskie oprogramowanie Dematic iQ.

Sortownik podwieszany (Pouch sorter) odpowiedzią na wyzwania branży e-fashion

Według raportu „E-Commerce w Polsce 2019” najpopularniejszymi produktami kupowanymi przez polskich klientów w Internecie w 2018 r. były odzież i akcesoria. Narzędziem idealnie odpowiadającym potrzebom sklepów internetowych sprzedających tego typu asortyment jest sortownik podwieszany. Jego działanie oparte jest na zautomatyzowanym systemie worków podwieszanych na adapterach rolkowych, przechowującym i sortującym zarówno produkty wiszące, jak i złożone, a także przedmioty płaskie i kartony. W odpowiedzi na aktualne potrzeby magazynu artykuły są automatycznie wkładane do torebek, a następnie z nich wyjmowane. Dzięki temu w godzinach szczytu system jest w stanie transportować do 40 000 worków na godzinę! To idealne rozwiązanie do obsługi zwrotów, ponieważ sprawia, że ​​zwracany towar jest dostępny do ponownego zamówienia w bardzo krótkim czasie.

2. Dematic Pouch Sorter Arvato

Dematic Multishuttle DMS – szybki, uniwersalny i skalowalny

Inne sposobności na utrzymanie doskonałego standardu realizacji zamówień przez platformy wielokanałowe z szeroką gamą produktów stwarza Dematic Multishuttle. System automatycznie koordynuje wszystkie procesy między magazynem a jednostkami kompletującymi i pakującymi. Składa się z połączenia regałów, wózków, wind i autorskiego systemu Warehouse Execution System (WES). Rozwiązanie DMS gwarantuje wysoką wydajność i przepustowość, które są ważne szczególnie w okresach szczytu, takich jak wyprzedaże czy święta.

1. Dematic Multishuttle 2 Mammut 1

Micro-Fulfillment – kompletacja w zaledwie 1 godzinę

Rozwiązanie Dematic Micro-Fulfillment odpowiada na wyzwania detalistów realizujących zamówienia drobne – zwiększa wydajność przy jednoczesnej optymalizacji powierzchni magazynowej. Wdrożenie tego innowacyjnego systemu wraz z instalacją zajmuje zaledwie 12 tygodni. Dematic Micro-Fulfillment zakłada instalację blisko konsumenta końcowego, nawet na powierzchni poniżej 1000 m2. Można do tego wykorzystać np.: zaplecze sklepu detalicznego, pobliski punkt odbioru zamówień internetowych lub miejskie centrum logistyczne zewnętrznego usługodawcy. Taka bliskość pozwala sprzedawcom detalicznym na lepsze wykorzystanie i maksymalizację powierzchni, umożliwiając jednocześnie obsługę logistyczną w ciągu jednej godziny, a co za tym idzie – zdecydowane zwiększenie rentowności.

W odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań, często wykorzystujących niesprawdzone metody lub opierających się na prototypach, Dematic Micro-Fulfillment bazuje na sprawdzonych technologiach, takich jak Dematic Multishuttle czy Goods-to-Person Picking, które od wielu lat stanowią standardy branżowe.

Inteligentny przepływ danych

Czynnikiem kluczowym dla automatyzacji magazynów jest inteligentne oprogramowanie: autorskie Dematic iQ lub oparte na SAP. „Inteligentne oprogramowanie daje gwarancję, że ​​przepływ danych przebiega bezproblemowo, nawet przy dużych wolumenach zamówień. Eliminuje konieczność zaangażowania czynnika ludzkiego” – mówi Jessica Heinz, Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju Biznesu na Europę Centralną, Dematic. Inteligentne oprogramowanie automatycznie kontroluje i przyśpiesza procesy obsługi w zależności od stopnia wzrostu zamówień. W razie potrzeby procesy intralogistyczne mogą być wcześniej symulowane, pomagając przygotować się na przykład na momenty szczytu. W tym celu z góry tworzony jest tak zwany bliźniak cyfrowy, który identyfikuje wąskie gardła w magazynie lub w wydajności kompletacji. Bliźniak daje firmom szansę na to, by nie być zaskoczonym szaleństwem zakupów i – paradoksalnie – nie stracić na dużym popycie.


Zobacz także

Efektywna kompletacja zamówień zmniejsza dystans potrzebny do pokonania
Hillwood buduje magazyny dostosowane do potrzeb zamawiających
Awizacje VSS.net SoftwareStudio pozwalają na optymalne wykorzystanie zasobów
Dobry dach hali magazynowej ma wpływ na wiele aspektów użytkowania obiektu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

AGV w magazynie – w jakich obszarach warto wdrożyć samojezdne wózki?
Automatyzacja optymalizuje przepływu materiałów
Jak uwolnić pełen potencjał swoich maszyn, aby poprawić efektywność sprzętową?
Wdrożenie: Remmert zautomatyzował produkcję w firmie Kamir
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA