2019-12-12 | W magazynie

Magazyny na wyłączność

Budowa hali magazynowej na specjalne zamówienie to opcja wybierana przez firmy, które potrzebują budynku o niestandardowych parametrach, dostosowanego do specyfiki ich działalności. Specjalne wymagania mogą dotyczyć np. konieczności umieszczenia wielkogabarytowych maszyn w gotowej hali albo nietypowych proporcji samego budynku. Nie każdy deweloper jest gotowy podjąć się takiego zadania.

Budowa obiektu BTS (build-to-suit) to proces bardziej złożony, lecz niekoniecznie dłuższy niż wznoszenie standardowej hali magazynowej. Atutem zindywidualizowanego podejścia jest stworzenie obiektu odpowiadającego specyfice działalności klienta. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto powierzyć to zadanie deweloperowi dysponującemu odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem.

Hala dla kurierów

Przykładem niestandardowej konstrukcji są magazyny typu cross-dock wykorzystywane przez firmy logistyczne. Hillwood Polska rozpoczął w październiku budowę drugiego terminala przeładunkowego dla firmy kurierskiej DPD Polska. Budynek o powierzchni ponad 11 tys. mkw. powstanie na terenie Parku Hillwood Ruda Śląska. W 2018 roku deweloper wybudował dla DPD podobną halę pod Pruszkowem.

„Wspólnie z DPD Polska wypracowaliśmy rozwiązania, które zapewnią sprawne operacje i optymalne wykorzystanie zarówno samej hali, jak i terenu wokół niej” – mówi Hubert Michalak, Prezes Hillwood Polska. – Fakt, że klient do nas wraca, jest dla nas największym wyróżnieniem. – dodaje.

Budynek w Rudzie Śląskiej zostanie wyposażony w wielofunkcyjne combidocki pozwalające na obsługę dużych samochodów ciężarowych oraz furgonetek. Liczba bram kurierskich będzie znacznie większa niż w standardowej hali.

Uwzględnione zostały także rozwiązania przyjazne dla środowiska, pozwalające zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Minimum 3% powierzchni dachu zajmą świetliki i klapy dymowe, dzięki czemu wnętrze hali będzie doświetlone światłem dziennym. Zastosowane zostanie energooszczędne oświetlenie LED. Obok przestrzeni magazynowej powstaną biura. Projekt hali przewiduje możliwość jej dalszej rozbudowy.

Budynek cross-dock zostanie wybudowany na planie wydłużonego prostokąta i będzie usytuowany w taki sposób, aby z jego obu stron powstały wygodne, duże place manewrowe oraz parkingi dla samochodów osobowych i ciężarowych.

Salon dla e-commerce

Hillwood Polska ma na swoim koncie także inne projekty realizowane na specjalne zamówienie, w tym halę o imponującej powierzchni ponad 120 tys. mkw. ukończoną na początku 2019 roku dla Zalando. Jest to największy obiekt magazynowy użytkowany przez tę firmę w Polsce.

Dobrze zaprojektowany magazyn, w dogodnej lokalizacji, ma ogromne znaczenie dla optymalizacji funkcjonowania firm z branży e-commerce. BTS Zalando Lounge w Olsztynku wyróżnia się nie tylko kubaturą. W budynku zastosowano liczne udogodnienia, a projekt został dostosowany do specyficznych potrzeb najemcy. Budynek o niestandardowej wysokości, częściowo dwukondygnacyjny, został m.in. wyposażony w wielopoziomowe antresole. Oprócz głównej hali powstało zewnętrzne patio dla pracowników magazynu, oddzielny budynek biurowy oraz duże parkingi samochodowe, motocyklowe i rowerowe.

Za realizację projektu Zalando Lounge firma Hillwood Polska zdobyła m.in. prestiżową nagrodę CEE Manufacturing & Logistics Awards od CEO Manufacturing Magazine i EuropaProperty.com oraz tytuł „Top Inwestycji Polski Wschodniej” podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w minionym roku.

Magazyny zaprojektowane na specjalne zamówienie Hillwood Polska zbudował również dla TIM oraz 3LP we Wrocławiu i dla Dirks w Krośnie Odrzańskim oraz rozbudował istniejącą halę dla Metsa Tissue w Krapkowicach na Opolszczyźnie. Ich użytkownikom zapewnia długoterminowe umowy najmu oraz pełną administracyjną i techniczną obsługę obiektów.

Apetyt na więcej

Od rozpoczęcia działalności w 2015 roku Hillwood Polska zarządzał prawie 1,9 mln mkw. powierzchni magazynowej. Na liście klientów jest już 160 firm. Deweloper realizuje swoje inwestycje na głównych rynkach magazynowych – Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Górny Śląsk – oraz w nowych, perspektywicznych lokalizacjach, takich jak Częstochowa, Kutno i Świebodzin.

W ciągu pięciu lat Hillwood zrealizował projekty, które zwiększyły powierzchnię magazynową w Polsce o ponad milion mkw. Oprócz BTS-ów i hal budowanych w formule spekulacyjnej kilka obiektów powstało w ramach joint venture z innymi partnerami. Tę różnorodność formuł inwestycyjnych Hillwood w dużym stopniu zawdzięcza własnym środkom finansowym oraz doświadczonemu zespołowi. W ciągu najbliższych kilku lat, budując na zabezpieczonych już gruntach w Polsce, firma planuje co najmniej podwoić oferowaną powierzchnię logistyczno-produkcyjną.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Awizacje VSS.net SoftwareStudio pozwalają na optymalne wykorzystanie zasobów
Dobry dach hali magazynowej ma wpływ na wiele aspektów użytkowania obiektu
Wdrożenie: Remmert zautomatyzował produkcję w firmie Kamir
Dopasowanie systemów bezpieczeństwa do indywidualnych potrzeb
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Hillwood otworzy park magazynowy i razem z miastem wybuduje drogę
Hillwood inwestuje przy granicy z Niemcami
Na Targówku powstanie niemal 50 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej
Ponad 50 tys. mkw. magazynów przy węźle trasy S8
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA