Przejdź do artykułu
2020-10-06 | W magazynie

Szybko, szybciej, najszybciej

Kanał cyfrowy stał się pierwszą „linią frontu” dla handlu. I czy tego chcemy, czy nie, tak pozostanie, bo raz zdobyte przez klientów doświadczenia zakupowe trudno będzie odebrać. Dlatego branżę e-commerce czeka cyfrowa modernizacja pod znakiem automatyzacji procesów logistycznych, w celu podtrzymania trendu rozwojowego. Dziś nie wystarczy witryna w sieci, lecz trzeba wydajnej logistyki obsługi zamówień i zwrotów.

Polska, Europa, świat

Pandemia stała się jedynie katalizatorem zmian w zachowaniach kupujących. Już od wielu lat obserwuje się na świecie trend zwany gospodarką na żądanie. W erze zorientowanej na klienta corocznie rosnąca wartość sektora e-handlu dotyczy wszystkich rynków, dlatego każdy, kto tylko funkcjonuje w tym kanale, musi uwzględnić oczekiwania konsumentów, którzy obecnie jasno artykułują, niezależnie od szerokości geograficznej, że najważniejszym parametrem jest dla nich czas realizacji zamówień oraz zwrotów. W ten sposób klienci wywierają pośrednio presję na podnoszenie efektywności logistyki magazynowania i dystrybucji. – Obecnie „cyfrowi konsumenci” oczekują szybkiej realizacji zamówienia oraz dostawy i przyjaznej dla klienta obsługi zwrotów – tłumaczy Jessica Heinz,Head of Marketing and Business Development, Dematic Central Europe. Nasza rozmówczyni przyznała, że sytuacja związana z COVID-19 spowodowała dodatkowe nagłe wzrosty w handlu elektronicznym, co wymusiło potrzebę szybkiego i bezbłędnego realizowania zamówień.

Kupują i zwracają

Szybkie i dokładne przetwarzanie zamówień, jak również wysokie stopy zwrotu stanowią duże wyzwanie. Dotyczy to zwłaszcza internetowych sprzedawców z branży fashion, którzy odnotowują jedną z najwyższych stóp zwrotu, wynoszącą po części ponad 60% – stwierdziła Jessica Heinz, zauważając jednocześnie, że badania pokazują, iż 40–50% klientów robiących zakupy w Internecie świadomie bierze pod uwagę możliwość bezproblemowego zwrócenia towaru.

Specjaliści z branży e-commerce obserwują zachowania zakupowe klientów i wskazują, że powszechne stało się zamawianie przez jednego klienta kilku rozmiarów tego samego asortymentu. Kupujący zakładają z góry zwrot w części zamówionych artykułów i ich odesłanie do sklepu. To zjawisko zdecydowanie komplikuje logistykę w firmach handlowych, otwierając powrotny kanał z towarem. Aby mógł on trafić z powrotem na elektroniczną półkę e-sklepu, należy przywrócić mu wszystkie cechy pełnowartościowego produktu: z metką, opakowaniem i nieskazitelną jakością. Koszty jednego zwrotu po stronie sprzedawcy mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych, z czego 2/3 to koszty procesowania i przygotowania towarów do ponownej sprzedaży. Dlatego oba procesy – przygotowywania zleceń i wysyłki oraz zwrotów – stają się w logistyce sklepów internetowych newralgiczne.

Nie ma zatem wątpliwości, że to bardzo szybko rosnąca branża e-commerce wymusza na firmach coraz większe zainteresowanie automatyką magazynową. Firmy handlujące w Internecie wymagają największych przepustowości i dokładności, ponieważ ich klienci przyzwyczaili się do krótkich terminów dostaw, które obecnie radykalnie skrócono do jednego dnia od momentu złożenia zamówienia. Do tego dochodzi również różnorodność asortymentu, bo nawet w samej branży fashion mamy przecież towar o bogatej rozpiętości co do rozmiarów, wielkości, ciężaru i gabarytów. A co dopiero dzieje się z wolumenami, kiedy na platformie logistycznej obsługiwane są liczne sklepy z różnych branż, a tym samym z rozmaitymi produktami?

Pomysł na sorter

Sorter to słowo-klucz, które rozwiązuje problem dynamiki i skomplikowania procesu przygotowywania zleceń, a także przyjmowania zwrotów. Współczesna logistyka magazynowa wspierana jest przez różnego rodzaju maszyny do sortowania. Najpopularniejsze z nich to typowe cross-belty, sortery push-tray, tilt-tray czy wykorzystywane często w branży odzieżowej sortery typu bomb-bay. Urządzenia zachowują swoje indywidualne rozwiązania i funkcje, które służą konkretnym zastosowaniom lub grupom towarów, lecz w istocie swej ich praca sprowadza się do sortowania bogatych strumieni produktów i automatycznego kompletowania zleceń złożonych z rozmaitych elementów.

Trudno mówić o uniwersalnych sorterach nadających się do pracy z każdym towarem. Chociaż im większa będzie ich elastyczność, tym lepiej w razie, gdyby zmienił się kiedyś wysyłany towar. Dobór sortera powinien być oparty na wielu kryteriach. Kluczowa wydaje się charakterystyka produktów, czyli wszystkie ich cechy fizyczne, jak wielkość, kształt, waga, rodzaj opakowania. W drugim rzędzie pojawiają się parametry ważne dla samego procesu logistycznego, jak chociażby wydajność. Eksperci mówią przy tej okazji, że lepiej przewymiarować urządzenia pod tym względem, aniżeli kupić mniej wydajną maszynę. Uchroni to w przyszłości przed problemami z wydajnością, kiedy nastąpi zwielokrotnienie wolumenu.

Bardzo ważnym elementem wyboru najlepszej opcji jest możliwość implementacji sortera do istniejącego systemu IT, czyli współpraca z istniejącym ERP lub WMS, oraz dobór odpowiedniego systemu zarządzania sortowaniem. Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań magazynowych, ważnym czynnikiem jest niezawodność proponowanego wdrożenia. Warto też sprawdzić, czy tego typu rozwiązanie zostało już zaimplementowane w podobnej branży.

Na wisząco

W modelu zasada pracy sorterów opiera się na ruchu produktów po taśmie lub innym przenośniku i zrzut towaru za pomocą spychacza lub pochylni. Najczęściej tego rodzaju mechanizm dotyczy standardowych ładunków, np. kartonów. Ten schemat nie wyczerpuje absolutnie wariacji technicznych dotyczących pracy sorterów – wszystko zależy zwykle od rodzaju asortymentu, tak jak w przypadku odzieży, kiedy sortery wykorzystują transport na wisząco.

Narzędziem idealnie odpowiadającym potrzebom sklepów internetowych sprzedających odzież, ale i inne asortymenty, jest sortownik podwieszany Dematic Pouch Sorter. Jego działanie oparte jest na zautomatyzowanym systemie worków podwieszanych na adapterach rolkowych, który przechowuje i sortuje zarówno produkty wiszące, jak i złożone, a także przedmioty płaskie i kartony. ­– Nasz podwieszany system obsługuje różnorodne towary, takie jak długopisy, artykuły dekoracyjne, książki i odzież o wymiarach do 500x400x160 mm i wadze do trzech kilogramów – wytłumaczyła Jessica Heinz. – Dużą zaletą dla klientów jest to, że nasze rozwiązanie znacznie obniża koszty przetwarzania zwrotów. Jeśli korzystasz z podsystemu Pouch, aby skonfigurować magazyn buforowy, nie musisz już przenosić wszystkich przesyłek zwrotnych do właściwego magazynu. Zamiast tego wszystkie zwracane artykuły są umieszczane ręcznie lub automatycznie w workach sortownika i dzięki temu są bardzo szybko dostępne dla kolejnych zamówień. Obracają się one w systemie tylko do momentu, gdy załączony artykuł zostanie ponownie zamówiony – dodała.

Dematic, oprócz automatycznego załadunku worków, wprowadził nowość techniczną, którą jest ich automatyczny rozładunek. Worek może być otwierany automatycznie w określonym miejscu: towar może się delikatnie ześlizgiwać prostopadle z góry na zsuwnię, taśmę lub bezpośrednio do kontenera, np. do skrzynki wysyłkowej, w dowolnym miejscu wskazanym przez klienta.

Również systemy rozdzielania i sortowania proponowane przez BEUMER Group używane są w wielu obszarach przemysłu, poczynając od sektora KEP, przez e-commerce, po centra dystrybucyjne dla dóbr konsumpcyjnych, branży spożywczej, samochodowej czy handlu detalicznego. – Dopasowujemy maszyny do indywidualnych potrzeb naszych klientów, np. poprzez dopasowywanie prędkości taśm wprowadzających oraz odpowiednich zrzutni do różnych przedmiotów. Proponowane przez nas rozwiązania są bardzo precyzyjne. Z naszymi wysokowydajnymi systemami użytkownicy są w stanie szybko i dokładnie posortować duże ilości różnorakich przedmiotów – zarówno w opakowaniach kartonowych, jak i foliowych – mówi Jarosław Gorczyński, Dyrektor Techniczny w BEUMER Group Poland.

Sorter tacowy BEUMER Tilt Tray jest podstawowym rozwiązaniem w linii produktów tego dostawcy. Mechanicznie elementy uchylne pozwalają na zrzucenie przedmiotów w obie strony w sposób kontrolowany. Przedmioty ześlizgują się z tacy, zamiast być katapultowanymi, dzięki czemu poruszają się z mniejszą prędkością niż w porównywalnych systemach.

W innych sorterach tacowych BEUMER E-Tray elementy uchylne zasilane są bezprzewodowo, co wpływa na kulturę pracy urządzenia oraz minimalizuje koszty operacyjne. Pozycja urządzenia wychylnego kontrolowana jest przez napęd elektryczny i nie ma potrzeby wyzwalania go mechanicznie. Kluczową cechą tej koncepcji jest samoistne blokowanie się tacy w pozycji wyjściowej.

Sortery z taśmą poprzeczną BEUMER Belt Tray, również używające bezprzewodowej transmisji energii elektrycznej oraz napędów liniowych, są wykorzystywane do sortowania produktów szczególnie delikatnych i transportowania ich bezpiecznie do odpowiedniej zrzutni bez względu na rozmiar, kształt oraz jakość opakowania. Materiał oraz struktura taśmy tacy dobierane są do indywidualnych potrzeb produktu.     

Efektywny przepływ, szybkość i bezbłędność kompletacji – to lista przewag, jakie zapewniają sortery. Kiedy dodatkowo mogą rozładować strumień powrotny towarów zwracanych, logistyka ma szansę nadążyć za tempem zamówień.

Krzysztof Pograniczny


Zobacz także

Jak wykorzystać potencjał systemu WMS, aby usprawnić procesy logistyczne w firmie?
Najlepsze lokalizacje magazynowe w Polsce – jak zmienia się rynek w ostatnich miesiącach?
AutoStore czy Shuttle – na który system magazynowy się zdecydować?
Nowa technologia ułatwi magazynowanie, zwłaszcza latem
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Kolejny dzień innowacji już w ostatni dzień listopada
Dematic przedstawia pierwszą w historii globalną e-konferencję poświęconą transportowi i logistyce
Dematic zautomatyzuje centrum dystrybucyjne sieci sklepów REMA 1000
Czwarta rewolucja przemysłowa nie uda się bez logistyki
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA