Przejdź do artykułu
2024-02-14 | Z ładunkiem w drodze

400 km to nie kłopot dla Mercedesów eActros

Firma DACHSER po raz pierwszy wykorzystuje w pełni elektryczną ciężarówkę do transportu międzynarodowego. Ciężarówka eActros marki Mercedes-Benz zaczęła ostatnio jeździć pięć razy w tygodniu z centrum logistycznego w Hof w Niemczech do oddalonego o około 200 kilometrów oddziału w Kladnie koło Pragi i z powrotem.
Nowy eActros300 podczas oficjalnego przekazania do DACHSER Nowy eActros300 podczas oficjalnego przekazania do DACHSER (Żródło: ConTrust Communication)

Po zakończonym sukcesem etapie testowym, w lutym i maju 2023 r. rozpoczęła się regularna eksploatacja połączenia transgranicznego. Partnerem serwisowym tej inicjatywy jest Flytt Logistic GmbH. Zestaw z wymiennym nadwoziem jest używany na dwie zmiany: w ciągu dnia 40-tonowy eTruck działa w regionalnym transporcie dystrybucyjnym w rejonie Hof, a nocą na trasie transgranicznej między Niemcami a Czechami. Według producenta ciężarówka eActros 300 ma średni zasięg do 300 kilometrów – w zależności od różnych czynników, takich jak topografia lub waga. Pojazd ładowany jest w stałych punktach ładowania oraz bezpośrednio w oddziale DACHSER w Kladnie w Czechach. Czas ładowania wynosi niewiele ponad godzinę.

– Przeprowadzone przez nas testy z eActrosem dostarczyły nam ważnych informacji na temat przydatności elektromobilności w codziennym użytkowaniu w transporcie dalekobieżnym – mówi Klaus Neubing, General Manager w DACHSER w Hof. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki pionierskiemu duchowi i pracy zespołowej udało nam się uruchomić pierwszą transgraniczną linię w europejskiej sieci DACHSER w całkowicie elektrycznym transporcie. Wraz z naszym wieloletnim partnerem serwisowym Flytt Logistic GmbH pokazaliśmy, że opłaca się odkrywać nowe możliwości.  

Długoterminowa strategia klimatyczna

DACHSER realizuje długoterminową strategię ochrony klimatu i koncentrując się na wydajności, innowacyjności i zintegrowanej odpowiedzialności, wraz z klientami i partnerami biznesowymi napędza zmiany w kierunku bardziej zrównoważonej logistyki. Od 2018 r. firma korzysta z pojazdów o napędzie elektrycznym, włączając w to koncepcję zrównoważonych dostaw miejskich „DACHSER Emission-Free Delivery”. Flota pojazdów z alternatywnymi układami napędowymi jest stale rozbudowywana, w tym również w transporcie dalekobieżnym.

Projekt w Hof jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu w ramach dyrektywy KsNI w sprawie promowania lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu systemami napędowymi oraz związaną z nimi infrastrukturą tankowania i ładowania. Wytyczne dotyczące finansowania są koordynowane przez NOW GmbH, a wnioski są zatwierdzane przez Federalny Urząd Logistyki i Mobilności.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Zmiany w zarządzie polskiego oddziału Dachser
Hiszpania to jeden z kluczowych kierunków przewozów
BMW Group wykorzysta platformę 3DEXPERIENCE
FM Logistic wprowadza rozwiązania standardy GS1
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Zwrot podatku za tankowanie w 29 krajach Europy!
Grupa Raben podsumowuje postępy w realizacji zobowiązań ESG
DB Schenker zwiększa ilość połączeń z Niemcami
Rosną kolejki ciężarówek na granicy z Ukrainą

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów