Przejdź do artykułu
2024-02-05 | Wymiana doświadczeń

Pewne dostawy dzięki wdrożeniu GLN w FM Polska

Wprowadzenie Globalnych Numerów Lokalizacyjnych w firmie logistycznej FM Logistic było częścią procesu ujednolicenia danych. Standaryzacja adresów dostaw i usunięcie duplikatów sprawiło, że z bazy zniknęło aż 80% zbędnych rekordów, a firma odniosła wiele korzyści.

fm gs1 bc800px v2 05022024

Globalny Numer Lokalizacyjny (GLN) jest jednym z głównych standardów identyfikacyjnych w ramach Systemu GS1. GLN to 13-cyfrowy numer, który jednoznacznie określa lokalizację prawną, fizyczną lub funkcjonalną w łańcuchu dostaw, np. magazyn, sklep, biuro lub punkt odbioru towaru. Firma FM Polska wykorzystała numery GLN do usprawnienia swojego systemu zarządzania transportem (TMS - Transport Management System)). Dzięki temu zyskała pewność, że towar trafi do właściwego odbiorcy, w odpowiednim miejscu i czasie.

– Korzystanie z otwartych i znanych wszystkim standardów GS1 wydawało się nam optymalną opcją. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wdrożenie GLN, który w jednoznaczny sposób pozwolił na identyfikację naszych klientów oraz ich lokalizacji – mówi Radosław Urbański, Project Manager CE FM Polska.

80% mniej zbędnych danych dzięki GlobLOC

Aby wprowadzić GLN w swoim systemie TMS, FM Polska skorzystała z rozwiązania od GS1 Polska – platformy GlobLOC. Jest to otwarta baza danych o lokalizacjach, które są oznaczone numerami GLN. Każda lokalizacja w tej platformie posiada podstawowe dane, takie jak adres i współrzędne geograficzne. Zawiera też parametry logistyczne, np. warunki awizacji
i wymagania w zakresie rozładunku/załadunku.

Dzięki GlobLOC, FM Polska mogła zweryfikować i uaktualnić dane o swoich kontrahentach, a także usunąć duplikaty i błędy z bazy danych. W efekcie, z bazy zniknęło aż 80% zbędnych rekordów.

Korzyści z wprowadzenia GLN w FM Polska

Wdrożenie GLN przez FM Polska przyniosło wiele korzyści dla firmy i jej partnerów biznesowych. Pracownicy mogą teraz precyzyjnie zidentyfikować kontrahentów oraz fizyczne lokalizacje miejsc przeznaczenia towaru, unikając problemów z dostawami. Firma FM Polska wykorzystała również GLN w komunikacji elektronicznej, np. w komunikacie awiza dostawy (DESADV). GLN pomaga także tworzyć statystyki, raporty i automatyczne taryfy oparte na znaczniku odbiorcy sieciowego.

– Nie spodziewaliśmy się, że wdrożenie globalnego identyfikatora GLN przyniesie tak wiele namacalnych korzyści. Ustandaryzowanie opisu i danych podstawowych klientów w naszym systemie TMS to dopiero początek. Dzięki GLN możemy precyzyjnie dostosować plany dostaw do konkretnych wymagań i preferencji różnych odbiorców. To bardzo usprawniło naszą codzienną pracę – komentuje Radosław Urbański, Project Manager CE w FM Polska.

Business case dostępny jest tu: https://gs1pl.org/app/uploads/2024/02/Wdrozenie_GLN_w_FM_Polska_BC.pdf


Zobacz także

Dachser powiększa swoją działalność w północnej Danii
Poznaj niepublikowane wcześniej sekrety sukcesu Toyoty
Edycja VII Logistycznych Wywiadów już dostępna!
Nietypowa akcja GLS w ramach jubileuszu firmy
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rada GS1 Polska wybrała nowy zarząd
Optymalne rozwiązanie dla wyzwań transportowych
I edycja konferencji "Co czeka retail?" już za nami!
Zalety outsourcowania procesu pakowania produktów

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów