Przejdź do artykułu
2022-06-13 | Z ładunkiem w drodze

Zawsze świeże i bezpieczne

Lato to czas kiedy spożywamy najwięcej świeżych produktów w ciągu roku. Stanowią one codzienny element posiłków, i oczekujemy, że będą one na naszych stołach w zasadzie natychmiast po zebraniu, co oczywiście stanowi wyzwanie dla producentów i dostawców owoców i warzyw. Jedną z podstawowych kwestii w przypadku transportu świeżych produktów jest poprawa widoczności w łańcuchu dostaw m.in. owoców, zachowując przy tym bezpieczeństwo przewozu produktów żywnościowych. Nie mogąc śledzić lokalizacji i warunków przesyłek w czasie rzeczywistym, firmy tracą setki tysięcy dolarów przez konieczność utylizacji zepsutych produktów i roszczenia z tytułu ciężarówek. Istnieje zatem potrzeba bezpiecznego rozwiązania do śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym, które nie wykorzystywałoby urządzeń z baterią litowo-jonową, tym bardziej, że konsumenci kochają świeże produkty. Według danych USDA opublikowanych w lutym 2022 roku, import owoców i warzyw w 2021 r. odnotował drugi rekordowy rok z rzędu – import owoców wzrósł o 16% rok do roku osiągając poziom 23 miliardów dolarów, podczas gdy import warzyw wzrósł o 8% osiągając poziom 17,3 miliarda dolarów.

Nie tylko konsumenci oczekują żywności, która długo zachowuje świeżość. Podobne cele przyświecają osobom projektującym globalne łańcuchy dostaw, których odbiorcy oczekują terminowych i kompletnych dostaw świeżych produktów. Jest to także zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju i wprowadzania zdrowych innowacji. Eksperci Deloitte podkreślają: „Tradycyjny łańcuch wartości żywności to staje się obecnie w pełni zintegrowaną całkowicie widoczną cyfrową siecią dostaw bazującą na danych i analizach
w czasie rzeczywistym”.

Bez nazwy 2

Baterie litowo-jonowe są wrażliwe na wysokie temperatury. Są wyjątkowo łatwopalne i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i środowiska ze względu na możliwość przedostawania się toksyn do wody, gleby i powietrza. Biorąc pod uwagę te zagrożenia, jeden z klientów Tive, Incl. – Alpine Fresh, na prośbę jednego z odbiorców, zdecydował się zakazać używania rejestratorów danych zasilanych bateriami litowo-jonowymi w swoich obiektach, co oznaczało konieczność znalezienia innego rozwiązania. Należy zanzaczyć, że Alpine Fresh od 1988 roku jest jednym z kluczowych importerów świeżych owoców i warzyw z Ameryki Łacińskiej do USA.

Bez nazwy 3

Wprowadzenie zakazu użycia baterii litowo-jonowych spowodowało brak możliwości monitorowania lokalizacji i warunków przewozu przesyłek w czasie rzeczywistym przez członków zespołu Alpine Fresh. Ponadto, nie było możliwości wskazania przyczyn uszkodzeń nowych transportów spowodowanych wahaniami temperatury, narażeniem na nadmierną wilgotność lub światło czy też uderzenie lub wstrząs.

Bez nazwy 4

Alpine Fresh zatrudniała tylko dwie osoby w zespole ds. transportu, co uniemożliwiało bieżący kontakt telefoniczny lub mailowy ze wszystkimi ciężarówkami pozostającymi w tranzycie w sześciu krajach na pięciu kontynentach w celu zbierania aktualnych danych dotyczących przesyłek.

4

W ciągu dwóch tygodni od nawiązania współpracy pomiędzy Alpine Fresh a Tive, Incl., firma zaczęła wykorzystywać platformę Tive SaaS i Trackery Solo 5G, pierwsze na świecie urządzenia z baterią nikolowo-kadmową. Ten innowacyjny tracker rejestruje i przekazuje niezwykle dokładną lokalizację, temperaturę, wilgotność, wstrząsy oraz ekspozycję na światło. Po tym, jak zespół magazynowy przymocuje lokalizator Solo 5G na poziomie kontenera lub palety i aktywuje go jednym naciśnięciem przycisku, zespół Alpine Fresh może:

 • otrzymywać alerty w czasie rzeczywistym, gdy tylko wystapią odchylenia od zadanych parametrów;
 • śledzić przesyłki według numeru zamówienia na platformie Tive Saas;
 • szybko i łatwo odpowiadać na zapytania klientów dotyczące ich przesyłek dzięki widoczności w czasie rzeczywistym;
 • usprawnić komunikację i współpracę z interesariuszami, gdyż każdy zespół ma dostęp do platformy Tive;
 • mieć pewność, że zespół Tive Live Monitoring pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, śledzi przesyłki w tranzycie, monitoruje odchylenia od zadanych parametrów i podejmuje natychmiastowe działania, aby zapewnić, że przesyłki dotrą na czas iw całości;
 • mieć pewność, że Solo 5G z baterią nikolowo-kadmową nie stanowi zagrożenia dla przesyłek i usatysfakcjonuje klientów, którzy wymagają bezpiecznej i zrównoważonej pracy.

„Dzięki Tive nie musimy zgadywać, czy jest jakiś problem. Oszczędza to czas i eliminuje stres. Każdy może zobaczyć, co się dzieje z przesyłkami. Mamy też pewność, że zespół Tive Live Monitoring stale monitoruje i sprawdza przesyłki w naszym imieniu”.
Ellie Ivey
Dyrektor logistyki, Alpine Fresh

Alpine Fresh odnotowała natychmiastowe korzyści i znaczny zwrot z inwestycji dzięki firmie Tive. Oto kilka najważniejszych informacji:

 • Oszczędności sięgające setek tysięcy dolarów dzięki ograniczeniu strat ładunku (brak konieczności utylizacji zepsutych produktów) i roszczeń samochodów ciężarowych.

Dzięki pracy zespołu Tive Live Monitoring, który weryfikuje przesyłki w czasie rzeczywistym:

 • zidentyfikowano wahania temperatury i dzięki podjęciu szybkiej reakcji przywrócono właściwą temperaturę, co uratowało transport borówek o wartości 120 000 $, która jechała do New Jersey.
 • zaoszczędzono 90 000 $, gdy Tracker 5G Solo wykrył wahania temperatury podczas transportu szparagów do Miami. Powodem było ustawienie pracy chłodni zamiast na tryb ciągły, na tryb chłodzenia cyklicznego co wywoływało wahania temperatury;
 • znacząco skrócił czas, jaki członkowie zespołu ds. transportu w Alpine Fresh poświęcają
  na monitorowanie przesyłek pod kątem odchyleń od zadanych parametrów;
 • dane i alerty w czasie rzeczywistym usprawniają komunikację między sprzedawcami, innymi zespołami wewnętrznymi i klientami końcowymi;
 • Lepszy wgląd w stan przesyłki – wystarczy jeden rzut oka, aby sprawdzić, czy przesyłka znajduje się na trasie z wieloma przystankami, kiedy dotrze do klienta, kiedy zostanie rozładowana itd.
  To zwiększa odpowiedzialność interesariuszy.

„Obsługa klienta w Tive jest znakomita. Wszyscy w ich zespole szybko rozwiązują problemy i nie ma najmniejszych trudności z dostępem
do konsultantów w dowolnym momencie”.
Ellie Ivey
Dyrektor logistyki, Alpine Fresh

Firma Alpine Fresh wyposażyła wszystkie swoje ciężarówki w USA w Trackery Tive. Obecnei w urządzenia wyposażane są transporty kontenerowe z Peru. Zespół Tive Live Monitoring monitoruje wszystkie zamówienia Alpine Fresh w czasie rzeczywistym.
Zobacz także

Monitorowanie przesyłek przyszłością rynku dostaw
Celnicy nie robią wyjątków - nawet wojnie
Grupa Raben wśród liderów zrównoważonego rozwoju
DB Schenker we współpracy z Sopot Tenis Klub
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Visilion łączy się z platformą FourKites
Ligentia Group finalizuje transakcję przejęcia VGL
Transformacja organizacyjna przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce
Branża TSL zmaga się z trudnymi czasami

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów