2020-04-01 | Z ładunkiem w drodze

Pod patronatem władz Chin, Serbii i Węgier

Bieg historii sprawił, że transport kolejowy odgrywa dużą rolę w ruchu towarowym. Przewozy kolejowe zajmują drugie miejsce po frachcie morskim pod względem obrotu towarowego. Długość sieci kolejowej na świecie wynosi 1,3 miliona kilometrów. Długość linii kolejowej między Chinami a Europą na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku to 11,2 tys. kilometrów.
Początek roku dla międzynarodowej grupy kapitałowej AsstrA okazał się pełen wydarzeń. Operator logistyczny uczestniczył w transporcie chińskich części zamiennych do budowy nowej linii kolejowej z Węgier do Serbii w ramach koncepcji „Jeden pas, jedna droga”. Serbia rozpoczęła budowę linii kolejowej na Węgry, która dalej zgodnie z planami dotrze do Grecji.

„Zespół AsstrA był odpowiedzialny za organizację transportu kontenerów na ostatniej mili należących do China Railway Group na odcinku Budapeszt-Belgrad. Ponadto zakres usług obejmował przygotowanie tranzytowych dokumentów celnych. Liczba kontenerów dostarczonych z Wuhan wyniosła 55. W styczniu przybyło 14 kontenerów, pozostałe 41 w lutym. Ładunek został dostarczony na stację kolejową Nova Pazova w Serbii”, podaje Vladislav Martin, specjalista z działu chińskiego w AsstrA.

Projekt charakteryzował się trudnymi warunkami dostawy ładunku, co dodatkowo komplikował tryb pracy stacji kolejowej.

„Grupa AsstrA rozładowywała kontenery jedynie w określone dni - środę i piątek. Przez resztę czasu kontynuowano prace nad budową linii kolejowej. Aby dotrzymać terminów określonych przez odbiorcę, specjaliści firmy przestrzegali harmonogramu. Wdrożenie planu nie było łatwe: Serbia nie jest częścią UE, a określenie czasu potrzebnego na przekroczenie granicy było problematyczne”, dodaje Vladislav Martin.

Zgodnie z przepisami pracy służb celnych odprawa celna kontenerów jest ograniczona do 5 jednostek dziennie. Dlatego prawidłowe przygotowanie systemu kontroli celnej stało się priorytetem dla zespołu AsstrA. W przeciwnym razie wystąpiłyby dodatkowe straty finansowe.

„Wydłużenie czasu dostawy generuje dodatkowe koszty. Przechowywanie załadowanych kontenerów w terminalu kolejowym w Budapeszcie 3 dni po przyjeździe wynosi 30 euro dziennie. Dlatego przy niewłaściwym planowaniu wydatki mogłyby sięgać ponad 1200 euro dziennie”, podkreśla ekspert AsstrA.

Zespół AsstrA opracował następujący plan prac przeładunkowych:

Poniedziałek - przybycie pierwszych pięciu kontenerów do urzędu celnego;
Wtorek - odprawa celna;
Środa - dostawa do ostatecznego odbiorcy.

Następnie cykl się powtarzał: w środę kontenery były dostarczane do strefy kontroli celnej, w czwartek - przejście procedur celnych, w piątek ładunek docierał do ostatniego miejsca rozładunku.

W ten sposób specjaliści AsstrA dostarczyli wszystkie kontenery w ciągu dwóch tygodni. Ostatnia dostawa zawierała jeden dodatkowy kontener. W wyniku opracowanego przejrzystego schematu klient zrealizował projekt przy minimalnych kosztach.

„Udział w międzynarodowym projekcie pod patronatem władz UE, Chin i Serbii jest niezapomnianym doświadczeniem. Z przyjemnością uświadamiamy sobie, że AsstrA jest zaangażowana w rozwój infrastruktury w Europie. Firma stara się być blisko klientów i doradzać w kwestiach wymagających rozwiązań operacyjnych”.

„Dlatego też wraz ze wzrostem zleceń transportowych i zwiększonym popytem na usługi AsstrA otworzyła biuro w Budapeszcie. Bezpośrednia obecność sprawia, że ​​firma jest bliżej klientów, co pozwoli nam natychmiast reagować na zapytania” - resumuje Andrzej Iwanow-Kołakowski, dyrektor krajów UE w grupie kapitałowej AsstrA.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Cargo ratuje się przed koronawirusem
Owoce z polski mogą dotrzeć w każde miejsce na świecie
Szkło dla Big Bena odbędzie podróż z Niemiec do Londynu
SPEDCONT zakończył testy transportowe LNG
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Opłaty drogowe w węgierskim systemie HU-GO będzie można rozliczać za pomocą urządzenia DKV Box EUROPE
Łańcuchy dostaw mogą ulec zmianom
Koronawirus podtrzymuje przy życiu lotnicze cargo
Wybór odpowiedniej firmy logistycznej to nie lada wyzwanie
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA