2019-11-06 | Z ładunkiem w drodze

Środki transportu a import towarów z Chin

Która metoda transportowania towarów z Chin do Polski jest najszybsza, a która najtańsza? Czy istnieje bezpośredni pociąg z Chin do Polski, którym można przewieść kontenery? Poznajcie najważniejsze informacje na temat różnych środków transportu wykorzystywanego przez importerów.

Metoda przewożenia ma znaczenie

Sprowadzanie towarów z Chin do Polski może odbywać się z wykorzystaniem jednego lub kilku środków transportu. Każdy z nich ma swoją specyfikę pod względem formalności, które trzeba załatwić, a także kosztów oraz czasu. Ponadto transport z Chin i wybór metody przewiezienia paczek do Polski / krajów UE zależy też od tego, czy jest to przesyłka drobnicowa, czy może całokontenerowa. Dlatego poniżej znajdziecie krótkie wyjaśnienia poszczególnych metod, dzięki czemu środki transportu a import towarów z Chin staną się bardziej zrozumiałą kwestią.

ile plynie statek z chin do polski2

Tani transport morski i szybki transport lotniczy

  • Transport morski - najpopularniejszy środek transportu w przypadku importowania z Chin. Jest stosunkowo najtańszy. Polega na przewożeniu drogą morską kontenerów lub (rzadko) palet załadowanych paczkami z towarem. Główną rolę grają tu specjalne statki – ogromne kontenerowce, a także firmy spedycyjne, które odpowiadają w większości przypadków za organizację załadunku i transportu. Minusem transportu morskiego jest w zasadzie tylko czas. Towar płynie z Chin do Polski od 4 do 6 tygodni, więc ta metoda nie sprawdza się w przypadku towarów szybko psujących się (świeża żywność) lub takich, które chcemy odebrać możliwie jak najszybciej.
  • Transport lotniczy - to najdroższa metoda transportu, ale najlepsza jeśli zależy nam na czasie. Kurier lotniczy z Chin dociera z paczką do miejsca docelowego w Polsce w przeciągu kilku dni. Jest też najbezpieczniejszy, jeśli chodzi o przewóz towarów luksusowych i bardzo wartościowych. Importerzy z Chin muszą jednak być świadomi, że mają ograniczenia dotyczące gabarytów i wagi importowanych paczek. Od tych parametrów (wymiary i waga paczki) zależy też cena. Ze względu na wysokie wymagania związane z bezpieczeństwem transportu z Chin towarów drogą lotniczą, istnieją pewne ograniczenia co do charakteru takich dóbr. Samolotem nie można przewozić np. broni, materiałów pirotechnicznych, produktów w aerozolu i innych towarów niebezpiecznych.

Rozwijający się transport kolejowy i drobnicowy transport intermodalny

  • Transport kolejowy - ten obecnie mało popularny (w porównaniu do morskiego) sposób transportu z Chin do Polski może w następnej dekadzie sporo namieszać, szczególnie w segmencie przesyłek drobnicowych. Wszystko przez intensywnie rozwijającą się sieć połączeń kolejowych z Chin do Europy. Polska, z racji położenia, jest ważnym portem przeładunkowym. Czas transportu z Chin do Polski koleją sukcesywnie się skraca, choć i tak jest dłuższy niż samolotem – obecnie trwa ok. 11-14 dni. Bezpośredni pociąg z Chin do Polski wyrusza z Shilong i jedzie m.in. przez Warszawę, gdzie wyładowywana jest część kontenerów.
Czas transportu z Chin pociagiem
  • Transport intermodalny - to inaczej transport kombinowany, w ramach którego korzystamy z dwóch różnych środków transportu towarów z Chin do Polski. Np. transport morski i lotniczy lub lotniczy i kolejowy itd.  Ważne jest to, że transport intermodalny może wykorzystywać tylko jedną jednostkę ładunkową na całej trasie. Dużym plusem tej metody przewożenia dóbr jest możliwość obniżenia kosztów transportu, a także przyspieszenie go (brak przestojów). Z kolei największą wadą dla wykonawcy jest konieczność zastosowania profesjonalnych urządzeń przeładunkowych.

Zobacz także

FedEx Express poszerza ofertę pomiędzy Europą a Azją
Geis dostarcza towary dla Pepco
PEKAES zakończył kolejną inwestycję
Koszty użytkowania silników CNG/LNG są niższe niż Diesla
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Łańcuchy dostaw mogą ulec zmianom
Transport drogowy jako jedna z możliwości przewozu towarów Chiny - Europa
Koronawirus podtrzymuje przy życiu lotnicze cargo
DB Schenker uruchamia pociąg z Yantai do Duisburga lub Hamburga
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA