Przejdź do artykułu
2022-05-25 | Wózki w akcji

Clark rozszerza serię S o modele o większym udźwigu

Clark rozszerzył serię S o wózki z silnikiem spalinowym o udźwigu od 4,0 do 5,5 t

Inteligentny, Silny i Bezpieczny – teraz Seria S do trudnych zastosowań

Pożądana na całym świecie seria S zadebiutowała w 2018 r. Dzięki specjalnym cechom "Smart, Strong and Safe" wózków z przeciwwagą, firma Clark już wtedy ustanowiła punkt odniesienia dla przyszłych generacji wózków. Teraz producent wózków przemysłowych rozszerza tę popularną serię o wózki napędzane silnikiem spalinowym o udźwigu od 4,0 do 5,5 t.

Podobnie jak ich mniejsze odpowiedniki o udźwigu od 2,0 do 3,5 t, nowe modele są również wyposażone w systemy bezpieczeństwa czynnego, inteligentny system informacyjny oraz bogate wyposażenie dodatkowe. Operatorzy mogą dostosować pojazdy do swoich indywidualnych potrzeb i w ten sposób osiągnąć wysoką wydajność przy niskim całkowitym koszcie posiadania (TCO). Dzięki doskonałej ergonomii i bezpieczeństwu wózków, operator również nie pozostaje pominięty.

Smart – wysoka wydajność przy niskich kosztach

Nowe modele serii S to wózki widłowe S40-S55 z silnikami wysokoprężnymi i LPG, wyposażone w opony superelastyczne lub pneumatyczne. Wózki te stanowią pierwszy wybór zarówno w przypadku średnich, jak i wyjątkowo trudnych zastosowań. Wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma wysoka wydajność operacji przeładunkowych i dostępność – np. w przypadku pracy wielozmianowej w przemyśle, handlu i dystrybucji, w przemyśle papierniczym i produkcji napojów lub w wymagających zakładach odlewniczych – wózki te wyróżniają się solidną konstrukcją, niezawodną, bezpieczną i wydajną pracą oraz niskimi kosztami eksploatacji i konserwacji.

clark2 3
Wózek widłowy Clark z silnikiem wysokoprężnym S40D (po lewej) oraz wózek widłowy Clark S40L z silnikiem LPG (po prawej)

Strong – wytrzymałe i niewymagające konserwacji

Podstawą konstrukcji wózków serii S jest, jak zwykle w przypadku firmy Clark, sprawdzona koncepcja "Built to last", która opiera się na ponad 100-letnim doświadczeniu w budowie wózków widłowych. Charakteryzuje się solidną konstrukcją z wysokiej jakości i trwałych elementów. Wózki widłowe są wyposażone między innymi w bezobsługowe hamulce wielotarczowe pracujące na mokro, trwałą i elektronicznie zabezpieczoną skrzynię biegów, sprawdzone i przetestowane maszty własnej produkcji z solidną 6-rolkową karetką wideł, wyjątkowo stabilną oś skrętną oraz w pełni spawane ramy znane z firmy Clark.

Mocne silniki przemysłowe Kubota są stosowane zarówno w wózkach widłowych serii S z silnikami wysokoprężnymi, jak i LPG. Czterocylindrowy silnik wysokoprężny Kubota z wtryskiem paliwa typu common rail V3800-CR-TE5B jest wyposażony w całkowicie elektroniczny układ sterowania silnikiem. Dzięki temu jest on nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także zapewnia zoptymalizowaną krzywą momentu obrotowego i bardziej ekonomiczną pracę. Dzięki zintegrowanemu układowi oczyszczania spalin z katalizatorem utleniającym olej napędowy (DOC) i filtrem cząstek stałych (DPF), silnik wysokoprężny Kubota spełnia surowe normy spalin EU Stage 5, podobnie jak silnik zasilany LPG.

Dzięki serii S klienci mogą liczyć na niskie koszty eksploatacji i konserwacji. Wózki standardowo są wyposażone w bezobsługowe hamulce wielotarczowe z chłodzeniem olejowym, które zapewniają skuteczne hamowanie nawet na mokrych lub zakurzonych nawierzchniach. Jednocześnie układ wspomagania hamulców sprawia, że do hamowania wymagana jest mniejsza siła. Należy również podkreślić długie okresy między przeglądami. W przypadku konieczności przeprowadzenia konserwacji wszystkie istotne elementy są łatwo dostępne dla serwisanta. Dzięki temu przestoje są ograniczone do minimum.

Safe – aktywne systemy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko wypadków i zwiększają wydajność

Clark oferuje serię S z licznymi funkcjami bezpieczeństwa: należy do nich standardowy hamulec postojowy z automatyczną aktywacją, który jest uruchamiany automatycznie podczas opuszczania zaparkowanego pojazdu i znacznie ułatwia codzienną pracę operatora. Układ sterowania pojazdem zapobiega zwolnieniu hamulca postojowego. Nie tylko zwiększa to bezpieczeństwo, ale także przyczynia się do większej trwałości elementów. Hamulec postojowy zwiększa również bezpieczeństwo na rampach. Operator ma zawsze kontrolę nad wózkiem, co zapobiega jego niezamierzonemu staczaniu się lub cofaniu. Ta funkcja zapobiegająca przechyłom jest standardem i może być aktywowana lub dezaktywowana za pomocą ustawień w menu serwisowym. Bezpieczeństwo i komfort zapewnia również przełącznik kierunku jazdy zintegrowany z dźwignią hydrauliczną lub mini-dźwignią. Dzięki temu kierowca może łatwo i szybko zmienić kierunek jazdy bez konieczności sięgania lewą ręką po kierownicę.

CLARK S40 55 05

Seria Clark S jest wyposażona w aktywne systemy bezpieczeństwa, inteligentny system informacyjny oraz bogate wyposażenie dodatkowe

Wskaźnik wagi ładunku jest dostępny jako opcja. Mierzy on masę ładunku na widłach i pomaga kierowcy uniknąć przeciążenia wózka. Kolejnym elementem jest Clark Vertical Mast System (VMS), który jest również dostępny jako opcja – czujnik nachylenia automatycznie ustawia maszt w pozycji pionowej, co umożliwia szybkie i bezpieczne składowanie i pobieranie towarów. System VMS ustawia maszt pionowo zarówno podczas przechylania do przodu, jak i do tyłu oraz kompensuje położenie pojazdu na nierównej podłodze lub rampie. W celu dostosowania maksymalnej prędkości jazdy wózka do profilu zastosowania, opcjonalnie dostępny jest ogranicznik prędkości. I wreszcie, co nie mniej ważne, Clark oferuje kamerę cofania z obrazem zintegrowanym na wyświetlaczu wózka, zapewniającą bezpieczne cofanie, dzięki której kierowca ma optymalną widoczność działań na swojej drodze podczas cofania.

Ergonomiczne stanowisko pracy kierowcy

Ergonomiczna koncepcja miejsca pracy w serii S zapewnia kierowcy wysoki poziom komfortu. Zaczynając od wejścia: kierowca może wygodnie wsiadać i wysiadać z wózka dzięki szerokiemu, antypoślizgowemu stopniowi i dużemu uchwytowi. W przestronnym wnętrzu kierowca może cieszyć się najlepszą przestrzenią nad głową i na nogi. W nowych seriach Clark umieścił siłowniki przechyłu pod płytą podłogi, zapewniając w ten sposób swobodne wejście i wyjście. Wygodny fotel z pełną amortyzacją i pasem bezpieczeństwa ma składane oparcie i można go dostosować do wagi kierowcy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas pracy wózka widłowego, przełącznik biegów i kierunków jazdy można obsługiwać tylko wtedy, gdy pas bezpieczeństwa jest zapięty za pomocą odpowiedniego wyposażenia dodatkowego. Ergonomiczna kierownica, pedały w stylu samochodowym i hydrostatyczne wspomaganie układu kierowniczego pozwalają operatorowi sterować wózkiem intuicyjnie i bez wysiłku. Pojazd jest obsługiwany za pomocą mechanicznych dźwigni hydraulicznych zamocowanych na pokrywie silnika lub, opcjonalnie, za pomocą mini-dźwigni zintegrowanych z w pełni regulowanym i odchylanym podłokietnikiem. Ruchy wymagane do obsługi dźwigni są minimalne, co odciąża obszar ramion i barków kierowcy.

Odporny na wilgoć 5-calowy kolorowy wyświetlacz TFT dostarcza informacji o wszystkich ważnych parametrach pojazdu, takich jak prędkość jazdy, masa ładunku i czas pracy do następnego przeglądu. Komunikaty bezpieczeństwa i ostrzegawcze przeznaczone dla kierowcy można zaprogramować indywidualnie i są one wyświetlane w 26 językach. Ponadto wyświetlacz jest wykorzystywany do diagnostyki pokładowej, a w razie potrzeby serwisowania ma dostęp chroniony hasłem. W celu zaoszczędzenia paliwa i zwiększenia bezpieczeństwa pojazd można zaprogramować w taki sposób, aby silnik wyłączał się automatycznie na biegu jałowym, gdy tylko kierowca opuści fotel kierowcy. Gdy używana jest kamera cofania, obraz jest przekazywany na kolorowy wyświetlacz.

Osłona przestrzeni operatora zapewnia dobrą widoczność w górę podczas składowania i pobierania na wysokich poziomach. Wszystkie warianty masztów z wolnym skokiem są wyposażone w podwójne siłowniki, dzięki czemu kierowca ma również nieograniczony widok na widły i ładunek z przodu. Poprzez odseparowanie silnika, skrzyni biegów i osi napędowej firma Clark ograniczyła do minimum wibracje i hałas, dzięki czemu kierowca może skoncentrować się na swojej pracy. Szeroki wybór schowków, gniazdo zasilania 12 V oraz na życzenie, radio lub dodatkowe gniazdo ładowania USB, np. dla urządzeń przenośnych, dopełniają całość.

Indywidualna konfiguracja dzięki bogatemu wyposażeniu dodatkowemu

Clark oferuje serię S z bogatym wyposażeniem dodatkowym do wielu różnych zastosowań: są to m.in. obniżony dach ochronny kierowcy przystosowane do załadunku kontenerów, kamera cofania, światło bezpieczeństwa ostrzegające wizualnie o jeździe do przodu i do tyłu, akustyczny alarm cofania, szeroka gama foteli z podłokietnikami lub pałąkami bocznymi, opony SE, pomarańczowy pas bezpieczeństwa. Ponadto dostępne są różne warianty kabin: od przeciwdeszczowej (dach) lub chroniącej przed warunkami atmosferycznymi (dach i szyba przednia), przez kabinę częściową (dach, szyba przednia i szyba tylna), po w pełni wyposażoną kabinę z dwuczęściowymi dzielonymi drzwiami bocznymi i oknem przesuwnym, klimatyzacją, ogrzewaniem z proporcjonalnie regulowanym zaworem grzewczym, ogrzewaną elektrycznie szybą tylną oraz wycieraczkami przedniej i tylnej szyby, dzięki czemu kierowca może pracować w skupieniu i komforcie nawet w najtrudniejszych warunkach klimatycznych.
CLARK S40 55 07

Wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma wysoka wydajność przeładunku i dostępność, pojazdy te wyróżniają się solidną konstrukcją, niezawodną, bezpieczną i wydajną pracą oraz niskimi kosztami eksploatacji i konserwacji


Zobacz także

Panattoni rozwija się na kolejnym rynku
Grzegorz Chmielak Dyrektorem nowej działalności AXI IMMO
Prologis Park Prague-D1 powiększa się o dwa budynki
Nadchodzi polska premiera robota LBR iisy marki KUKA.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Firmy Ceramika Paradyż i Zeppelin Polska nawiązały stabilną współpracę
Firma Infor pozwala zredukować koszty serwisów
Jusky wprowadził do oferty noże KLEVER KLEEN™
Nowoczesne schronisko dla zwierząt z drzwiami od Novofermu

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów