Przejdź do artykułu
2022-01-05 | Nowości dla TSL

Bezpieczeństwo i ergonomia na placu budowy

Place budowy, biorąc pod uwagę wszystkie obecne tam maszyny, materiały i ludzi, to wymagające środowisko pracy. Nowa koncepcja w zakresie obsługi kabin maszynisty firmy Gessmann pomaga zapewnić operatorom, w każdym momencie, najlepszą możliwą widoczność. Ponieważ stosowane w maszynach trybopolimery firmy igus nie wymagają smarowania ani konserwacji, pozostają niezawodne przez długi czas.

Fakt, że na placach budowy nie ma przepisów ruchu drogowego, sprawia, że operatorzy maszyn budowlanych muszą mieć dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza w przypadku szczególnie szerokich koparek lub ładowarek kołowych, których pole widzenia jest bardzo ograniczone. Aby uzyskać pełny widok na otoczenie, kierowca musi zatrzymać pojazd i opuścić swoje miejsce. Koncepcja firmy Gessmann koncentruje się na oferowaniu operatorowi maksymalnej elastyczności poprzez zmianę pozycji jego stanowiska, a zastosowanie technologii liniowej igus sprawia, że smarowanie i konserwacja są zbędne.

Trwałe rozwiązanie dla szerokiej gamy maszyn

Podczas projektowania cele firmy W. Gessmann GmbH były jasne: fotel kierowcy musiał obracać się wokół własnej osi i poruszać poprzecznie do kierunku jazdy. Operator musi mieć możliwość zmiany pozycji w ciągu kilku sekund, aby jak najszybciej ocenić położenie maszyny. Oprócz wysokiego stopnia elastyczności, działanie fotela musi również wytrzymać trudne warunki panujące na placu budowy i wymagać minimalnej konserwacji. Dlatego projektanci zastosowali technologię liniową drylin firmy igus. Zoptymalizowane trybologicznie tworzywa sztuczne są lekkie, niekorodujące i, co najważniejsze, nie wymagają zewnętrznego smarowania. Zwiększa to żywotność w zastosowaniach ruchomych — brud nie przykleja się do punktu łożyskowania. Do takiego wniosku doszli również twórcy firmy Gessmann po wstępnych testach. Projekt miał być pierwotnie zrealizowany przy użyciu łożysk kulkowych z recyrkulacją kulek i wału prowadzącego ze stali nierdzewnej. Kulki z hartowanej stali toczyły się po oszlifowanej prowadnicy ze stali nierdzewnej, przez co system nie był optymalny dla planowanego zastosowania ze względu na drgania maszyn budowlanych. Mogło to spowodować uszkodzenie przez stalowe kulki wału ze stali nierdzewnej, zwiększając siłę zmiany ustawienia siedzenia i znacznie skracając żywotność. Projektanci zastosowali ekonomiczny system: szynę prowadzącą drylin W i hybrydowe podwójne łożyska rolkowe drylin. Seria drylin W wymaga niewielkiej przestrzeni montażowej, co oznacza, że system prowadnicy można zamontować pod podłogą maszyny. Chroni to system przed warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Pierwsza akcja lodołamaczy na Odrze w 2021 r.
Współczesne wyzwania dla sektora e-commerce
Polska celem dużych inwestycji zagranicznych
AXI IMMO doradcą specjalisty w branży druku i IT
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Cummins kolejnym najemcą w parku GLP
Jusky wprowadził do oferty noże KLEVER KLEEN™
Nowoczesne schronisko dla zwierząt z drzwiami od Novofermu
Clark rozszerzył serię wózków do trudnych zastosowań

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów