Przejdź do artykułu
2021-08-02 | Głos z rynku

Zapowiada się dobry rok dla branży IT

Dostawcy oprogramowania dla biznesu i producenci sprzętu – to oni zarobią najwięcej w tym roku, zapowiada Gartner. Prognozy analityków wskazują na solidne odbicie w całej branży IT. Szacuje się, że wydatki na technologie informacyjne w 2021 roku przekroczą 4,2 biliona dolarów. To wzrost o 8,6% w stosunku do 2020.

Jeżeli po zimie następuje wiosna, to branża IT jedną porę roku przeskoczyła; po zimie mamy lato! Tak metaforycznie można opisać prognozy instytutu Gartnera. Analitycy zapowiadają, że w tym roku wydatki będą o 8,6% większe niż w 2020. – Biznes, bo to głównie przedsiębiorcy są odbiorcami technologii, przygotowuje się do płynnego przejścia do nowej normalności. Widać to chociażby po tym, że organizacje z różnych branż koncentrują swoje wysiłki np. na hybrydowym modelu pracy. – zauważa Grzegorz Kłopot, Menadżer ds. Kluczowych Klientów z BPSC. Z opublikowanych w lipcu szacunków dowiadujemy się, że tegoroczne wydatki zamkną się w kwocie ponad 4,2 bln dolarów.

2020: rok wart zapomnienia

W ubiegłym roku na pięć głównych segmentów rynku IT, dwa zanotowały ujemne tempo wzrostu. Były to odpowiednio segment urządzeń, a także usług komunikacyjnych. Pierwszy skurczył się o 1,5%, a drugi 1,4%. Dwa inne zanotowały wzrost, ale był on skromny w porównaniu do lat wcześniejszych. Wydatki w sektorze Data Center były na poziomie 2,5%, a Usług IT 1,7%. Tylko w obszarze oprogramowania dla biznesu sytuacja była zbliżona do tej sprzed pandemii. Segment “Oprogramowanie dla Przedsiębiorstw” urósł o 9,1% i to on tuszował nie najlepszą kondycję całego rynku. 

Dlaczego sytuacja w obszarze systemów IT była inna niż w badanych obszarach? Grzegorz Kłopot wyjaśnia – Inwestycje w oprogramowanie mają inny charakter niż np. w urządzenia. Wdrażanie systemu zarządczego trwa kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt miesięcy, to raz. Dwa: decyzja o inwestycji w system nie jest podejmowana pod wpływem chwili, jest przemyślana i często jest związana z innymi planami inwestycyjnymi i biznesowymi. Dlatego oprogramowanie nie straciło. – mówi ekspert z BPSC i dodaje – To, co dało się zauważyć, to fakt, że część firm wstrzymała się z podejmowaniem decyzji. Nie zrezygnowano z inwestycji w system, jak miało to miejsce np. w obszarze urządzeń, czy Data Center, ale odłożono je w czasie. – zauważa Grzegorz Kłopot ze śląskiej spółki IT.

Trwający rok będzie znacznie lepszy niż ubiegły, każdy z pięciu segmentów zyska, jednak w różnym stopniu. Jak wynika z raportu Gartnera, najniższe odbicie spodziewane jest na rynku usług telekomunikacyjnych. W 2020 dostawcy usług komunikacyjnych zarobią o 3,5% więcej niż w ubiegłym roku, ale wtedy rynek skurczył się o 1,5%. Dużo lepsze nastroje panować będą wśród dostawców rozwiązań data center i usług IT. Wydatki na centra danych będą o 7,4% wyższe niż w 2020, a segment usług IT wzmocni się o 9,8%.

Oprogramowanie dla firm i segment urządzeń, to dwa segmenty rynku IT, w których tempo rozwoju będzie najwyższe. Na zaawansowane systemy biznes przeznaczy o 13,3% więcej niż w ubiegłym roku. Jeszcze lepsze tempo zanotuje sektor urządzeń, który urośnie aż o 13,9%. Jednak tak spektakularne tempo potrwa nie dłużej niż 12 miesięcy. W 2022 roku rynek urośnie o zaledwie 0,8%. Inaczej będzie w przypadku sektora oprogramowania dla biznesu, w tym przypadku wydatki w 2022 nadal będą rosły w dwucyfrowym tempie (11,7%). – W ubiegłym roku z powodu lockdownów występowały przerwy w łańcuchu dostaw i niektórzy producenci nie mogli produkować tyle, ile potrzebował rynek. Problemy z komponentami były dość powszechne. W tym roku biznes będzie chciał nadrobić zaległości w obszarze inwestycji w sprzęt. – wyjaśnia Grzegorz Kłopot. Ekspert tłumaczy też dobre rokowania dla rynku systemów – Teraz panuje przekonanie, że należy wprowadzać na szeroką skalę infrastrukturę elektroniczną, bo to daje przewagę. Przedsiębiorcy, którzy byli cyfrowo wycofani, przekonali się, że warto iść w kierunku inwestycji w technologie. Natomiast firmy, które zdigitalizowały się jakiś czas temu, będą podnosić poziom zaawansowania technologicznego. To właśnie z tych powodów najbliższe lata będą dobre dla dostawców systemów IT, bo cyfryzacja zaczyna się od oprogramowania. – wyjaśnia menadżer z BPSC.

Gartner podał też wstępne prognozy na 2022. Kolejny rok nie będzie równie dobry, jak bieżący, ale zdaniem antyków rynek i tak urośnie o przynajmniej 5,4%.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Energia z odnawialnych źródeł trafia do GLS
Na Śląsku powstaje obiekt z oceną BREEAM Excellent
6 sposobów na obniżenie kosztów w firmie logistycznej
Firmy muszą nadrabiać zaległości po pandemii
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Koniec wakacji sprawdzianem dla transportu publicznego
Termin targów MODERNLOG zbliża się wielkimi krokami
Rekordowe tempo rozwoju gospodarczego w II kw.
Wirtualna wystawa muzealna udostępniona publiczności
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA