Przejdź do artykułu

Magazynowanie i Dystrybucja

Magazynowanie i Dystrybucja 5/2014
<< Cofnij

Specjaliści od wąskich korytarzy

Nie wszędzie tradycyjne wózki magazynowe dają radę. Bywa, że miejsca jest zbyt mało. Wówczas znajdują zastosowanie wózki systemowe przeznaczone do pracy w wąskich korytarzach. To one słyną z relatywnie niewielkich gabarytów, wyjątkowej zwrotności, a pozwalają na pracę nawet na bardzo dużych wysokościach. Większość wózków VNA zapewnia też doskonałą wydajność oraz bezpieczeństwo i komfort pracy operatora, część maszyn przystosowano do eksploatacji w miejscach o niskich temperaturach.
ferta rynkowa jest szeroka, ale wózki poszczególnych marek, pod względem konstrukcyjnym bardzo są do siebie podobne. W firmie Emtor usłyszeliśmy, że wózki do wąskich korytarzy są coraz popularniejsze wśród klientów chcących maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię magazynową, bez inwestowania znacznych kwot w ciągle drogie rozwiązania automatyki magazynowej (np. układnice). Z roku na rok zauważalny jest wzrost ilości zapytań klientów o wózki systemowe, co oznacza że ten segment rynku rozwija się. W zasadzie, w przypadku większości dostawców mamy do czynienia z podobnymi wariantami maszyn. Na przykład Toyota Material Handling ma serię wózków widłowych do wąskich korytarzy (VNA) BT Vector, obejmującą wózki bez podnoszonej kabiny operatora przeznaczone do szybkiej poprzecznej obsługi palet oraz wózki z podnoszoną kabiną operatora do obsługi pełnych palet i kompletacji zamówień z wysokiego poziomu. Maksymalna wysokość podnoszenia to niemal 15 m, udźwig 1,5 t. Maszyny są w stanie pracować w korytarzach, których szerokość wynosi niecałe 1,5 m. Mogą być sterowane przewodem lub szynami. Cechą wspólną wózków do wąskich korytarzy jest elektryczny napęd, obecnie praktycznie wyłącznie „obowiązują” tu rozwiązania oparte na technologii prądu zmiennego.
           
Lekko w górę
 
Rafał Pańczyk, Specjalista ds. Intralogistyki STILL Polska, potwierdza, że zainteresowanie wózkami do wąskich korytarzy rośnie i przyrost ten jest stabilny, ma miejsce z roku na rok. Nie można jednak mówić o rewolucji, ani skokowym wzroście liczby zapytań. – Pojazdy VNA są popularne jako jeden ze sposobów na optymalizację wykorzystania przestrzeni. W połączeniu z regałami wysokiego składowania znajdują zastosowanie tam, gdzie ceny gruntów są szczególnie wysokie i tam, gdzie konieczne jest zapewnienie szczególnych warunków przechowywania produktów, np. w chłodniach – wyjaśnia R. Pańczyk.
 
Opinię tę podziela Anna Cwołek, Pełnomocnik Prezesa ds. handlowych w firmie SETMIL. – Jako przedstawiciel w Polsce producenta wózków firmy Combilift, specjalizującego się w produkcji wózków obsługujących ładunek w wąskich korytarzach roboczych, w naszej codziennej pracy spotykamy się z bardzo dużym zainteresowaniem dotyczącym urządzeń spełniających potrzeby najbardziej wymagających klientów. Przy pełnym wsparciu projektantów Combilift wdrażamy rozwiązania optymalizujące wykorzystanie powierzchni składowania, a co za tym idzie – obniżamy koszty magazynowania – mówi A. Cwołek.
 
Kryteria wyboru
 
Dobór wózka do wykonywania konkretnych zadań nie jest tylko funkcją jego gabarytów, choć z pewnością jest to czynnik główny. Zdaniem R. Pańczyka (STILL), wymiary urządzeń VNA muszą umożliwiać bezpieczny przejazd i swobodne manewrowanie w korytarzach roboczych przewidzianych w danym magazynie. Należy więc zwrócić uwagę na całkowitą szerokość i długość pojazdu czy jego promień skrętu. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy mamy do czynienia z regałami wysokiego składowania, na pierwszy plan wychodzą takie parametry, jak: zasięg masztu, maksymalny udźwig resztkowy i tłumienie wibracji wideł na większych wysokościach. – Ważne są rodzaj i ilość ładunków składowanych, a co za tym idzie – odpowiedni rodzaj wózka i jego kompatybilność ze stosowanym systemem magazynowym – wylicza A. Cwołek (SETMIL). Zdaniem naszej rozmówczyni trzeba wziąć pod uwagę to, jaką mamy powierzchnię magazynu i system regałów, w których ma pracować wózek. Należy sprawdzić, czy do konkretnej aplikacji konieczny jest dodatkowy osprzęt roboczy oraz system wizyjny, który trzeba będzie zamontować na wybranym wózku. – Moim zdaniem należy zwrócić uwagę także na koszty eksploatacji maszyny i konserwacji dostosowanego do niej magazynu. W przypadku wózków VNA Aisle-Master koszty te są porównywalne z kosztami serwisu klasycznych wózków widłowych, nie implikując jednocześnie konieczności ciągłej konserwacji posadzki, po której się poruszają – mówi A . Cwołek.
 
Specjaliści są zgodni, że poprawny dobór parametrów wózka do wąskich korytarzy to klucz do sukcesu i opłacalności inwestycji. W Emtorze podkreślają, że zdecydowana większość wózków VNA jest „szyta na miarę” dla konkretnego klienta. Przy doborze parametrów wózka należy zwrócić uwagę też na specyfikę samego magazynu – układ regałów, korytarzy transferowych czy jakość posadzki. Warto również dokładnie określić strategię rozwoju firmy w obszarze zastosowania wózka w najbliższych latach, tzn. jak będzie zmieniało się wykorzystanie wózka, jaki typ, rodzaj i wymiary ładunków może być przez niego obsługiwany za jakiś czas.
 
Rozwój musi być   
 
Wózki do wąskich korytarzy stanowią wprawdzie tylko niewielki ułamek rynku środków transportu magazynowego, jednak nie oznacza to, że pozbawione są szans rozwoju. Innowacyjnych rozwiązań również w grupie tych maszyn nie brakuje. A. Cwołek z SETMIL-u podkreśla, że wysiłki konstruktorów skupiają się obecnie na wszelkich rozwiązaniach zwiększających bezpieczeństwo eksploatacji, bowiem właśnie w wąskich korytarzach i na dużych wysokościach składowania ryzyko potencjalnego wypadku jest relatywnie duże. – Ponadto ważny jest komfort i wydajność pracy poprzez szereg udogodnień związanych z różnego rodzaju osprzętem, ergonomią miejsca pracy operatora, oprogramowaniem czy innowacjami konstrukcyjnymi wózków VNA. Ostatnim głównym elementem są parametry pracy, czyli jak najwęższy korytarz roboczy przy jak największej wysokości podnoszenia i zachowaniem maksymalnej wydajności maszyny – mówi A. Cwołek.
 
W Emtorze podkreślają, że wydajna praca wózkiem systemowym wymaga od operatora opanowania, precyzji i zaangażowania, dlatego prace konstruktorów dotyczą m.in. poprawy ergonomii, zwiększenia bezpieczeństwa i zminimalizowania stresu towarzyszącego pracy tego typu wózkiem. Wraz ze zwiększającą się dostępnością nowoczesnych rozwiązań technologicznych, konstruktorzy wózków VNA konkurują w ich wykorzystaniu na potrzeby i użytek klientów, opracowując np. specjalne konstrukcje masztów zmniejszające chwianie się kabiny na dużych wysokościach czy sterowanie parametrami jazdy wózka w różnych obszarach magazynu z wykorzystaniem technologii RFID.
 
Konkurencyjne argumenty
 
Zaglądamy do ofert poszczególnych dostawców wózków systemowych. STILL Polska ma w sektorze VNA wózek MX-X. Jego wyróżnikiem jest modułowa konstrukcja, dająca elastyczność i pozwalająca dostosować pojazd do specyficznych warunków magazynu. Dzięki kompaktowym rozmiarom, MX-X można stosować w znacznie węższych niż standardowe korytarzach roboczych. Maksymalna wysokość podnoszenia na poziomie 12,85 m, z udźwigiem 1,5 t, pozwala na skuteczną pracę w magazynach wysokiego składowania. MX-X jest również atrakcyjny z punktu widzenia kosztów eksploatacji. Producent zapewnia, że napęd maszyny zużywa do 40 proc. mniej energii niż silniki szczotkowe. Instalowany w standardzie system Blue-Q pozwala na oszczędności, wynikające z odłączania niewykorzystywanych w danym momencie układów.
 
W gamie Emtoru są wózki systemowe Yale z serii MTC. Producent zwraca uwagę m.in. na stabilne dwupunktowe mocowanie masztu oraz głowicy obrotowej, gwarantujące pełne bezpieczeństwo ładunku, specjalną konstrukcję kabiny i masztu pomocniczego. Na uwagę zasługuje też to, że konstrukcja głowicy obrotowej zapewnia pobieranie palety zarówno od strony „otwartej”, jak i „zamkniętej”.
 
Opatentowany system hydrauliczny MTC Yale umożliwia dostęp do wszystkich funkcji hydraulicznych, w połączeniu z lepszym zarządzaniem energią. Wózek posiada dwa niezależne silniki z pompami hydraulicznymi, które w zależności od obciążenia wspomagają się wzajemnie. Pompy są dwukierunkowe i pozwalają na odzysk energii w trakcie opuszczania kabiny. Integralnym wyposażeniem wózków z serii MTC jest opatentowany pantograf wideł, regulowany elektronicznie. Zastosowanie pantografu ułatwia także pobieranie ładunku z pola odkładczego, znajdującego się na końcach instalacji regałowej. Stabilność kabiny gwarantuje specjalna konstrukcja masztu z oktagonalnymi stężeniami sekcji. Dzięki temu maszt nie potrzebuje wzmocnień dodatkowych w postaci skośnych usztywnień przymocowanych do tylnej części ramy wózka. Maszt typu Quadform zapewnia stabilność ładunku przy wysokościach podnoszenia przekraczających nawet 16 m.
 
 
W ofercie  marki Hyster jest natomiast Seria C1.0-C1.5 – wózki do bardzo wąskich korytarzy, z podnoszoną kabiną operatora. Model C1.5/S wyposażono w maszt o czterech profilach, umożliwiający podnoszenie do 17 m z minimalnym ugięciem masztu. Przy funkcji trawersu zintegrowany pantograf rozsuwa się automatycznie, umożliwiając pracę w najwęższych korytarzach z zachowanie maksymalnego bocznego luzu. Sterownik wózka (VSM) dostarcza danych diagnostycznych do wyświetlacza, uprzedzając o wymaganych przeglądach i wspomagając korekcję i diagnostykę usterek.    
 
Michał Jurczak   
 
***
 
Cechy które nobilitują
 
– Jako że oszczędność przestrzeni przejawia się najczęściej nie tylko w zwężeniu korytarzy, ale również w wysokości regałów, inżynierowie wypracowują przewagę konkurencyjną konkretnych modeli, zwiększając ich wysokość podnoszenia i udźwig resztkowy. Istotne dla klientów są wszelkie parametry wpływające na zwiększenie wydajności przeładunkowej, takie jak maksymalna szybkość jazdy i wszelkie usprawnienia manewrowania. Przykładami tego typu usprawnień mogą być elementy automatyzacyjne, np. system Optispeed, dopasowujący prędkość i funkcje hydrauliczne do wagi towaru czy układy RFID pozwalające zlokalizować pojazd i automatycznie dostosować prędkość do strefy, w której się znajduje. Nie bez znaczenia dla przewagi konkurencyjnej są też rozwiązania zmniejszające koszty eksploatacji oraz poprawiające kwestie ergonomii i bezpieczeństwa pracy.
 
Rafał Pańczyk
Specjalista ds. Intralogistyki, STILL Polska
 
***
 
Atutem uniwersalność
 
– Oferowane przez naszą firmę wózki VNA: Combilift i Aisle-Master, będąc konkurencyjne cenowo wobec klasycznych wózków systemowych VNA, są przede wszystkim bardzo uniwersalne, gdyż mają możliwość pracy zarówno w magazynie, jak i poza nim, dlatego ich wybór nie wiąże się z zakupem dodatkowego wózka, bądź wózków widłowych potrzebnych do rozładunków dostaw. Kolejna zaleta wózków Aisle-Master to różnorodność napędów: dostępne są zarówno w wersji z napędem elektrycznym, jak i LPG. Aisle-Master, pozostając wózkiem typu VNA, wykonuje z powodzeniem pracę klasycznych wózków czołowych, jak i maszyn typu Reach Truck, jednocześnie redukując koszty związane z powierzchnią składowania, zwiększając ilość miejsc paletowych. Wózki Aisle-Master firmy Combilift mogą pracować zarówno w magazynie, jak i na zewnątrz bez względu na podłoże (podczas gdy systemowe wózki VNA potrzebują odpowiedniej powierzchni) i warunki atmosferyczne. Ich udźwig maksymalny to 2,5 t, przy korytarzu roboczym 1,95 m (w zależności od wymiary palety), a wysokość podnoszenia do 15 m, wózki te zachowują ponadto stosunkowo duży udźwig na maksymalnej wysokość podnoszenia. W stosunku do klasycznych wózków systemowych Aisle-Master nie wymaga dużego korytarza transferowego, do zmiany korytarza roboczego potrzebuje jedynie 2,7 m. Wózki Aisle-Master są również dostępne w wersji chłodniczej ze specjalną, innowacyjną kabiną operatora zapewniającą wysoki komfort pracy.
 
Anna Cwołek
Pełnomocnik Prezesa ds. handlowych, SETMIL
 
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów