Przejdź do artykułu
2023-05-11 | W magazynie

W doku przeładunkowym

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które podnoszą bezpieczeństwo w trakcie przeładunku. Zaletą sprawdzonych produktów i systemów z zakresu techniki przeładunkowej jest również usprawnianie przepływu towarów. Jakie to rozwiązania? Przedstawiamy wybrane z nich – na przykładzie oferty Novoferm.

Zielone światło do bezpiecznego przeładunku

Podstawową funkcją sygnalizacji świetlnej (zewnętrznej/wewnętrznej) jest informowanie kierowcy, czy może podjechać do doku przeładunkowego lub go bezpiecznie opuścić, a także sygnalizowanie możliwości rozpoczęcia bezpiecznej pracy operatorowi w magazynie. Sygnalizacja daje pewność, że mostek przeładunkowy jest zasilany napięciem głównym, a tym samym „pływa” na skrzyni ładunkowej, nie tworząc progu, który utrudniałby poruszanie się wózka. To ważne, ponieważ ewentualny brak zasilania w mostku przeładunkowym spowodowałby zarówno jego unieruchomienie, jak i zwiększyłby ryzyko uszkodzenia towaru, wózka widłowego i zablokowanego mostka.

Sygnalizacja świetlna może współpracować z kilkoma czujnikami, takimi jak: czujnik w klinie pod koło (sygnalizacja czerwony – zielony); czujnik obecności samochodu (czerwony – zielony), czujnik odległości samochodu od odbojników (zielony – żółty – czerwony). W ofercie Novofermu znajdują się czujniki zbliżeniowe umieszczane w specjalnych, wytrzymałych mechanicznie odbojach rampowych NYTREX® oraz czujnik w klinie podkładanym pod koło pojazdu.

Novoferm Nytrex

Bezpieczne naprowadzanie pojazdu

Bezpieczeństwo pracy kierowców pojazdów ciężarowych i operatorów wózków widłowych jest najważniejsze. Wspiera je elektroniczny system naprowadzania (z sensorami i sygnalizacją świetlną), dzięki któremu ciężarówka zatrzymuje się przed odbojnikiem. Przykładem takiego rozwiązania jest system naprowadzania NovoEASY, którego czujniki są chronione wewnątrz żółtego odbojnika najazdowego. Ich zadaniem jest pomiar odległości między ciężarówką a rampą załadowczą, a następnie komunikacja z kierowcą za pomocą sygnalizacji świetlnej (światło czerwone – pomarańczowe – zielone). Dzięki tej funkcji system NovoEASY chroni przed uszkodzeniem budynku, pojazdu, a nawet samego odbojnika najazdowego.

Bezpieczeństwo na rampie

Montowane na płycie jezdnej systemy pneumatycznych klinów wspierają bezpieczne i proste dokowanie samochodu podczas przeładunku. Przykładem takiego rozwiązania są kliny CALEMATIC, które blokują koła samochodu, a tym samych zapobiegają jego przedwczesnemu odjazdowi z rampy przeładunkowej. System CALEMATIC jest bezobsługowy – włącza się automatycznie i nie wymaga odśnieżania. Jest pomocny szczególnie w sytuacji, gdy osoba ładująca towar nie ma możliwości komunikowania się z kierowcą. Takie rozwiązanie chroni przed odsuwaniem się samochodu (spowodowanym najeżdżaniem wózka widłowego na podłogę naczepy) i eliminuje ryzyko upadku wózka z rampy. 

Natomiast bezpieczną pracę operatora podczas przeładunku wspiera sterowanie SuperVision SLOD 5 – wyposażone w specjalną funkcję dla ramp z językiem wysuwnym. Dzięki funkcji SLOD operator bezpiecznie otwiera tylne drzwi ciężarówki i nie ryzykuje upadkiem z platformy przeładunkowej. Sterowanie z funkcją SLOD jest skuteczne i proste w obsłudze – gwarantuje minimalną liczbę naciśnięć przycisków sterowniczych.

Ochrona rampy podczas przeładunku

Novoferm NC Silence Plus

W trakcie przepływu towarów równie ważna jest ochrona rampy przeładunkowej. Powłoka NC Silence Plus to rozwiązanie w postaci płyt przytwierdzonych do platformy oraz do klapy rampy. Powłoka chroni rampę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami, np. olejami czy solą drogową. NC Silence Plus tworzy powierzchnię antypoślizgową, która nie tylko podnosi bezpieczeństwo przeładunku, ale również zmniejsza o 85% hałas generowany przez wózki poruszające się po platformie wykonanej z blachy łezkowej.

Więcej informacji: www.novoferm.pl


Zobacz także

Trendy w składowaniu i transporcie wewnętrznym
Wywiad z Andreasem Koch, Head of Operational Business Think Tank w firmie Ferag.
Nie przegap nowej generacji drukarek Brady
Elektryczna malowarka w MalowanieLinii.pl
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Program do planowania załadunku EasyCargo
NovoZip – nowa szybkobieżna brama marki Novoferm
Brama magazynowa to nie jest wyłącznie zabezpieczenie otworu w ścianie budynku
Nowoczesne schronisko dla zwierząt z drzwiami od Novofermu

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów