Przejdź do artykułu
2023-05-05 | W magazynie

Magazyn przyszłości

Główne wyzwania, którym w najbliższych latach sprostać muszą polskie przedsiębiorstwa, to globalizacja oraz coraz wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Firmy szukają więc rozwiązań, które pozwolą im te koszty optymalizować, a jednocześnie zwiększą wydajność i obniżą koszty jednostkowe produktu. Głównym trendem w magazynowaniu i transporcie jest obecnie automatyzacja i digitalizacja procesów, której celem jest wyeliminowanie pracy ludzkiej z prostych, powtarzalnych operacji, dostęp do informacji w czasie rzeczywistym oraz wzrost wydajności.

Zwiększanie gęstości składowania

Jednym z wariantów optymalizacji procesów składowania jest ich automatyzacja połączona z maksymalnym wykorzystaniem posiadanej przestrzeni obiektów magazynowych. PROMAG poleca w tym obszarze m.in. półautomatyczny system gęstego składowania AutoMAG Shuttle. System ten wykorzystując konstrukcje regałów wjezdnych, został udoskonalony poprzez zastąpienie wózków widłowych wjeżdżających do kanałów regałowych automatycznymi wózkami wahadłowymi sterowanymi radiowo. Rozwiązanie to pozwala na zwiększenie wykorzystania kubatury magazynu, gdyż długość kanałów, w których poruszają się wózki wahadłowe jest w zasadzie nieograniczona. Rozwinięciem tego systemu jest w pełni automatyczny system AutoMAG Mover. Rozwiązanie to ma na celu całkowite wyeliminowanie wózków widłowych, a co za tym idzie pracowników fizycznych, ze strefy składowania i transportu wewnętrznego towarów, zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa procesów magazynowych. System ten pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiego współczynnika wykorzystania kubatury magazynu, gdyż poza eliminacją korytarzy międzyregałowych, która miała już miejsce w systemie AutoMAG Shuttle, dodatkowo można budować wyższe instalacje regałowe ze względu na brak ograniczeń wynikających z parametrów wózków widłowych. System AutoMAG Mover został nagrodzony w 2019 roku tytułem PRODUKT INNOWACYJNY dla Logistyki, Transportu, Produkcji.

Towar „do człowieka”

Do tej pory w magazynach dominowały rozwiązania typu „człowiek do towaru”. Nowe technologie zmieniają ten trend, idąc w kierunku skracania drogi pokonywanej przez człowieka w celu pobrania towaru. PROMAG w tym obszarze poleca automatyczne regały windowe VERTIMAG. Są to rozwiązania, które wpisują się w trend maksymalnego wykorzystania wysokości magazynu poprzez pionowe składowanie towarów. Takie składowanie dodatkowo wpływa pozytywnie na skrócenie czasu kompletacji towarów dzięki temu, że operator szybko i precyzyjnie wyszukuje towary za pomocą systemu informatycznego. Następnie towary te na specjalnych półkach przemieszczają się do stanowiska operatorskiego, skąd są pobierane przez człowieka. Regały są wyposażone w szereg rozwiązań, które wspomagają operatora podczas wykonywania tych operacji. Wpływa to na szybkość pracy, redukcję błędów i brak konieczności czasochłonego wdrażania pracownika.

regaly windowe Vertimag

Regały windowe VERTIMAG

Autonomiczne wózki AMR

Kolejny trend pojawiający się w nowoczesnych magazynach to realizacja transportu wewnętrznego za pomocą bezobsługowych, autonomicznych wózków AMR. Rozwiązanie oferowane przez PROMAG to wózek, który dzięki nawigacji naturalnej nie porusza się po ściśle zdefiniowanych trasach, lecz na bieżąco, elastycznie dobiera najbardziej optymalne ścieżki transportowe w celu szybkiej realizacji zadań. Robot autonomiczny sprawdzi się u klientów realizujących powtarzalne procesy transportowe spaletyzowanych towarów. Dlatego przede wszystkim rozwiązania te są stosowane do transportowania surowców lub podzespołów na linie produkcyjne lub montażowe. Wózki te są również doskonałym uzupełnieniem dla systemów przenośników, ułatwiając transport towaru bez konieczności zamykania ciągów komunikacyjnych lub dróg transportowych.

AGV 2


Zobacz także

Nie przegap nowej generacji drukarek Brady
Nowy standard izolacji hal namiotowych
Targi ITM INDUSTRY EUROPE (30.05-2.06) - potęga ekspozycji i bogactwo programu
EURO H1 z certyfikatem GS1 – palety Craemer z tworzywa sztucznego dla branży logistycznej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak nie paść ofiarą sukcesu własnego e-sklepu
Specjalistyczne rozwiązania Utz dla branży spożywczej
PROMAG dostawcą wyposażenia do magazynu BSH w Jesionce
Roboty AMR PROMAG bohaterami otwarcia w Śmielinie

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów