Przejdź do artykułu
2022-07-11 | W magazynie

Obniżaj zużycie energii a nie oczekiwania

Rosnące koszty energii to duży problem dla wielu firm. Nie dziwi zatem fakt, że trwają nieustanne poszukiwania sposobu na obniżenie jej zużycia. Ale przecież „potrzeba jest matką wynalazku” dlatego tu wkraczają inteligentne rozwiązania służące ładowaniu akumulatorów maszyn i urządzeń transportowych. Na tym jednak nie koniec: wsparciem dla osób zarządzających flotą w redukcji wydatków na energię elektryczną może być także profesjonalne doradztwo energetyczne. Jak to wygląda w praktyce?

Ceny prądu osiągnęły już tak wysoki poziom, że przemysł umieścił redukowanie tych wydatków w czołówce swoich priorytetów. Oszczędności szuka się wszędzie tam, gdzie ilość zużytej energii nie pozostaje bez znaczenia. Wyjątkiem nie są również elektryczne urządzenia takie jak wózek widłowy. Zasilają go najczęściej akumulatory trakcyjne o dużej pojemności, które trzeba co jakiś czas ładować. Optymalizacja tego procesu może przynieść zaskakująco spore korzyści jakimi na pierwszym miejscu są niższe koszty zużytej energii.

Zużycie energii niższe nawet o 30%, żywotność akumulatora dłuższa o 15%

Biorąc pod uwagę intensywność pracy takiej ładowarki trwałość dla klientów jest obowiązkowa. Zdając sobie z tego sprawę ręczymy za nasze urządzenia Selectiva 4.0 udzielając na nie 5-letniej gwarancji. Co więcej nasze urządzenia są wyposażone w szereg dodatkowych, cennych funkcji:

  • ładowanie ze stałą kontrolą temperatury: ochrona akumulatorów przed zbyt dużym wahaniem temperatury co pomaga wydłużyć jego żywotność
  • system Charger Interlock (96V-120V): równomierne ładowanie dwóch akumulatorów przy jednoczesnym zminimalizowaniu prądu wyrównawczego pomiędzy nimi co również pozwala wydłużać ich żywotność
  • Air-Pulse (ECS): system cyrkulacji elektrolitu umożliwia wydajne i delikatne ładowanie akumulatorów trakcyjnych

Opatentowany proces ładowania Ri zapewnia każdorazowo indywidualne dopasowanie cyklu ładowania do wieku, temperatury i stanu naładowania. Efekt? Pozwala to uniknąć przeładowania i dostarczyć tylko taką ilość energii, jaka na daną chwilę faktycznie jest potrzebna. A co za tym idzie; zużycie energii spada o nawet 30 procent w porównaniu z tradycyjnymi systemami ładowania zaś żywotność akumulatora wydłuża się przeciętnie o dziesięć do piętnastu procent.

Ładowarka litowo-jonowa, która wie co robi

Im bardziej rozwija się współczesna technologia, tym mniej do pewnych procesów angażowany jest człowiek. Dobrym tego przykładem są nasze ładowarki Selection. Inteligentny protokół Fronius CAN – BatteryLink gwarantuje szybką i bezproblemową komunikację pomiędzy ładowarką i akumulatorem litowo – jonowym. Dzięki czemu cały proces jest wydajny, bezpieczny i można go przeprowadzić w każdym momencie.

„Małe jest piękne” – tak mówią. Ale naszym zdaniem „małe” może być również skuteczne. Kompaktowa konstrukcja naszych prostowników pozwala je zabierać wszędzie tam, gdzie optymalizacja energii elektrycznej jest konieczna. Bo co do skuteczności ich działania nasi klienci nie mają już żadnych wątpliwości:

  • możliwość ładowania różnym napięciem – jedna ładowarka, wiele możliwości bowiem jeden prostownik może ładować akumulatory litowo-jonowe od 24 do 80V. Ten sam prostownik może być również używany do ładowania akumulatorów o niższych napięciach. Dzięki temu proces ładowania jest prosty i bezpieczny
  • eliminacja ryzyka dużych obciążeń maksymalną moc prądu przemiennego można ustawić w celu łagodnego ładowania przez określony czas, co pozwala uniknąć dużych kosztownych obciążeń szczytowych
  • kompatybilność ładowarki SelectION rozpoznają prędkość komunikacji systemu BMS (Battery Management System) i odpowiednio się do niej dostosowują. Pozwala to na obsługę szerokiej gamy akumulatorów
  • szybkość transmisji można ustawić w urządzeniu (125 kpbs, 250 kpbs, 500 kpbs lub 1 mb/s) lub ustawić na automatyczne wykrywanie.

Ładowanie – tu czas to naprawdę pieniądz

Dodatkową oszczędność energii, a co za tym idzie, kosztów generuje również korzystanie z funkcji kalendarza. Jej integracja z systemem ładowania sprawia, że kiedy użytkownik rozpoczyna proces ładowania kilku akumulatorów w odstępie np. co 15 minut, to unika pojawienia się kumulacji zapotrzebowania na energię. Dzięki temu może uniknąć niepotrzebnego obciążenia sieci. Funkcja kalendarza pozwala także dostosować się do zmiennych taryf, które w wielu miejscach są uzależnione od godziny lub dnia. Jeżeli użytkownik ustawi start ładowania na konkretną godzinę lub dzień tygodnia, skorzysta z najbardziej korzystnej taryfy.

Wykorzystanie analizy energetycznej

Aby poznać swoje zapotrzebowanie na energię oraz skutecznie zoptymalizować procesy ładowania, należy dokonać dokładnej analizy, która da nam odpowiedź na wiele pytań. W tym celu dostępni są nasi eksperci ds. ładowania Fronius Perfect Charging. Wskażą oni możliwości oszczędzania energii, dokonają dokładnej analizy zawsze mając na celu obniżenie kosztów i zwiększenie dostępności a także wydajności. Na podstawie zidentyfikowanych potencjałów specjaliści Fronius wspierają użytkownika w zakresie procesu ładowania, technologii akumulatorów oraz rozwiązań sieciowych. Przy tym Fronius Perfect Charging śledzi cały proces i towarzyszy klientom począwszy od analizy i doradztwa przez koncepcję i planowanie aż do realizacji i bieżącej opieki.

Więcej na:
https://www.fronius.com/pl-pl/poland/technologia-ladowania-akumulatorow

Osoba do kontaktu:

Radosław Hajok

Inżynier sprzedaży

M +48 502 416 795

 


Zobacz także

AGV i AMR w magazynach to nie przyszłość, lecz teraźniejszość
Centra logistyczne, parki, miasta – co się kryje w nazwach infrastruktury magazynowej?
X edycja In4Log 2022 odbyła się pod hasłem „Ostatni człowiek w magazynie”
Nowe porządki w transporcie lekkim
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów