Przejdź do artykułu
2021-05-20 | W magazynie

Wyjątkowy proces ładowania

Obecne czasy wymagają od firm przede wszystkim jednego: szybkiego dostosowywania się do nowych warunków i zmian. Szczególnie mocno dotyka to intralogistykę, gdzie może się to przejawiać np. w konieczność wydłużenia czasu pracy i obsłużenia większej liczby zamówień. Pojemność i niezawodność akumulatorów to ważne czynniki w przypadku elektrycznych urządzeń do transportu poziomego — dyspozycyjność wózków widłowych jest warunkiem nieprzerwanej, wydajnej pracy.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe mają żywotność ograniczoną do ok. 1500 cykli ładowania. Jednakże szczególnie trudne warunki, wysokie obciążenia i praca w trybie wielozmianowym mogą bardzo ujemnie wpłynąć na tę wartość. Do skrócenia żywotności akumulatora napędowego mogą doprowadzić przede wszystkim długotrwałe, ponadprzeciętne obciążenie i częste podładowywanie.

Użytkownicy muszą kompensować taką utratę pojemności częstszym podładowywaniem lub zastosowaniem akumulatorów zamiennych. Skutkuje to jednak dłuższymi okresami przestoju, wyższymi kosztami bieżącymi i mniejszą dyspozycyjnością urządzeń do transportu poziomego. Wszystko to ujemnie wpływa też na bilans kosztów (całkowity koszt posiadania).

Elastyczna reakcja na nieoczekiwane zdarzenia

Systemy ładowania akumulatorów Fronius Selectiva 4.0 są urządzeniami uniwersalnymi dedykowanymi do codziennego użytkowania w intralogistyce. Takie funkcje jak ładowanie konserwacyjne, zapobieganie głębokiemu wyładowaniu oraz szybkie podładowywanie akumulatorów kwasowoołowiowych to tylko część możliwości tych urządzeń. Specjalnie zaprojektowane charakterystyki zapewniają niezawodne, łagodne i przystępne kosztowo ładowanie akumulatorów w zależności od ich stanu jak również regenerację uszkodzonych akumulatorów.

Gwarantuje to ich najwyższy stopień gotowości, także w razie nieoczekiwanych zdarzeń. Jeżeli np. jakiś akumulator nie będzie używany przez dłuższy czas, charakterystyka odświeżania pozwala utrzymać jego zdolność do ładowania i uniemożliwia głębokie wyładowanie. W ten sposób można zagwarantować, że poziom naładowania nie spadnie do zera, a akumulator zawsze będzie gotowy do użytku. Jednak są sytuacje kiedy mamy do czynienia z głębokim wyładowaniem akumulatora i w takich przypadkach istnieje możliwość przywrócenia baterii do normalnego stanu dzięki zastosowaniu dedykowanej charakterystyki.

Jeżeli użytkownik potrzebuje zwiększyć pojemność akumulatorów, na przykład w związku ze spodziewanymi szczytami zamówień, pomocna może być opcja Power Charging. Krótkie przerwy w pracy można wtedy efektywnie wykorzystać na szybkie lub dodatkowe ładowania. 30-minutowa przerwa obiadowa to 2 godziny dodatkowego czasu jazdy.

Dzięki ponad 75-letniemu doświadczeniu firma Fronius opracowała technologię, która gwarantuje wysoką dyspozycyjność floty wózków widłowych i jednocześnie pomaga w optymalizacji wydatków. Użytkownicy urządzeń do transportu poziomego mogą także znacznie zminimalizować ryzyko awarii swoich wózków widłowych.

PC HPIC Selectiva40 Anwendungsbild Ret 20 blueLED 1

Fotografia 1: Właściwa technologia ładowania akumulatorów ma istotny wkład w utrzymanie pojemności akumulatorów i niezawodność urządzeń do transportu poziomego przez całą dobę.

Wyjątkowy proces ładowania Ri

Dzięki procesowi ładowania Ri firma Fronius oferuje najlepszą z dostępnych na rynku technologii ładowania elektrolitycznych akumulatorów napędowych. Inaczej niż w przypadku pozostałych metod, proces ten nie wykorzystuje stałej charakterystyki, lecz indywidualnie dostosowuje się do każdego akumulatora. Zapewnia to maksymalną energooszczędność i długą żywotność akumulatora.

Zalety dla użytkownika: energooszczędny i łagodny dla akumulatora.

Proces ładowania Ri określa stan akumulatora na podstawie skutecznej rezystancji wewnętrznej (Ri) i odpowiednio dostosowuje charakterystykę ładowania. Rezystancja jest zależna m.in. od wieku, temperatury i stanu naładowania akumulatora. Każdy cykl ładowania jest unikalny i ma indywidualną charakterystykę. W czasie ładowania akumulator otrzymuje tylko tyle prądu, ile potrzebuje co znacząco obniża zużycie energii oraz emisję CO2. W ten sposób można uniknąć strat w procesie ładowania akumulatorów na początku ładowania i w trakcie fazy doładowania jak również zapobiega aby w tych procesach baterii się nie rozgrzewała, co stopniowo uszkadza akumulator.

PC PIC Charging Characteristic Ri EN

Fotografia 2: Proces ładowania Ri automatycznie dobiera charakterystykę w zależności od stanu akumulatora.

Indywidualny proces ładowania Ri sprawia, że systemy ładowania akumulatorów Selectiva firmy Fronius uzyskują współczynnik całkowitej sprawności wynoszący nawet 84 procent. Dzięki temu nie tylko można wydajniej ładować akumulatory, ale też zmniejszyć liczbę ich uszkodzeń, a co za tym idzie — obniżyć koszty konserwacji. Łagodne ładowanie pozwala uniknąć przeładowywania, wywołującego zanieczyszczenie akumulatora, zwiększenia zużycia wody oraz powstawania groźnego gazu piorunującego.

WSPÓŁCZYNNIK SPRAWNOŚCI

System ładowania akumulatorów Urządzenie x ładowanie = razem
Prostowniki 50 Hz 80% x 70% 56%
Prostowniki HF 92% x 80% 74%
Fronius Selectiva 93% x 90% 84%
Korzyści z wydajności = 10 - 28%

W przypadku systemów ładowania akumulatorów napędowych technika transformatorowa 50 Hz jest dziś równie szeroko stosowana jak dawniej. Powoduje ona jednak wysokie zużycie energii oraz silne rozgrzanie akumulatora w czasie ładowania, co skraca jego żywotność. Również dostępna i nowocześniejsza technologia wykorzystująca wysokie częstotliwości jest wprawdzie wydajniejsza, ale i tu występują ogromne różnice.

Dzięki procesowi ładowania Ri firma Fronius oferuje najlepszą z dostępnych na rynku technologii ładowania elektrolitycznych akumulatorów napędowych. Inaczej niż w przypadku innych metod, proces ten nie korzysta ze stałej charakterystyki, lecz indywidualnie dostosowuje się do każdego akumulatora. Zapewnia to maksymalną energooszczędność i długą żywotność akumulatora. W 2013 roku, wraz z nową generacją systemów ładowania akumulatorów Selectiva, proces ładowania Ri stał się seryjnym wyposażeniem naszych urządzeń. Od tego czasu z powodzeniem stosuje go wiele renomowanych firm z różnych branż.

Więcej o procesie Ri - https://www.fronius.com/pl-pl/poland/technologia-ladowania-akumulatorow/nasze-rozwizania/technologie/proces-adowania-ri

Rozwiązanie firmy Fronius pozwala na eksploatowanie różnych urządzeń do transportu poziomego przy użyciu tego samego systemu ładowania akumulatorów — zmniejsza to koszty eksploatacji i upraszcza procesy w firmie użytkownika. W ten sposób wykluczone są błędy obsługi spowodowane nieprawidłowym przyporządkowaniem akumulatora do systemu ładowania akumulatorów. Ponadto wprowadzenie standaryzacji technologii ładowania u użytkownika znakomicie przygotowuje go do przyszłych zmian, takich jak np. rozbudowa przedsiębiorstwa.

Optymalne wykorzystanie taryf

Taryfy energetyczne w wielu miejscach zależą od pory dnia — w godzinach szczytu są o wiele wyższe. Dlatego dla firm dużą zaletą jest możliwość kontrolowania czasu pracy odbiorników elektrycznych — takich jak np. systemów ładowania akumulatorów — co pozwala na wykorzystanie tańszych taryf.

Systemy ładowania akumulatorów Selectiva firmy Fronius wyposażone są w funkcję kalendarza, dzięki której można dokładnie określić początek procesu ładowania. Także w przypadku, gdy pracownik już podłączył akumulator, ładowanie rozpocznie się w dokładnie określonym punkcie czasowym. Pozwala to firmom na dokładne czasowo sterowanie zużyciem prądu i skorzystanie z tańszych taryf energetycznych, jak np. taryfy nocnej.

Firma Fronius nie tylko oferuje najnowocześniejsze prostowniki do różnych typów baterii ale również kompletną infrastrukturę ładowania wózków widłowych, dostarczając wszystkie potrzebne komponenty. Dzięki temu jest w stanie zagwarantować, że wszystko będzie działać, jak należy.

Więcej o obniżeniu kosztów użytkowania - https://www.fronius.com/pl-pl/poland/technologia-ladowania-akumulatorow/nasze-rozwizania/twoje-korzyci/optymalizacja-kosztw-cakowitych

PC HPIC Selectiva40 Anwendungsbild Ret 38750

Fotografia 3: Dyspozycyjność floty wózków widłowych w wielu firmach jest warunkiem ciągłej, wydajnej pracy.

Ładowanie akumulatorów z wykorzystaniem systemów fotowoltaicznych - Fronius Energy Hub.

Firma Fronius jako ekspert w dziedzinie wydajnego i zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju zasilania energią urządzeń intralogistycznych, wprowadza na rynek elastyczną i mobilną stację ładowania akumulatorów Fronius Energy Hub przeznaczoną do zastosowań na zewnątrz budynków. Dzięki temu użytkownicy elektrycznych urządzeń do transportu poziomego mogą szybko i łatwo przenieść ładowanie swoich akumulatorów napędowych na zewnątrz — oszczędza to cenne miejsce w hali magazynowej i jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo.

Nieoczekiwane wąskie gardła wydajności, rosnące zapotrzebowanie na miejsce w hali lub wymogi dotyczące bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej: dla osób odpowiedzialnych za logistykę są różne powody, aby przenieść infrastrukturę ładowania na zewnątrz budynku. Pomieszczenia do ładowania i stacje ładowania akumulatorów elektrycznie napędzanych wózków widłowych potrzebują bowiem dużo miejsca. Istnieją też zastosowania, w których ze względów bezpieczeństwa technicznego ładowanie akumulatorów napędowych w zamkniętych pomieszczeniach jest zabronione albo użytkowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych lub litowo-jonowych jest powiązane ze spełnieniem surowych wymogów.

Tu pojawia się wydajne rozwiązanie zgodne z duchem zrównoważonego rozwoju — urządzenie Fronius Energy Hub to opracowana w całości przez Fronius mobilna stacja ładowania akumulatorów dostarczana w stanie gotowym do użytku bezpośrednio do klienta. Można ją ustawić bez problemów w dowolnym miejscu. Klient musi jedynie zapewnić wolną powierzchnię i przyłącze elektryczne. Dzięki dodatkowemu wzmocnieniu podłoża można bezpiecznie ustawiać także ciężkie akumulatory 80 V. Na życzenie Fronius Energy Hub można też wyposażyć w instalację PV firmy Fronius oraz falowniki, pozwalające na dodatkowe obniżenie kosztów prądu. Łącząc infrastrukturę ładowania akumulatorów z innowacyjnymi technologiami fotowoltaicznymi można realizować strategię zrównoważonego rozwoju co raz częściej wprowadzaną przez wiele przedsiębiorstw.

Bezpieczne ładowanie akumulatorów litowo-jonowych

Fronius Energy Hub spełnia przepisy dotyczące stacji ładowania akumulatorów określone w normie EN 62485 oraz warunki dopuszczenia zdefiniowane przez Deutsches Instituts für Bautechnik (DIBT, Niemiecki Instytutu Techniki Budowlanej). Oprócz tego można zamówić go w wersji REI 90 klasyfikacji dotyczącej szczególnych wymogów przeciwpożarowych. Ponadto dysponuje szeregiem inteligentnych funkcji: czujniki powietrza odlotowego oraz monitorujące automatycznie wyłączające urządzenia ładujące w przypadku wykrycia zbyt wysokiego stężenia wodoru, mogącego spowodować powstanie gazu piorunującego.

Szybkie znalezienie najchłodniejszego akumulatora możliwe także na zewnątrz.

Opcjonalnie dostępne paski diod świecących umieszczone na zewnątrz kontenera wskazują stan naładowania każdego akumulatora. Te rozwiązanie pomaga operatorowi intuicyjne odnalezienie przy zamkniętych drzwiach stacji ładującej najwcześniej naładowanego akumulatora, który ostygł już do odpowiedniej temperatury.

Fronius Energy Hub jest dostępny w różnych rozmiarach i można go indywidualnie konfigurować odpowiednio do życzeń klienta. W efekcie, zastosowanie Fronius Energy Hub może wnieść istotny wkład w projektowanie procesów ładowania w intralogistyce jako wydajniejszych i zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Więcej o EnergyHub - https://www.fronius.com/pl-pl/poland/technologia-ladowania-akumulatorow/centrum-informacyjne/prasa/energy-hub-310320

PC HPIC EnergyHUB with options transparent

Fotografia 4: Fronius EnergyHub umożliwia ładowanie akumulatorów z wykorzystaniem systemów fotowoltaicznych.

Odsiarczanie akumulatorów – dbamy o kondycję Waszych baterii.

W procesach logistycznych często dochodzi do sytuacji gdzie akumulatory wózków widłowych są głęboko lub całkowicie rozładowane. W efekcie dochodzi do zasiarczenia akumulatora, który jest efektem dwóch procesów: pierwszym z nich jest powstawanie miejscowej, krystalicznej mikroformy siarczanów ołowiu, drugim – zmiana rozkładu gęstości elektrolitu. Konsekwencją wytrącania siarczanów jest postępująca pasywacja materiału aktywnego, który staje się coraz trudniejszy do naładowania.

Zasiarczenie znacząco wpływa na funkcjonowanie baterii i jej żywotność. Przy niewielkim zasiarczeniu bateria traci część swojej sprawności, obniża się jej moc oraz podnosi się temperatura podczas użytkowania czy w trakcie ładowania. Przy długotrwałym zasiarczeniu znacznie wydłuża się ładowanie baterii a samo użytkowanie zauważalnie się skraca. W niektórych przypadkach może dojść do zwarcia i nieodwracalnego uszkodzenia ogniwa.

Firma Fronius posiada w swej ofercie systemy ładowania akumulatorów Selectiva, które są wyposażone w funkcję ładowania konserwacyjnego, dzięki której do akumulatora jest stale doprowadzany prąd. Sprawia to, że akumulator jest natychmiast gotowy do pracy, nawet po dłuższym okresie przerwy w użytkowaniu.

W przypadku dużego zasiarczenia dedykowana funkcja do odsiarczania umożliwia rozbicie osadzonych na ogniwach cząsteczek PbSO4 dzięki ładowaniu prądem o wysokiej częstotliwości. Funkcja jest całkowicie bezpieczna dla ogniw co pozwala na wykorzystanie jej nawet w nowych bateriach przy wykonywaniu corocznej konserwacji. Regularne stosowanie tej funkcji wydłuża żywotność baterii 2-3 krotnie.

Nasza gwarancja: niższe koszty całkowite.

Zużycie energii, koszty inwestycyjne, żywotność akumulatorów, wydajność procesów: koszty eksploatacji związane z ładowaniem akumulatorów napędowych do wózków widłowych zależą od szeregu czynników. Całkowite koszty eksploatacji można obniżyć tylko wtedy, gdy technologie wózków widłowych, akumulatorów i ich ładowania pasują do siebie wzajemnie i do danego zastosowania.

Jako eksperci w dziedzinie ładowania akumulatorów napędowych, Fronius Polska pomaga ograniczyć do maksimum koszty intralogistyki, dbając jednocześnie o jej sprawne działanie. Aby to osiągnąć, współpracujemy z klientami w celu wypracowania indywidualnych i kompletnych rozwiązań, które nie mają sobie równych, jeśli chodzi o minimalizację zużycia energii i zapewnienie długiej żywotności akumulatorów przy zapewnieniu wymaganej dostępności floty wózków widłowych.

Wszystkich zainteresowanych rozwiązaniami zachęcamy do kontaktu tel. 502 416 795. Więcej informacji na stronie https://www.fronius.com/pl-pl/poland/technologia-ladowania-akumulatorow


Zobacz także

Jaką rolę pełnią systemy IT w realiach Przemysłu 4.0?
Społeczeństwo utrwala kult natychmiastowości
Czy transport ma stać się zeroemisyjny?
Technologie connected cars torują drogę do autonomizacji transportu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Hillwood buduje magazyn w Rawie Mazowieckiej
Na Śląsku powstaje obiekt z oceną BREEAM Excellent
Centrum dystrybucji produktów leczniczych ukończone
Park w Strykowie zainteresował kolejnego najemcę
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA