Przejdź do artykułu
2021-02-11 | W magazynie

Pięterko operacyjne

Antresola magazynowa to po prostu dodatkowe piętro, które można zainstalować w wysokim magazynie, powiększając jednocześnie dostępną przestrzeń składowania. Tego typu rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie wysokości magazynu.

Antresola (lub inaczej podest magazynowy) oddzielająca dwa poziomy to rozwiązanie w kierunku efektywnego wykorzystania przestrzeni. System umożliwia zwielokrotnienie posiadanej przestrzeni operacyjnej.

Więcej powierzchni magazynowej

Zdaniem Karoliny Tokarz, Prezesa Zarządu, Dyrektora Naczelnego, PROMAG S.A., na pomostach magazynowych inwestor może zlokalizować to wszystko, co znajduje się na posadzce w magazynie, czyli regały, maszyny, biura itp. – Konstrukcja pomostów pozwala na składowanie dowolnych towarów, zarówno luzem, w kartonach, jak i na paletach. Towar na pomoście może być składowany bezpośrednio na posadzce lub w regałach półkowych, a nawet lekkich regałach paletowych. Dzięki wysokiej nośności pomostów możliwa jest praca wózków paletowych na pomoście. Pomost magazynowy umożliwia pod konstrukcją pracę i ruch ludzi, wózków widłowych czy innych urządzeń stosowanych w magazynach. Najczęściej na pomostach magazynowych odbywają się procesy kompletacji – dodaje Karolina Tokarz. Tego typu rozwiązania idealnie nadają się do magazynów e-commerce, gdzie liczba i różnorodność pozycji asortymentowych jest bardzo duża. – Połączenie systemów składowania w postaci regałów półkowych oraz pomostów magazynowych z systemami transportu wewnętrznego (przenośników pionowych i poziomych) pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności procesów kompletacji – uzupełnia Karolina Tokarz.

Antresole w budynkach pozwalają korzystać z wysokich regałów (np. 6,5 m) bez użycia dodatkowych drabin oraz wind na każdej sekcji regałowej. – Inwestorzy nowo powstałych budynków często decydują się na zastosowanie antresoli ze względu na dużo mniejszy koszt ich budowy niż stropu oddzielającego dwa poziomy oraz brak podatku od nieruchomości w przypadku zastosowania antresoli – podkreśla Sebastian Wieczorek, Projektant CAD, Międzynarodowe Centrum Budownictwa Sp. z o.o.

Krzysztof Bujacz, Manager Logistyk, WDX S.A., odpowiadając na pytanie „Jak przeprowadzić sprawny proces kompletacji i wysyłki, wykorzystując w pełni dostępną wysokość magazynu?” mówi wprost. Odpowiedzią może być antresola wielopoziomowa wyposażona w regały półkowe wraz z układem przenośników transportujących w każdej sekundzie poszczególne pozycje zamówienia do strefy kompletacji. – Przed takimi wyzwaniami wynikającymi z konieczności zastosowania antresoli stoi większość firm obsługujących sprzedaż detaliczną. Może to być sklep z odzieżą, internetowa księgarnia, duży dystrybutor części samochodowych lub sprzętu AGD, hurtowania farmaceutyczna, hurtownia z częściami elektrycznymi i elektronicznymi oraz wiele innych branż funkcjonujących w dziedzinie e-commerce – dodaje Krzysztof Bujacz.

Z obserwacji Waldemara Świerada, Dyrektora, ZMS Systemy Magazynowe, wynika, że już od kilku lat widać zmiany dotyczące bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni zarówno magazynowej, jak i produkcyjnej poprzez instalację zabudowy piętrowej na regale paletowym, półkowym lub antresoli. – Antresola jako kolejne płaskie wolne podłoże może być zagospodarowane niemal dowolnie. Dla naszych partnerów biznesowych zabudowywaliśmy je różnego rodzaju regałami, tworzyliśmy biura, sklepowe powierzchnie ekspozycyjne czy instalowaliśmy windy, a to tylko tak naprawdę część możliwości – dodaje Waldemar Świerad.

Odpowiednie warunki

Do budowy antresoli magazynowej należy się stosownie przygotować, jako że może ona spowodować zmianę parametrów użytkowych albo technicznych budynku. Podczas budowy należy uwzględnić takie kwestie, jak nośność podłoża, ilość wyjść ewakuacyjnych, ilość sprzętu przeciwpożarowego, ilość dróg ewakuacyjnych oraz długość dojść do wyjść ewakuacyjnych. – Warunków jest wiele, podstawowym jest jednak nośność podłoża, które musi przenieść obciążenia nowej zabudowy wraz z umieszczonymi na niej towarami i obsługą. Wysokość magazynu determinuje natomiast wysokości pod i nad antresolą, co jest istotne przy planowaniu prac, które klient będzie mógł wykonywać, tzn. czy będą to prace typowo magazynowe, czy produkcyjne. Równie istotne są wytyczne dotyczące BHP oraz ppoż. które w wielu wypadkach ustala lokalny specjalista branżowy – wyjaśnia Waldemar Świerad.

Ustawienie antresoli w magazynie może się przyczynić do zwiększenia ilości osób zatrudnionych, co wpłynie także na ilość dróg i wyjść ewakuacyjnych oraz samej budowy antresoli. Sama konstrukcja powinna również uwzględniać rodzaj oraz ilość towaru, jaki będzie na niej składowany. Musi być ona odpowiednio przymocowana do podłoża, a na każdej kondygnacji powinna znajdować się czytelnie opisana nośność przypadająca na 1 metr kwadratowy. – W zależności od składowanego na antresoli asortymentu, wymagania co do magazynu, jak i samej zabudowy mogą się znacząco różnić. Budowa antresoli to tak naprawdę indywidualne podejście do każdego z projektów uzależnione od składowanego asortymentu, potrzeb i funkcji, jakie ma spełniać – dodaje Krzysztof Bujacz. Antresole mogą dzielić halę magazynową na dwie albo trzy kondygnacje. Z piętra na piętro przechodzi się tu po schodach albo zjeżdża windą. Między antresolami znajdującymi się na tym poziomie przemieszczać można się natomiast dzięki specjalnym pomostom. Zarówno antresole, jak i schody oraz pomosty są zwykle zabezpieczone barierkami. Antresola nie może być wykorzystywana jako przestrzeń do prac administracyjnych oraz biurowych.

Na rynku

W ostatnim czasie PROMAG zrealizował kilka ciekawych projektów pomostów magazynowych połączonych z systemami transportu. Jednym z nich była automatyzacja procesów kompletacji i pakowania w firmie z branży obuwniczej. Na inwestycję składały się pomosty magazynowe typu lotnisko połączone z systemem regałów półkowych DIMAX na pomoście oraz automatycznym systemem transportu przenośnikowego. – Zastosowane rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie powierzchni magazynowej, zdecydowanie przyśpieszyło proces zbierania kartonów z różnych lokalizacji, a także wpłynęło na ograniczenie ilości tzw. pickerów – dodaje Karolina Tokarz.

Z kolei WDX S.A. wykorzystał antresolę w magazynie firmy KRM, obsługującej sieć sklepów znanej marki obuwniczej ECCO. – W rozwiązaniu zaproponowaliśmy zastąpienie dotychczasowych regałów paletowych trzypoziomowym podestem obsługowym. Magazyn został również wyposażony w automatyczny system przenośników i windę do paczek umożliwiające sprawny transport między poziomami. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania efektywność kompletacji podniesiono o ok. 80% – wyjaśnia Krzysztof Bujacz.

Zdaniem Waldemara Świerada trudno wybrać jedną realizację, gdyż każda ma wpływ na usprawnienie realizacji zadań na magazynie. – Najbardziej spektakularne są jednak te, w których wykorzystanie przenośników, np. grawitacyjnych, umożliwia szybki transport skompletowanych elementów wprost do miejsca ich pakowania lub montażu – podsumowuje Waldemar Świerad.

Natomiast Sebastian Wieczorek jako przykład wskazuje użycie regałów jezdnych z własną antresolą w Archiwum Urzędu Miasta Bydgoszcz. Zastosowany system regałów dwupoziomowych Double Decker wykorzystał w pełni kubaturę wysokiego pomieszczenia bez konieczności przebudowy budynku.

Sławomir Erkiert


Zobacz także

Faraone w trosce o bezpieczeństwo w magazynie wykracza poza standard
Dedykowane rozwiązanie IT skrojone na miarę branży retail
Technologia automatycznego magazynowania sięga wyżej
Profesjonalne oznakowanie poziome dróg transportowych w magazynach
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak działa całodobowy serwis bram przemysłowych Novoferm?
Magazyn bez oprogramowania WMS jest jak zablokowany mechanizm
30 km od Warszawy powstanie kolejny magazyn
W Rzeszowie otwarto nowoczesny terminal DB Schenker
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA