Przejdź do artykułu
2023-09-21 | Łańcuch dostaw

GLS odpowiada na wyzwania branży e-commerce

Małgorzata Markowska, Promotion & Communication Manager GLS Poland o usłudze Same day delivery

GLS Małgorzata Markowska 4 zdjecie do felietonu

Dynamiczny wzrost branży e-commerce sprawia, że firmy logistyczne muszą na bieżąco odpowiadać na wyzwania związane z jeszcze szybszymi i bardziej elastycznymi dostawami oraz dostosowywać je do potrzeb zarówno nadawców, jak i odbiorców.

Jedną z takich usług jest same day delivery. Zainteresowani są nią właśnie klienci z branży e-commerce, którym zależy na najwyższym poziomie obsługi i ekspresowych dostawach. Co więcej, ta usługa zyskuje na popularności zwłaszcza w miastach z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i właśnie tam mogą być ważnym elementem oferty dla klientów, którzy potrzebują pilnych doręczeń.

Warto podkreślić, że usługa same day delivery nie jest zwykłą usługą kurierską. To nie tylko transport przesyłki, ale także jej całościowe przygotowanie. Wymaga ono nie tylko zaawansowanej i dobrze zorganizowanej infrastruktury logistycznej, ale też efektywnych systemów składowania, sortowania i obsługi zamówień, aby szybko przetwarzać i wysyłać towar do klientów po stronie nadawcy. Niezbędna jest również gęsta sieć magazynów – jeżeli są one zbyt oddalone od odbiorców, może to uniemożliwić dostawę tego samego dnia. Kluczowe są tu więc elementy działające na zasadzie naczyń połączonych - efektywność operacyjna, zaawansowane systemy IT, a także wysoko wykwalifikowany personel. Wszystko zaczyna się już na poziomie dostawców, którzy muszą szybko przetwarzać zamówienia i kompletować produkty. Następnie operatorzy logistyczni organizują sprawnie trasę dostawy i dostarczają towary w terminie. Zaawansowane systemy IT pozwalają na śledzenie przesyłek, optymalizację tras i przewidywanie czasów dostawy, a doświadczony personel dosłownie nadaje bieg wszystkim paczkom.

Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu e-commerce, perspektywa rozwoju usług same day delivery jest obiecująca. Innowacje technologiczne, a zwłaszcza automatyzacja, mogą wspierać rozwój tego kierunku, podobnie jak rozbudowywana infrastruktura logistyczna, wzrost liczby magazynów i punktów odbioru.

Małgorzata Markowska, GLS Poland


Zobacz także

Wywiad z Andrzejem Bobińskim, Pawłem Bobińskim i Pawłem Klimczewskim z firmy Logifact-Systems
Najciekawsze oferty najmu na jednej platformie
Co należy zrobić, aby branża TSL stała się bezemisyjna?
Akumulatorownie wcale nie umarły: nowe technologie zmieniają ich oblicze funkcjonalne
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Nowa oferta DPD Polska odpowiada na wyzwania ecommerce
Black Friday, czyli jak wykorzystać ecommerce'owy boom
DHL eCommerce - nowa dywizja w Grupie DHL
Rowery cargo odpowiedzią GLS na wprowadzanie SCT

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów