2018-06-20 | Łańcuch dostaw

To nie kwestia braku zaufania

Dla większości firm korzyści płynące z monitorowania pojazdów są oczywiste. W celu pełnego wykorzystania możliwości i udogodnienia, jakie firmie przynosi monitoring floty, niezbędne jest przekonanie kierowców do tego rozwiązania. Jak tego dokonać? Oto pięć sprawdzonych sposobów:
To nie kwestia braku zaufania (Żródło: Fotolia)

1. Bądź szczery ze swoją załogą

Powiedz swoim kierowcom, że zdecydowałeś się wdrożyć system do monitorowania w swoich pojazdach. Nie utrzymuj tego w tajemnicy ani nie ujawniaj tego po fakcie. Szczera, przeprowadzona z odpowiednim wyprzedzeniem rozmowa o planach w tym zakresie pomoże zbudować zaufanie i uzyskać akceptację ze strony kierowców.

2. Powiedz im, jak sami na tym skorzystają

Niech twoi kierowcy dowiedzą się, jak monitoring GPS uczyni ich pracę łatwiejszą, bardziej bezpieczną, a często nawet pomoże uchronić ich przed kłopotami. Z kolei z listy obowiązków być może odejdzie im spora część żmudnej i ogólnie nielubianej pracy papierkowej. W razie nieszczęśliwego zdarzenia, będziesz w stanie wysłać pomoc we wskazane przez GPS miejsce, a jeśli kierowca zostanie niesłusznie oskarżony np. o niedotrzymanie terminu dostawy lub złamanie przepisów, możliwe będzie dostarczenie dowodów wskazujących, kto miał rację.

3. Powiedz im, jak skorzysta na tym firma

Nie ma powodów, aby nie wskazać kierowcom problemów w twojej działalności, które monitoring floty pomoże rozwiązać. Jeśli np. sami wiedzą o nieautoryzowanych trasach realizowanych przez swoich kolegów, prawdopodobnie widzą w tym nadużycie i szkodę dla firmy tak samo jak ty, a sprawa nie jest im do końca obojętna. Pokaż swoim pracownikom jak monitoring poprawi efektywność codziennej działalności: terminowość, planowanie, obsługę klienta, a w ostatecznym rozrachunku zwiększy dochody formy.

4. Pokaż im, jak to działa.

Zaangażuj swoich kierowców w proces wdrożenia, a następnie codzienną eksploatację systemu. Wykorzystuj udostępnione wraz z narzędziem do monitoringu internetowe materiały szkoleniowe. Pamiętaj: edukacja kierowców w zakresie korzystania z systemu jest kluczem do tego, aby oswoili się z nim i pozbyli oporów przed jego wdrożeniem.

5. Nagradzaj ich za dobre wyniki.

Dzięki narzędziu do monitorowania pojazdów będziesz dysponował wiedzą, którzy kierowcy trzymają się swoich tras, prowadzą pojazdy zgodnie z przepisami oraz zasadami racjonalnej eksploatacji, a także terminowo docierają do swoich destynacji. Rozważ wprowadzenie jakichś korzyści, np. bonusów, kart zniżkowych, a także innych nagród przyznawanych za indywidualne osiągnięcia.

Wdrożenie systemu do monitorowania twoich pojazdów może przynieść ogromne korzyści. Zbudowanie zaufania między tobą, a twoim zespołem ma dla tego procesu fundamentalne znaczenie, dlatego upewnij się, że zaangażujesz ich w ten process. Pomocne będzie również wskazanie kierowcom, jak wykorzystywane narzędzie pomoże im sprawniej wykonywać ich codzienne obowiązki, uczyni ich pracę bezpieczniejszą, a także przysłuży się całej firmie. Czas, abyś pomyślał, jak przybliżyć twoim kierowcom monitoring pojazdów i skutecznie go wdrożyć w twojej firmie. Potencjalne korzyści są nie do przecenienia.

Krzysztof Kuros, Dyrektor Sprzedaży na rynek niemiecki i polski, Verizon Connect

Zobacz także

Bezpieczny serwis pojazdów wielkogabarytowych
Pojazdy turystyczne również padają łupem przestępców
e-Podpisywanie dokumentów kontra podpis na papierze
Jaką przewagę daje firmie transportowej aplikacja TMS?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Technologia GPS rozwija się w zawrotnym tempie
Monitoring pojazdów GPS wykorzystuje zaawansowane technologie
Dwa rozwiązania połączone w jedno
Narzędzia, które pozwalają optymalizować koszty przejazdów
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA