Przejdź do artykułu
2021-11-29 | Kaizen&Lean

Przemysłowy IoT cyfrową rewolucją w produkcji

Do pozyskania istotnych informacji oraz danych z hali produkcyjnej w każdej fabryce konieczne jest niezawodne połączenie maszyn oraz innowacyjnych czujników z infrastrukturą informatyczną. Na polskim rynku dostępne jest już nowoczesne oprogramowanie, które gwarantuje gromadzenie i przechowywanie danych niezbędnych do rozwoju każdego zakładu produkcyjnego. Zdaniem ekspertów w dziedzinie implementacji narzędzi Przemysłu 4.0. warto pamiętać, że ciągła ocena danych procesowych jest najlepszą podstawą do podejmowania wyłącznie właściwych decyzji biznesowych.

Krajowe fabryki mogą już korzystać z modułowej koncepcji moneo od ifm electronic, dostarczającej różnych, bardzo łatwych w obsłudze aplikacji, które można ze sobą łączyć na wiele sposobów. Od ustawiania parametrów czujników po monitorowanie stanu, aż po najbardziej skomplikowane funkcje oprogramowania IIoT przyszłości.

Jak więc uzyskać informacje niezbędne do rozwoju produkcji we własnej fabryce wyłącznie z samych wirtualnych danych, które można gromadzić w przedsiębiorstwie? W Przemysłowym Internecie Rzeczy, czyli IIoT, instalacje i maszyny samodzielnie kontaktują się między sobą. W wirtualnym świecie fabryki każda zrobotyzowana maszyna może być reprezentowana w chmurze przez swojego cyfrowego bliźniaka.

Wirtualne sterowanie

Nawet, gdy maszyny nie posługują się tym samym językiem z powodu własnych układów sterowania, nawiązujemy połączenie z wirtualną fabryką. Celem jest uzyskanie informacji z ich danych. Dane te, efektywnie wykorzystywane, zawierają szczegóły dotyczące stanu maszyn, wymaganej konserwacji, możliwości zwiększenia produktywności, opcji oszczędzania energii i mają o wiele więcej wartościowych aspektów technicznych niż tradycyjna linia produkcji. – tłumaczy Krzysztof Gut, Inżynier Projektu w spółce ifm electronic, lidera w dziedzinie dostarczania systemowych produktów i narzędzi Industry 4.0.

Według branżowych profesjonalistów, nigdy wcześniej odkrycie unikalnej zdigitalizowanej skrzynki narzędziowej, pełnej praktycznych rozwiązań dla cyfrowej aktualizacji maszyn i całych hal, nie było tak proste. Dzięki rozwiązaniom oferowanym przez ifm electronic możliwe jest gromadzenie i wykorzystywanie istotnych danych mikro, których waga w skali makro jest nie do przecenienia.

Sam optymalny wgląd w systemy umożliwia podjęcie właściwych decyzji dotyczących konserwacji i sterowania produkcją. Daje to pewność, że wymagania produkcyjne jutra zostaną spełnione już dzisiaj.

Zaczynając od czujnika ifm z obsługą IO-Link, krok po kroku przechodzi się przez wszystkie poziomy sterowania produkcją i zakładem. Do dyspozycji są wszechstronne rozwiązania kompatybilne – produkty, usługi i oprogramowanie.

Inteligentne połączenia

Przykładowo, zestaw narzędziowy IIoT-ToolKit firmy ifm umożliwia ciągły przepływ informacji z hali produkcyjnej, czyli infrastruktury maszynowej do najwyższego poziomu, jakim jest infrastruktura IT. Na poszczególnych ścieżkach i ich skrzyżowaniach elementy sprzętu i oprogramowania łączą się ze sobą w inteligentny sposób.

Dane procesu, maszyny i dane diagnostyczne dostarczane przez IO-Link mogą być szczegółowo odczytywane, oceniane i diagnozowane za pomocą oprogramowania. Przy minimalnym nakładzie związanym z integracją, nawet podczas procesu produkcji, zestaw narzędziowy IIoT umożliwia uruchamianie i sterowanie dalszymi działaniami i procesami w inteligentnej fabryce.

Najnowocześniejsze technologie, wyprzedzające teraźniejszość, sprostają nawet najbardziej futurystycznym wyzwaniom. W tym układzie to do każdego klienta indywidualnie należy decyzja, które aplikacje będą wymagane i aktywowane w poszczególnych przypadkach w parku maszyn i na liniach produkcyjnych w danej fabryce. Koncept moneo jest naprawdę łatwy do implementacji i intuicyjny w obsłudze. To potężna platforma IIoT, skutecznie i wydajnie tworząca pomosty pomiędzy dwoma światami, ułatwiając jednocześnie rozpoczęcie cyfrowej ewolucji we własnym przedsiębiorstwie – opowiada Krzysztof Gut.

Kaskadowe zastosowania

Do futurystycznych technologii wytwarzanych przez ifm electronic na całym świecie zaliczają się między innymi konkretne rozwiązania w zakresie oprogramowania. Portfel produktów o nazwie moneo obejmuje znormalizowane lub kaskadowe bloki funkcyjne do elastycznego stosowania w celu optymalizacji i zapewnienia najwyższej jakości łańcucha produkcji oraz precyzji procesów dostaw.

Moneo Configure służy do parametryzacji czujników IO-Link. Pakiet moneo to natomiast oprogramowanie do monitorowania stanu technicznego wykorzystywane w zakresie oceny danych i organizacji konserwacji maszyn oraz urządzeń przy użyciu ekranów - kokpitów dostosowanych do potrzeb klienta. Z kolei LR AGENT jest też uniwersalnym interfejsem danych dla kontrolerów, magistrali obiektowych i czujników, jednocześnie umożliwiającym dwukierunkową wymianę danych – charakteryzuje poszczególne zastosowania Krzysztof Gut.

Finalnie, dla każdego zakładu produkcyjnego czy fabryki, która wdroży nowoczesne rozwiązania smart manufacturing, znane dotychczas tylko i wyłącznie z wizji przyszłości, da się wygenerować szereg korzyści. Wartościami dodanymi dla firm stosujących elementy Industry 4.0. są chociażby optymalizacja procesów produkcji i konserwacji, zwiększona wydajność i sprawność, niższe koszty czy wreszcie przewaga nad konkurencją i możliwości nieograniczonego rozwoju biznesowego.

Pionierskie innowacje

Od pojedynczego czujnika do pełnego rozwiązania biznesowego - rozwiązania ifm są skalowalne, dzięki czemu cyfryzacja firmy będzie wdrażana etapami zgodnie z życzeniami. Przemysł 4.0 jest możliwy do osiągnięcia, a z właściwym partnerem jest łatwiejszy niż mogłoby się to do niedawna wydawać.

Towarzyszymy klientom w tej drodze: w zależności od wymagań, nasz dział sprzedaży wspiera na poszczególnych etapach implementacji. Od doradztwa strategicznego, tworzenia indywidualnego oprogramowania i rozwiązań sprzętowych oraz ich wdrażania, aż do implementacji zaawansowanych usług. Nasi inżynierowie sprawią, że każdy projekt zakończy się sukcesem, między innymi poprzez optymalizację monitoringu instalacji produkcyjnej – opowiada Aleksandra Banaś.

Zostając pionierem IIoT, już teraz firma ma gwarantowany bardzo łatwy start w obiecującą i bezproblemową przyszłość biznesową. Korzystając z niepowtarzalnej szansy na wdrożenie innowacji Industry 4.0. i znalezienie się w gronie pionierów technologii cyfrowej, można być twórcą wielu dodatkowych zalet dla całego przedsiębiorstwa. Eksperci przekonują, że przy sprawnym działaniu technologii, długookresowe przestoje, a nawet krótkotrwałe postoje całej instalacji lub linii produkcyjnej, będą należały do przeszłości. Taka strategia w rezultacie przełoży się na więcej miejsca na nowe projekty w przyszłości oraz większe zyski.


Zobacz także

System Android bramą do nowych rozwiązań dla firm
Niezastąpione narzędzie w wielu zastosowaniach
Automatyczne bramki RFID Rewista Gate Control
Niezawodne etykiety RFID o podwójnej częstotliwości UHF i NFC
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów