Przejdź do artykułu
2021-05-04 | Kaizen&Lean

Chudy układ

Coraz częściej standardem wśród firm działających zgodnie z filozofią Lean Manufacturing są wdrożenia rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0. Wykorzystując narzędzia, jakie daje nam nowoczesna technologia, możemy w odpowiedni sposób zoptymalizować procesy produkcji i wykorzystać efekt synergii.

Wyzwania, które stawia przed nami obecna sytuacja, takie jak, duża różnorodność wytwarzanych produktów, trudność za znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, poszukiwanie bliżej zlokalizowanych dostawców, krótszy czas realizowanych zleceń, wymagają wprowadzania szeroko pojętych zmian i usprawnień. Konstrukcje modułowe, takie jak stanowiska montażowe, regały przepływowe (grawitacyjne) czy wózki transportowe, są doskonale znane w większości zakładów produkcyjnych (motoryzacja, lotnictwo, AGD, elektronika). Tego typu konstrukcje są często budowane w oparciu o system profili rurowych. Mogą być budowane i modyfikowane w nieograniczonym zakresie przez techników Lean Technology lub pracowników zakładu, dla którego powstają (po odpowiednim przeszkoleniu). Konstrukcje mogą być wykonane w systemie 28,0/28,6 mm. Szeroka gama elementów, takich jak profile prostokątne (squareFlex), umożliwia budowę szkieletów, które mogę być składowane na sobie. Dodatkowo zastosowanie zabezpieczeń w postaci kurtyn chroni składowane części przed kurzem oraz warunkami atmosferycznymi, jak deszcz czy śnieg, w przypadku transportu z parkingu lub pomiędzy halami. Coraz częściej stosuje się konstrukcje wykorzystujące grawitację i kumulację energii (np. balansery), tzw. Karakuri. W takich układach nie ma potrzeby stosowania zasilania zewnętrznego, a np. efekt windy jest widoczny, co znacznie ułatwia pracę operatorom. Regały przepływowe i stanowiska montażowe mogą być opcjonalnie wyposażone w systemy typu Pick-to-Light, Pick-by-Point itd., które poprzez zapalanie lampek lub podświetlanie obszaru ułatwiają pracownikowi pobranie odpowiednich komponentów i redukują popełniane błędy.

leantwchnology system rurkowy

Aby odpowiednio zaprojektować linię montażową, należy szczegółowo przeanalizować proces montażu (m.in. analiza spaghetti) i tutaj bardzo pomocnym narzędziem jest system lokalizacji obiektów. Składa się on z nadajników oraz anten, dzięki którym możemy śledzić ruch obiektów w czasie rzeczywistym z dokładnością do 30 cm. Generalnie obszar zastosowań jest ogromny, m.in. przemysł (obszar produkcji i magazynowania), handel (ruch klientów w sklepach), sport (analiza ruchu i wydolności zawodników). W obszarze produkcji i magazynowania można wykorzystywać system m.in. do szeregu analiz (spaghetti, ‘heat map’, wykresy prędkości, pojawienie się i wyjście ze zdefiniowanej strefy), poprawy bezpieczeństwa (np. zbyt bliskie zbliżenie się pracownika do wózka lub niebezpiecznej strefy), kompletacji (system nawiguje pracownika strzałkami wyświetlanymi na ekranie tabletu lub okularach).

Na etapie modyfikacji i usprawniania linii montażowych oraz ogólnie transportu wewnętrznego doskonale sprawdza się oprogramowanie do analiz. System umożliwia tworzenie: wykresów spaghetti monitorowanych obiektów, map ciepła (wychwycenie wąskich gardeł lub miejsc, gdzie obiekty najczęściej przebywają), wykresów aktywności (kiedy są w ruchu, a kiedy stoją). W efekcie możemy uzyskać kompleksowe dane, dzięki którym zredukujemy straty ( jap. Muda) związane ze zbędnym transportem, nadmiernym ruchem czy czekaniem. W konsekwencji proces jest bardziej zoptymalizowany, a koszt wytworzonych produktów niższy.

W obszarze magazynu oraz linii montażowych pracownicy mogą być wspierani przez strzałki wyświetlane na tabletach, smartwatchach, okularach AR itd. Po dotarciu do celu pobranie/dostarczenie może być potwierdzone poprzez zeskanowanie odpowiedniego kodu. Tego typu rozwiązania świetnie się sprawdzają w coraz bardziej popularnych sklepach internetowych, gdzie pracownicy kompletujący zamówienia są nawigowani przez system wyświetlający instrukcje na monitorze (tablecie) umieszczonym na wózku kompletacyjnym.

IMAG1338

Kolejnym elementem „układanki” są roboty AGV (automated guided vehicle), które bez udziału operatora transportują komponenty na terenie zakładu produkcyjnego lub magazynu. Najczęstszym zastosowaniem w przemyśle motoryzacyjnym jest transport z magazynu lub obszaru kompletacji (kittingu) na linię montażową w formie pociągu. Robot AGV ciągnie za sobą wagoniki z komponentami, a dostawy są realizowane częściej – redukcja stanów magazynowych na linii montażowej. Roboty AGV ofertowane przez firmę Lean Technology Poland występują w różnych wariantach konstrukcyjnych, od tzw. lokomotyw, przez „tunele”, które podjeżdżają pod platformy i je transportują, a kończąc na systemach wyposażonych w elektrorolki, które automatycznie dostarczają i odbierają elementy z platform za pośrednictwem komunikacji Wi-Fi, a ich uciąg wynosi nawet do 2000 kg. Roboty AGV można również monitorować i optymalizować ich pracę z wykorzystaniem opisanego wcześniej systemu lokalizacji.

Zdjęcie 2 Render copy v2

Jednym z ciekawszych projektów jest wdrożenie AGV INDEVA TUNNEL w zakładzie Robopac w San Marino. Roboty zostały zastosowane na linii umożliwiającej produkcję urządzeń co 13 minut. Zautomatyzowana linia montażowa została wyposażona w 26 robotów AGV zarządzanych przez system centralny. Dzięki takiemu rozwiązaniu każde produkowane urządzenie może być transportowane różnymi trasami w zależności od rodzaju procesów wynikających z konstrukcji i zastosowanych podzespołów. Dodatkowo system na każdym stanowisku dostarcza operatorowi niezbędne informacje o każdym produkowanym urządzeniu.

D40004300 No Environment copy

Aby zmniejszyć bufory, które są zlokalizowane w obszarze produkcji, niezbędne jest skrócenie czasu od momentu zamówienia komponentu przez operatora do czasu dostarczenia. W tym przypadku doskonale sprawdzają się rozwiązania typu e-Kanban. Różnego rodzaju czujniki mechaniczne, optyczne i wagowe są rozmieszczane m.in. na regałach przepływowych, pod paletami itd. Po przekroczeniu poziomu minimalnego w ułamku sekundy, za pomocą bezprzewodowej sieci 868 MHz, magazyn jest informowany o konieczności dostarczenia odpowiedniego komponentu. Często komunikat jest uzupełniony o czas, na jaki wystarczy materiału na stanowisku. System może odpowiednio nawigować pracownika, tak aby trasa była optymalna pod względem przebiegu, jak i uniknięcia ryzyka przestoju produkcji. W szerszej skali system może obsługiwać kilkadziesiąt zakładów, m.in. dostawcy widzą stany magazynowe u swojego klienta i na bieżąco realizują dostawy JIT. Poza tym system może być zintegrowany z oprogramowaniem WMS, dzięki czemu możliwości są znacznie większe.

Lean Technology Poland oferuje kompleksowe rozwiązania i usługi (wsparcie merytoryczne, analizy optymalizacyjne, dobór odpowiedniego produktu, serwis) zgodne z najnowszymi trendami. Odbiorcami są zarówno małe innowacyjne firmy, które zdobywają rynek, jak i duże międzynarodowe koncerny, które są światowymi liderami w swoich dziedzinach.

Piotr Bogucki, CTO, Lean Technology Poland

 


Zobacz także

Struktura liderska, a rozwój Lean Management
Czy poprzez grywalizację możliwa jest optymalizacja biznesowa?
Intuicyjny system obsługi reklamacji
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Marka grupy Essity oferuje darmową usługę audytu
Współpraca Koch Industries i Mobile Industrial Robots
Fabryka Hörmann zwiększa moce produkcyjne
Fetch Robotics wkracza na polski rynek
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA