Przejdź do artykułu
2024-06-15 | Z ładunkiem w drodze

Jak wygląda bezpieczeństwo paczek w GLS?

Milionowe inwestycje w bezpieczeństwo paczek. Tak w GLS Poland dbają o to, by przesyłka trafiła w stanie nienaruszonym od nadawcy do odbiorcy. Cały proces już wspomagają nowoczesne systemy monitoringu i skanowania. Kolejne rozwiązania zostaną wdrożone w tym roku.
Jak wygląda bezpieczeństwo paczek w GLS? (Żródło: GLS)

Prawie 900 mln – tyle wyniosła liczba przesyłek na polskim rynku w 2022 roku. To ponad 15 proc. więcej niż w 2021 roku. Dziś przesyłki kurierskie stanowią 66,8 proc. całego rynku pocztowego, nic więc dziwnego, że firmy kurierskie wzmacniają bezpieczeństwo paczek*.

GLS Poland, jedna z największych firm w tej branży, tylko w ubiegłym roku zainwestowała 9 mln zł w nowoczesne systemy pozwalające na bieżąco śledzić przesyłki. Kolejne inwestycje planuje w tym roku.

Nadzór nad paczką rozpoczynamy od chwili, gdy trafia ona do naszej sieci od nadawcy, aż do momentu dostarczenia jej do odbiorcy. Przesyłka na każdym etapie jest monitorowana, a nad jej bezpieczeństwem czuwają zarówno nowoczesne systemy, jak i zespoły pracowników w oddziałach oraz kurierzy – mówi Łukasz Naskręt, senior quality and security manager w GLS Poland.

Nadzór nad paczką – od nadawcy do odbiorcy

Pełną kontrolę nad przesyłkami GLS umożliwiają tak zaawansowane narzędzia jak np. skanery zintegrowane z cyfrowym systemem monitoringu video, pozwalające na bezpośredni tracking drogi paczki przez magazyn na podstawie numeru przesyłki. W 50 lokalizacjach firmy znajduje się ok. 3500 cyfrowych kamer, które śledzą drogę paczki od momentu jej pojawienia się na terenie filii aż do wyjazdu z niej. – Kamery zamontowane są na całej długości taśmociągów i przy boksach kurierskich. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo przesyłek i mieć kontrolę nad tym, aby dojechały do naszych adresatów na czas i we właściwym stanie – podkreśla Łukasz Naskręt. Jak zaznacza, system bezpieczeństwa pozwala na wyszukanie w monitoringu każdej paczki – Numery paczek powiązane są z kamerami, co oznacza, że w razie potrzeby możemy prześledzić drogę paczki i dowiedzieć się, np. na jakim etapie coś się z nią stało.

Co ważne, monitoring paczek pozwala również obserwować proces logistyczny w czasie rzeczywistym, np. dla celów szkoleniowych. Dodatkowym zabezpieczeniem na terenie oddziałów są również systemy kontroli dostępu do budynków GLS, co minimalizuje ryzyko, że osoba postronna wejdzie na teren filii.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

Kurier „pod kontrolą”

Dla bezpieczeństwa przesyłek niezwykle istotne są także czynności po stronie kurierów. Dlatego podczas wdrożenia do pracy dla GLS kurierzy dowiadują się, jak dbać o przesyłki i przykładać uwagę do tego, by dotarły one bezpiecznie do odbiorcy. – To mogą być tak prozaiczne czynności, jak sposób układania paczek czy załadowania auta zgodnie z kolejnością punktów na trasie. To bardzo ważny element, który zapewnia kurierom efektywniejszą pracę, a klientom pewność, że otrzymają swoją paczkę w stanie nienaruszonym – mówi Łukasz Naskręt.

GLS dba również, by partnerzy transportowi zatrudniający kurierów, wyposażali pojazdy w systemy zwiększające bezpieczeństwo paczek. To m.in. specjalne zamki do drzwi bocznych w busach czy systemy keyless automatycznie ryglujące zamki po odejściu kuriera od auta. Pojazdy, którymi transportowane są przesyłki GLS, posiadają również kamery umożliwiające kurierom bezpieczne cofanie.

Dbamy zarówno o bezpieczeństwo naszych przesyłek, jak i o ludzi. Busy z logo GLS parkują często w gęsto zabudowanym terenie, dlatego zależy nam, by kurierzy mieli pełny komfort jazdy. Systemy kamer to właśnie im umożliwiają – podkreśla Łukasz Naskręt.

Dziś dla partnerów transportowych GLS Poland pracuje ponad 2 tys. kurierów w całej Polsce. Codziennie dostarczają paczki do rąk tysięcy odbiorców i dowożą przesyłki oraz odbierają je z ponad 6 tys. punktów Szybkiej Paczki w całym kraju. Wysokie standardy bezpieczeństwa paczek obowiązują w całej Grupie GLS, do której należy GLS Poland. W latach 2022/2023 kurierzy dostarczyli 862 mln paczek z logiem GLS do 230 tys. klientów w ponad 40 krajach w Europie, USA i Kanadzie.

* Za: raport UKE „Raport o stanie rynku pocztowego w 2022 roku”


Zobacz także

Valeo wdroży platformę 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes
Webfleet obchodzi 25-lecie swojej działalności
Premiera nowej publikacji od Sente
Pojemniki i tace do przenoszenia/przechowywania leków
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

GLS Poland i ORLEN rozpoczynają współpracę
Narzędzie do zarządzania reklamacjami od Hardis Group
Rzecznik MŚP apeluje do Premiera
HVO100 90% bardziej ekologiczne od oleju napędowego

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów