Przejdź do artykułu
2024-02-10 | Z ładunkiem w drodze

44 tony na baterię

Firma DACHSER niedawno wprowadziła swoją pierwszą e-ciężarówkę do regularnej eksploatacji na trasie dalekobieżnej. Volvo FH Electric z dwoma nadwoziami wymiennymi jeździ dla DACHSER w Czechach. W sumie samochód ciężarowy i jego przyczepy mają łączną masę 44 ton i około 300 kilometrów zasięgu podczas pracy.

W pełni elektryczne Volvo regularnie kursuje nocą między Kladnem, niedaleko Pragi, a Hradcem Králové, położonym na wschód od stolicy, pokonując około 180-kilometrową trasę tam i z powrotem. Ten bezemisyjny pojazd jest również używany w ciągu dnia. Dwa razy dziennie pokonuje 180-kilometrową trasę w obie strony.

Volvo FH Electric, o którym mowa, jest wyposażone w trzy silniki elektryczne i sześć akumulatorów trakcyjnych o łącznej pojemności 540 kWh (BOL). Ich pełne naładowanie zajmuje zaledwie 2,5 godziny (DC, 250 kW). Pojazd jest przeznaczony do transportu towarów w kontenerach typu swap body, które ze względu na swój niski profil stwarzają pewne szczególne wyzwania. Podwozie e-ciężarówki do nadwozi wymiennych nie może przekraczać maksymalnej wysokości całkowitej wynoszącej cztery metry, zapewniając jednocześnie odpowiednią wysokość postojową do załadunku. Z drugiej strony, akumulatory zajmują dużo miejsca pod pojazdem, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoką masę całkowitą zestawu i dłuższe odległości transportowe.

Volvo FH Electric spełnia te wymagania. Pojazd ma niski profil, dzięki czemu nadaje się do stosowania z nadwoziami wymiennymi, a jednocześnie zapewnia wystarczający zasięg nawet na dłuższych dystansach. Jego podwozie oferuje również doskonałą zwrotność, elastyczność, a także cichą pracę. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w ramach naszych działań na rzecz ochrony klimatu udało nam się również z sukcesem rozpocząć elektryfikację naszego bardzo ważnego systemu transportowego obejmującego nadwozia wymienne – wyjaśnia Stefan Hohm, Chief Development Officer w DACHSER.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

Jan Pihar, Managing Director European Logistics w DACHSER Czechy, komentuje – DACHSER koncentruje się na zrównoważonych technologiach również w Czechach. Wykorzystanie w pełni elektrycznego samochodu ciężarowego Volvo na regularnej trasie dalekobieżnej jest dla nas ważnym krokiem na drodze do wprowadzenia zeroemisyjnych samochodów ciężarowych w transporcie na długich dystansach. 

John Muldoon, CEO w Volvo Group Czech Republic, dodaje – Ten wysoce nowoczesny elektryczny samochód ciężarowy stanowi ważny kamień milowy w rozwoju przyjaznego dla środowiska transportu i oferuje bezemisyjne rozwiązanie dla branży logistycznej. Współpraca między Volvo Group Czech Republic i DACHSER pokazuje wspólne zaangażowanie w redukcję emisji CO2 i promowanie przyjaznych środowisku praktyk logistycznych, a także jest doskonałym przykładem zrównoważonego rozwoju w sektorze transportu.

Inwestowanie w e-mobilność

Aby promować e-mobilność, w ubiegłym roku DACHSER Czechy zainwestował w instalację stacji ładowania odpowiednich zarówno dla samochodów ciężarowych, jak i osobowych. Na terenie największego czeskiego oddziału w Kladnie znajduje się stacja szybkiego ładowania DC o mocy 180 kW dla samochodów ciężarowych oraz sześć stacji ładowania AC o mocy 22 kW dla samochodów osobowych. W oddziale w Hradec Králové znajduje się łącznie sześć stacji ładowania prądem przemiennym o mocy 22 kW. Ponadto niedawno zakończono instalację stacji szybkiego ładowania prądem stałym.

DACHSER był również pierwszą firmą w Czechach, która wdrożyła dostawę przesyłek paletowych za pomocą e-cargo bike. W 2020 roku usługa DACHSER Emission-Free Delivery pojawiła się w stolicy Czech. Od tego czasu dostawy realizowane w ramach określonego obszaru w centrum Pragi są wyłącznie bezemisyjne. Również w mieście Hradec Králové dostawy na ostatnim odcinku realizowane są bezemisyjnie za pomocą rowerów cargo.


Zobacz także

GS1 Polska przebadała bilsko 900 e-sprzedawców
4 kwietnia na MTP odbędzie się kongres MOVE
Edycja VII Logistycznych Wywiadów już dostępna!
Poznaj niepublikowane wcześniej sekrety sukcesu Toyoty
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jubileusz 10-lecia Quick Service Logistics Polska
Giełda transportowa Clicktrans na kolejnym rynku
Kto zapłaci za skradzione towary w transporcie?
Dachser ocenia jak wykorzystać potencjał SI

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów