Przejdź do artykułu
2016-01-25 | Wymiana doświadczeń

Co czeka rynek logistyczny?

Agnieszka Dobrowolska, Prezes Zarządu Ad-Arch o trendach na rynku powierzchni magazynowych.
Czy rynek logistyczny w Polsce się kończy?

W obecnym wydaniu i takim kształcie jakim funkcjonuje od lat, na pewno można snuć takie prognozy, gdyż nastąpiło pewnego rodzaju nasycenie usług pod konkretną grupę odbiorców – czyli obiekty wielkopowierzchniowe. Ale struktura klientów ciągle się zmienia, moim zdaniem rynek ten w ciągu najbliższych 5-10 lat ulegnie całkowitej transformacji i powstanie zupełnie nowa jakość na rynku logistycznym. Bardzo wnikliwie analizujemy rynek gospodarczy, rynek mody i tendencje światowe.
 
Co to znaczy nowa jakość w logistyce?

Nowa jakość to nowe trendy podyktowane potrzebami rynku, jeżeli przeanalizujemy co się dzieje np. na równoległym rynku w świecie mody, to zaobserwujemy nowe zjawisko społeczne, sprzedaż internetowa - która w sposób istotny przełoży się na wszystkie obszary życia, głównie logistykę. W Europie dynamicznie rozwija się rynek e-commerce. To właśnie te tendencje wpłyną na rozwój SBU (small business units).

W przeciągu najbliższych pięciu lat powstanie tysiące obiektów dedykowanych małym hurtownią czy też sklepom internetowym, które dla szybkiej i wygodnej dostawy będą musiały rozbudowywać sieć swoich punktów w całym kraju.

Szybka dostawa jest jednym z kluczowych aspektów, żeby uniknąć zjawiska tzw. ”porzuconych koszyków”.
 
Ecommerce w Polsce ciągle jest nieporównywalny z największym rynkiem w Europie czyli Wielką Brytanią.

Polski rynek handlu internetowego jest około 13 razy mniejszy niż rynek handlu internetowego europejskiego lidera. To prawda w porównaniu z e-commerce w wielkiej Brytani, Polski ecommerce to rząd około 3-4 miliardy funtów rocznie.

Na tym etapie prognozowania przyszłości w rozwoju rynku magazynowo-logistycznego w Polsce należy skupić się na innym parametrze. Mimo, że Polska bardzo zaniża europejskie statystyki i ciągle jeszcze jest na końcu listy w handlu internetowym, to właśnie w Polsce odnotowuje się największą dynamikę wzrostu jeżeli chodzi o handel internetowy bo aż 22,6% w skali roku.
 
Czyli w logistyce jak w modzie, decydują trendy?

Trendy i mody wpływają na wszystkie obszary gospodarcze i rynek konsumpcyjny, nie można żadnej gałęzi gospodarczej analizować pojedynczo.

Marlena Woolford – czołowa postać w świecie prognozowania trendów mody w Europie, podkreśla że makrotrendem na skalę światową w ciągu najbliższych 10 lat stanie się sprzedaż internetowa, zakupy przeniosą się prawie wyłącznie do internetu a tradycyjne sklepy zastąpią showroomy gdzie będziemy przymierzać ubrania.  Wychodząc naprzeciw tym przewidywaniom i analizując rynek na wszystkich płaszczyznach gospodarczych. Można wysunąć tezę że te właśnie zmiany wpłyną w sposób istotny na logistykę.
 
Przemysłem zajmują się prognostycy tak jak w modzie?

Nie może być inaczej, trzeba bacznie obserwować światowe tendencje jeżeli chcemy odpowiednio wcześnie reagować na zapotrzebowanie rynku. W logistyce prognozowaniem rynku zajmują się  analitycy.

Chcemy projektować zgodnie z tymi tendencjami w odpowiedzi na zmieniające się trendy i rozwój e-commerce, przygotowujemy rozwiązania projektowe pod rozwój SBU – dedykowany głównie rynkowi usług internetowych, ale nie tylko.  
 
SBU - może Pani powiedzieć coś więcej o tych obiektach?

Budynki typu Small Business Units są odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów na mniejsze moduły magazynowe oraz większą i bardziej reprezentacyjną powierzchnią biurową. Realizujemy je jako nowo – projektowane inwestycje jak i adaptujemy obiekty magazynowe już istniejące. Funkcja Small Business Unit idealnie nadaje się do zaimplementowania w istniejących obiektach pofabrycznych i poprzemysłowych, które często znajdują się w dogodnych lokalizacjach w obrębie tkanki miejskiej.

Tym samym mogą powstawać obiekty zupełnie nowe w terenach przemysłowych, jak również w obrębie istniejącej infrastruktury poprzemysłowej. Przygotowujemy kompletne rozwiązania, gotowych modułów i cały wachlarz rozwiązań projektowych.
 
Sprzedaż internetowa a SBU - jakie jest tu powiązanie?

Już dzisiaj mamy ogromny popyt na rynku usług magazynowo-logistycznym na tego typu obiekty, w Polsce jest takich inwestycji dosłownie kilka, nowa struktura najemców którzy chcą wynajmować powierzchnie do 1000 mkw. ciągle się powiększa, a brak takich obiektów w sposób istotny hamuje rozwój firm w sektorze e-commerce.
 
Źródło: Ad-Arch
 
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rynek magazynowy w 2023 r. powiększył się aż o 13%
Rekomendacje inwestycyjne firmy Savills na 2024 rok
Nowa oferta DPD Polska odpowiada na wyzwania ecommerce
Raport AXI IMMO o polskim rynku magazynów w 2023r.

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów