Przejdź do artykułu
2020-12-15 | Wymiana doświadczeń

Sztuczna inteligencja i zarządzanie kadrami w obliczu pandemii

Komentarz Agnieszki Sałek, dyrektor handlowej w Quick Service Logistics Polska na temat sztucznej inteligencji i zarządzania kadrami w obliczu pandemii.

Czy w dobie pandemii Quick Service Logistics Polska skraca łańcuchy dostaw dla swoich klientów, aby zapewnić większą kontrolę nad procesem?

Agnieszka Sałek, dyrektor handlowa QSL Polska: Quick Service Logistics Polska w większości przypadków współpracuje bezpośrednio z dostawcami, co pozwala znacznie skracać i usprawniać łańcuch dostaw. W ramach prowadzonych projektów wykorzystujemy również krótkie łańcuchy dostaw - wiele produktów dostarczanych naszym kontrahentom pochodzi od lokalnych, polskich przedsiębiorców. Jednocześnie posiadamy alternatywnych dostawców dla konkretnych produktów, aby w razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej móc dostarczyć zamówienie klientowi w wyznaczonym terminie. Doświadczenie, wypracowany know-how i nastawienie na optymalizację procentują w czasie pandemii tym, że sprawnie i elastycznie prowadzimy działania dla naszych klientów.

W jaki sposób QSL Polska jest firmą cyfrową i jak wdraża elementy sztucznej inteligencji, aby stabilizować procesy i zapewniać bezpieczeństwo łańcucha dostaw? Co w QSL Polska oprócz narzędzi IT stabilizuje procesy i uodparnia je na ewentualne kryzysy?

AS: Nowoczesna logistyka nie jest możliwa bez silnego wsparcia informatycznego. Ciągła analiza olbrzymiej ilości danych na wszystkich poziomach naszej firmy wymaga zarówno zaawansowanych programów, jak i bezpieczeństwa działania.

Jako przykłady możemy przedstawić program wykorzystywany do analizy trendów sprzedaży, wspierający zespół zakupów w prognozowaniu zamówień do dostawców, czy też program używany do optymizacji tras jako wsparcie działu transportu. Codzienna komunikacja z klientami, a także komunikacja wewnętrzna oparte są przede wszystkim na rozwiązaniach informatycznych.

Bezpieczny przebieg wszystkich operacji, a co za tym idzie zapewnienie bezpieczeństwa łańcucha dostaw, możliwe jest dzięki nieprzerwanej pracy działu IT, wykorzystaniu wysokiej jakości programów zabezpieczających i ciągłemu monitorowaniu sytuacji. Równie istotne są jednak procedury wewnętrzne i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa cyfrowego przez naszych pracowników. W QSL Polska kładziemy duży nacisk na uświadamianie pracownikom możliwych zagrożeń oraz na szkolenia. Dzięki temu mamy pewność, że zespół jest dobrze przygotowany do codziennych wyzwań, a wszystkie zadania zostaną rozwiązane zgodnie z procedurami, zapewniając najwyższą jakość i bezpieczeństwo zarówno dla firmy, jej klientów, jak i pracowników.

Jakie trendy zauważa i zamierza wykorzystać QSL Polska w (post)pandemicznej rzeczywistości?

AS: QSL Polska będzie reagować na wszelkie zmiany, które nasi klienci uznają za interesujące w nowej rzeczywistości – tak postrzegamy naszą rolę jako partnera. Ze swojej strony skupiliśmy się przede wszystkim na rozwiązaniach zapewniających bezpieczeństwo podczas realizacji dostaw, zarówno naszym klientom, jak i pracownikom. Jest to dla nas najważniejsze zadanie, którego realizację staramy się stale udoskonalać, także w obliczu nowych wyzwań dynamicznie zmieniającego się rynku.

Czego nauczyła już pandemia branżę? Czego dopiero się uczy?

AS: W QSL Polska przede wszystkim przekonaliśmy się, jak działamy w sytuacji kryzysowej - jak bardzo potrafimy być elastyczni, jak szybko reagować na zmieniającą się sytuację i, co najważniejsze, jak bardzo możemy liczyć na nasz zespół. To dzięki jego wytrwałości, kompetencjom i doświadczeniu udało nam się szybko dostosować nasze usługi do nowych, wymagających realiów.

Bez zaangażowania i wytężonej pracy wszystkich pracowników, bez względu na zajmowane stanowisko, trudno byłoby nam przetrwać ten trudny okres. Dlatego wszystkim należą się gratulacje i podziękowania, co podkreślam we wszystkich wypowiedziach i na wszystkich spotkaniach.

W jaki sposób QSL Polska przygotowało się na drugą falę pandemii? Jaka jest sytuacja w firmie, czy nie brakuje pracowników fizycznych?

AS: Mając w pamięci rozwój sytuacji w pierwszej połowie tego roku, w ramach zespołu kryzysowego ds. pandemii Covid-19, który od wiosny działa w naszej firmie, nakreśliliśmy możliwe scenariusze w przypadku spotęgowania liczby zachorowań. Aby zminimalizować ryzyko wstrzymania operacji, wprowadziliśmy działania mające na celu odizolowanie poszczególnych zmian w naszych zespołach, aby w razie zachorowania w jednym z nich pozostałe grupy były bezpieczne. W działach, gdzie było  to możliwe, wprowadziliśmy dla pracowników pracę z domu. Wyposażyliśmy biura i magazyny w stanowiska do dezynfekcji rąk oraz w urządzenia zamgławiające, dezynfekujące pomieszczenia. Dodatkowo monitorujemy, w miarę możliwości, sytuację zdrowotną naszych pracowników, aby na bieżąco reagować w przypadku ewentualnych infekcji. Trzymamy rękę na pulsie, aby w razie konieczności szybko reagować.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Jak karta paliwowa ułatwia kierowcy życie w trasie?
Rozmowa z Rafałem Krajewskim, Dyrektorem Generalnym GEFCO Polska
Kłopotliwe maseczki mogą być nie tylko z Antonova
Szlifowanie betonu jest rozwiązaniem, które może dać duże korzyści
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA