Przejdź do artykułu
2020-12-08 | Wymiana doświadczeń

Karta wszystkopłacąca

Oszczędność czasu, pieniędzy, bezpieczeństwo to fundamentalne korzyści dla każdego zarządzającego flotą pojazdów, a związane z użytkowaniem kart paliwowych. Rola tych kart na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła.

Określenie „Karta paliwowa” jeszcze kilka lat temu traktować należało bardzo dosłownie. Umożliwiała bezgotówkowy zakup paliw na stacjach. To dawało przewoźnikom poczucie bezpieczeństwa, kierowców uwolniło od konieczności posiadania gotówki. Z czasem karty zaczęły pomagać realizować szereg innych zadań, stając się jednym z podstawowych narzędzi finansowych przydatnych w pracy fleet managera. Potrafią usprawnić działanie flot, a w wielu przypadkach także ograniczyć koszty działalności transportowej. Oczywiście jeśli umiejętnie się z nich korzysta.

Klient dyktuje warunki

Są istotne różnice w klasyfikacji potrzeb fleet managerów firm transportowych, choć wspólnym mianownikiem jest wysoka jakość oferowanych paliw i usług dodatkowych, przekładające się na optymalizację kosztów i bezproblemowe funkcjonowanie floty. - Pozycjonujemy BP jako markę premium, przez co rozumiemy maksymalnie szeroką ofertę paliwową i poza paliwową oraz najwyższą jakość towarów i świadczonych usług – tłumaczy Maciej Gesing, Dyrektor sprzedaży kart paliwowych, BP Polska.

Podobne założenia ma emitent kart DKV, dążąc do tego aby karta była uniwersalnym środkiem płatniczym. - Jeżeli klient będzie chciał zapłacić np. za hotel czy samolot, DKV w niedługiej przyszłości mu to umożliwi. Biorąc pod uwagę trudne czasy związane z pandemią i strach o własne zdrowie, mamy zamiar wprowadzić rozwiązania, które pozwolą na całkowite ograniczenie kontaktu z pracownikami stacji podczas transakcji – mówi Tomasz Biadała, Kierownik Sprzedaży, DKV Euro Service Polska dodając, że trwają prace nad stworzeniem karty do płatności zbliżeniowych lub z wykorzystaniem sieci wi-fi, która nie będzie wymagała od kierowcy takiego kontaktu.- Zauważmy, że już teraz posiadacze kart DKV mogą przejeżdżać bezdotykowo przez bramki autostrad, a dzięki terminalom i zbiorczemu fakturowaniu czas obecności kierowców na stacjach ulega skróceniu – dodaje nasz rozmówca.

Marcin Puchalski, Kierownik Regionalny ds. Sprzedaży Hurtowej i Flotowej Anwim podkreśla, że rozwiązania z programu flotowego MOYA Firma są dostosowane do wielkości firm, liczby i rodzajów pojazdów, a także ilości tankowanego paliwa. - Jednym z rozwiązań, które wprowadziliśmy w ubiegłym roku, jest aplikacja mobilna – mówi M. Puchalski. - Klientom biznesowym posiadającym flotę samochodową proponujemy karty flotowe z odroczoną płatnością Circle K Polska i Circle K Europe, działające w ramach porozumienia Routex, które umożliwiają zakupy na 700 stacjach w Polsce i ponad 18 tys. stacjach w 29 krajach w Europie – mówi Grzegorz Klonowski, Dyrektor ds. B2B i sprzedaży kart paliwowych, Circle K Polska.

Zdaniem Grzegorza Ratajczaka, Szefa Działu Międzynarodowego Petromiralles pojęcie karty paliwowej jako materialnego kawałka plastiku odchodzi w zapomnienie, bezpiecznej jest korzystać z kart wirtualnych. Niwelują możliwość kradzieży czy nadużyć, praktycznie do zera. - Mamy taką usługę, karta wirtualna w połączeniu z usługa PIN Dynamiczny, który jest częścią naszego pakietu bezpieczeństwa, jest skutecznym zabezpieczeniem antykradzieżowym. System pozwala na połącznie ze strony www, pojazdu z numerem telefonu kierowcy, czy osoby zarządzającej flotą, przy każdym tankowaniu wybrany losowo numer PIN jest wysyłany wiadomości sms na wybrany przez klienta telefon komórkowy – mówi G. Ratajczak.

Filip Mikosz, Manager ds. Rozwoju Biznesu oraz Sprzedaży – Region Centralny, AS24 Polska dodaje, że dla klientów ważna jest szeroka sieć akceptacji pozwalająca realizować zakupy przy różnych trasach. Istotna jest możliwość korzystania ze stacji 24/7, co w niektórych krajach nie jest oczywiste. - Klienci potrzebują kart bezawaryjnych, takich jak nasze karty czipowe. Istotne jest również ustawianie parametrów dla kart co do ich wykorzystania, tak by maksymalnie ograniczyć możliwość ich nieprawidłowego użycia. Klienci podkreślają również, że chcą mieć stały dostęp do kart poprzez stronę internetową i aplikacje mobilne– mówi F. Mikosz.

Kluczowe kryteria

Wybierając kartę warto zastanowić się na jakich udogodnieniach najbardziej nam zależy oraz które z nich najlepiej odpowiadają potrzebom firmy. M. Gesing (BP Polska) podkreśla, że dla każdego użytkownika owe kryterium główne może być różne. - Wspólnym mianownikiem jest jakość, dostęp do sieci stacji oraz pełnej gamy usług – zaznacza nasz rozmówca, dodając iż mnogość korzyści, jakie uzyskuje firma, używając kart. To bezpieczeństwo (skuteczna weryfikacja numerów rejestracyjnych tankowanych pojazdów z numerami wytłoczonymi na kartach), wysoka jakość paliw Active w indywidualnie wynegocjowanej cenie. - Nasz hit to BP Tollbox – zintegrowane urządzenie dzięki któremu można regulować płatności za autostrady, i płatne odcinki dróg. Dodatkowo oferujemy narzędzia do kontroli i raportowania wszelkich kosztów jakie generują pojazdy. Rozwijamy naszą autorską aplikację BP FleetExpert wspomagającą zarządzanie flotą. Ważnym elementem oferty jest opcja zwrotu podatku VAT i podatku akcyzowego z zagranicy dla transportu ciężarowego. Wyróżnia nas również oferta convenience. Nasz Wild Bean Cafe z powodzeniem konkuruje z ofertą kawiarni i restauracji w centrach miast. W ramach programu lojalnościowego Payback wciąż wzmacniamy świadomość klienta, że za wszystkie produkty zakupione na stacji może zapłacić punktami. Ta forma płatności cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Podejmujemy także działania proekologiczne w zakresie działalności pozapaliwowej. Wdrożyliśmy aplikację Payback aby rezygnować z kart plastikowych i drukowanych kuponów –wylicza M. Gesing.

G. Ratajczak (Petromiralles) zaznacza, że polscy przewoźnicy współpracują z tym operatorem jeśli obsługują stałe transporty towarów do Hiszpanii. Zwraca uwagę też na to, jak istotna jest kwestia zabezpieczeń karty przed kradzieżą, i lokalizacji stacji. - Najważniejsze stacje w naszej sieci przystosowane do wymagań przewoźników międzynarodowych znajdują się w strategicznych punktach dla transportu przy granicy francusko-hiszpańskiej w Llers (La Jonquera), oraz w kraju basków, stacje Andoain, czy płożona przy drodze N121 stacja Berade Bidasoa –dodaje G.Ratajczak.

Zdaniem T. Biadały (DKV Euro Service Polska) przedsiębiorca powinien zwracać uwagę na liczbę stacji honorujących kartę danego operatora. Im więcej takich stacji, tym większa swoboda. - DKV ma najszerszą sieć stacji w Europie, co pozwala na zatankowanie zarówno przy najczęściej uczęszczanych trasach jak i w najdalszych zakątkach – zapewnia T.Biadała. Operatorzy kartowi mają możliwość negocjacji indywidualnych cen dla swoich klientów. Istotnym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, są tzw. limity, czyli obowiązkowe ilości paliwa, które przedsiębiorca musi kupić co miesiąc, by opłacało się korzystać z karty paliwowej. W DKV limitów nie ma wcale. W sytuacji, gdy operator nie wymaga, by klienci wydawali określoną kwotę w danym czasie, nikt nie wyciągnie od nich konsekwencji, jeśli zamkną kartę na pół roku w biurku. - Dziś dobra karta paliwowa to jeden z argumentów przy zatrudnianiu kierowców czy handlowców. Ułatwia ich pracę, nie zmuszając do gromadzenia faktur lub wożenia przy sobie gotówki. DKV umożliwia rozliczania wszystkich usług na jednej fakturze, rozliczanej w trybie dwa razy w miesiącu. Dobra karta paliwowa to także dodatkowe usługi w postaci rozbudowanych narzędzi online, możliwość rozliczenia opłat drogowych czy, w przypadku transportu ciężkiego, rozliczenie VAT-u – dodaje T. Biadała.

M. Puchalski (Anwim) potwierdza, jak ważne dla klientów jest to, że karty MOYA są honorowane na każdej z ponad 260 stacji w całej Polsce, ale też to, że w sieci MOYA znajduje się 19 stacji automatycznych, które położone są przy głównych szlakach transportowych (ich oferta skierowana jest wyłącznie do obsługi klientów flotowych). Karty MOYA Firma działają w technologii zbliżeniowej, dostępna jest także europejska wersja karty MOYA IQ Europe, za którą można rozliczyć paliwo na przeszło 2,1 tys. stacjach rozlokowanych w większości krajów Unii Europejskiej. Autoryzacja transakcji odbywa się w trybie online (wszystkie tankowania widoczne są na portalu). Karty MOYA IQ Europe wyróżniają się innowacyjną formułą, która zapewnia utrzymanie jednej ceny przez cały tydzień na wszystkich stacjach akceptujących kartę za granicą.

To, że podczas wyboru karty właściciele flot najczęściej kierują się bezpieczeństwem obsługi, możliwością ograniczenia kosztów, a także zwiększenia kontroli wydatków floty akcentuje Katarzyna Warzywoda, dyrektor ds. sprzedaży paliwowych w Shell Polska. Za pomocą Shell Card można w bezpieczny i wygodny zapłacić za paliwo, można nią dokonywać opłat drogowych m.in. za przejazdy tunelami, mostami czy promami. - Istotną częścią pracy każdego przedsiębiorcy jest również odzyskiwanie zwrotu podatku VAT i akcyzy. Shell Card umożliwia odzyskiwanie w łatwy sposób zwrotu podatku aż z 31 krajów europejskich nawet w dwa tygodnie przy minimum formalności – dodaje nasza rozmówczyni, zaznaczając korzyścią z użytkowania Shell Card są też, niedostępne dla innych zniżki na paliwo. - W tym roku wprowadziliśmy aplikację mobilną Shell Fleet Assistant. Pozwala spedytorom wyznaczyć optymalne kosztowo trasy, wskazać dokładne koszty przejazdów, jak również ułatwia kontakt z kierowcą i pomaga w zdalnym zarządzaniu flotą. Innym rozwiązaniem jest Shell EETS, system upraszczający proces poboru opłat drogowych na terenie Unii Europejskiej. Zapewnia firmie jedną platformę do zarządzania opłatami drogowymi, zniżkami, zwrotami VAT w kilkunastu krajach Europy – zaznacza K. Warzywoda.

To nie koniec

Karty nie są produktami skończonymi, nowości w kolejnych miesiącach i latach nie zabraknie. F. Mikosz (AS24 Polska) podkreśla iż reprezentowana przez niego firma będzie rozwijać siatkę krajów, w których można urządzeniami PASSango dokonywać opłat za przejazdy, a także zwiększać liczbę stacji, nie tylko w zakresie oleju napędowego ale również gazu w postaci CNG i LNG.  

Zdaniem M. Gesinga (BP Polska) przyszłość będzie koncentrować się wokół trendów związanych z ekologią. BP zamierza w ciągu najbliższych lat i dekad mocno inwestować w odnawialne źródła energii, elektromobilność i ofertę usług dla klientów stacji. - Chcemy też osiągnąć 10-proc. udział na kluczowych rynkach wodoru i 10-krotnie zwiększyć liczbę punktów ładowania samochodów elektrycznych. Stacja benzynowa przyszłości będzie oferować inne paliwa, bardziej rozbudowaną sferę usług niepaliwowych i będzie można naładować samochód elektryczny. Stacje przyszłości mogą nas zaskoczyć, wyobraźnia ludzka i konieczność dostosowywania się do zmian nie mają granic. Już teraz stacje paliw to raczej minicentra obsługi klienta i na pewno ten kierunek się utrzyma z naciskiem na mobilność i e-commerce – tłumaczy M. Gesing.

T. Biadała (DKV Euro Service Polska) informuje, że firma podpisała umowę o współpracy z Innogy, jednym z europejskich koncernów energetycznych, który pracuje nad rozwojem najnowocześniejszych technologii ładowania. Dziś kartą DKV można rozliczać ładowanie pojazdów energią elektryczną w 100 tys. punktów w całej Europie. W Polsce otwarto już pierwsze punkty. - Już w najbliższych miesiącach wprowadzimy na rynek polski usługę DKV Live. To innowacyjna platforma internetowa, która umożliwi odczyt danych w czasie rzeczywistym. Na pulpicie nawigacyjnym będą widoczne wszystkie dane operacyjne i zdarzenia (chodzi m.in. o automatyczny odczyt i archiwizację danych z tachografu, planowanie tras z uwzględnieniem punktów serwisowych DKV, sprawdzaniu procesów tankowania z transakcjami DKV w czasie rzeczywistym, wyświetlanie i rejestrowanie przebytych tras w czasie rzeczywistym) – dodaje nasz rozmówca.

G. Klonowski (Circle K Polska) przypomina, że myśląc o komforcie klientów, szczególnie w czasie lockdownu, udostępniono możliwość zamawiania zakupów i przekąsek oraz napojów poprzez aplikację Bolt Food. Testowana jest m.in. usługa Click&Collect, dzięki której możliwe jest zamówienie jedzenia i napojów z poziomu aplikacji i odebranie gotowego posiłku i produktów na stacji, bez konieczności stania w kolejce.

Michał Jurczak

 


Zobacz także

Rozmowa z Rafałem Krajewskim, Dyrektorem Generalnym GEFCO Polska
Kłopotliwe maseczki mogą być nie tylko z Antonova
Szlifowanie betonu jest rozwiązaniem, które może dać duże korzyści
Dokonanie zgłoszenia celnego może być niełatwą sprawą
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Tankowanie wchodzi w cyfrową erę
A4Go w formule pre-paid starczy na kolejne dwa lata
Uniwersalny system poboru opłat z DKV
Jakie parametry porównywać w ofercie dostawców kart paliwowych?

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów