2019-04-02 | Wymiana doświadczeń

Bliska współpraca = SUKCES

Jak dowodzą badania oraz liczne case study, ciągłe usprawnianie procesów to gwarancja profesjonalnych usług najwyższej jakości. Wbrew pozorom metody szczupłego zarządzania (Lean Management) sprawdzają się nie tylko w firmach produkcyjnych. Kierownik Działu Lean & Process Management w transportowo-logistycznej grupie kapitałowej AsstrA-Associated Traffic AG, Maciej Tyburczy, opowiada o tym, jak podejście Lean Management pomaga spełniać oczekiwania klientów branży transportowo-logistycznej.

- Jakie korzyści z Lean Management czerpie dostawca usług logistycznych oraz jego klienci?

Lean Management, czyli doskonalenie procesów biznesowych, najczęściej odnosi się do działań wewnątrz firmy. Chodzi dokładnie o czynności pomiędzy pracownikami oraz o zadania, które firma realizuje na zamówienie klienta. Kontrahent zamawia towar lub usługę, co uruchamia proces w firmie celem realizacji i dostarczenia zamówienia.

Ktoś może zapytać: czy to podejście jest jedyną możliwością zwiększania zadowolenia klienta i coraz lepszego spełniania jego oczekiwań? Otóż odpowiedź brzmi nie. To nie wszystko. Jest jeszcze inny sposób.

- Na czym polega?

Patrząc szerzej na procesy i współpracę z klientem można zauważyć, że firma, która realizuje zamówienie oraz dany klient są związani tymi samymi procesami. Część realizowana jest po stronie klienta, np. złożenie zamówienia, dostarczenie dokumentów, a część po stronie oferenta, np. obsługa zamówienia, przygotowanie i dostarczenie produktu czy usługi.

Zajmując się usprawnianiem procesów, najczęściej skupiamy się na tej części procesu, którą realizuje oferent. A więc dążymy do tego, aby czynności wewnątrz firmy były optymalne oraz aby klient był zadowolony z funkcjonowania firmy i z otrzymanego produktu lub usługi.

- A więc skupiamy się na procesach wewnętrznych?

Działania wewnętrzne to nie wszystko. Nie zapominajmy o tej część, która jest po stronie klienta. Kontrahent również może stać przed wyzwaniami związanymi z usprawnianiem procesów.

- Czy możemy klientowi w tym pomóc?

Tak, możemy. Oczywiście wszystko zależy od kontrahenta. Podejście, jakie proponujemy i aktywnie praktykujemy w międzynarodowej transportowo-logistycznej grupie kapitałowej AsstrA, to globalna analiza procesu zarówno po stronie klienta, jak i po naszej stronie. Ostatecznie uzyskujemy efekt win-win, a więc obie strony czerpią korzyści.

W ostatnim czasie, we współpracy z jednym z większych klientów grupy kapitałowej AsstrA, dokonaliśmy analizy całościowego procesu, utworzyliśmy mapy procesów, odbyliśmy liczne spotkania z klientem, aby dokładnie poznać jego potrzeby i zaproponowaliśmy ulepszenia zarówno po naszej stronie, jak i po stronie partnera. W efekcie tych działań udało się usprawnić komunikację, obieg dokumentów i, co najważniejsze, zwiększyć zadowolenie klienta ze współpracy z nami.

- Czy wszyscy klienci chętnie biorą udział w takich „eksperymentach”?

Każdy dąży do poprawy efektywności swojej pracy, zarówno firmy, jak i klienci. Niemniej efektywne usprawnianie procesów jest możliwe dzięki ścisłej współpracy obu stron, a także dzięki otwartości na rozmowy o wyzwaniach procesowych. Właśnie dzięki temu dokonaliśmy całościowego usprawnienia procesu w przypadku wspomnianego wyżej klienta. Bez otwartości, chęci i pewnego rodzaju ciekawości owe „eksperymenty” nie są możliwe. Bliska współpraca z klientem to klucz do sukcesu.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Półwysep Bałkański ma coraz większe znaczenie dla handlu
Na co powinieneś się przygotować jadąc do Beneluksu?
Automaty vendingowe stają się coraz popularniejsze
Co czeka branżę transportową w przypadku twardego Brexitu?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

AsstrA pomaga psom i kotom w znalezieniu nowego domu
Roczny obrót grupy AsstrA w 2019 r. wyniósł ponad 350 mln euro
Uber próbuje zrewolucjonizować usługi transportowe
Czym kierować się przy wyborze partnera logistycznego?
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA