2019-03-20 | Wymiana doświadczeń

Systemy vendingowe – trendy w przechowywaniu środków BHP i narzędzi

Łukasz Kańtoch, Prezes Zarządu w firmie ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne Sp. z o. o., opowiada o rosnącej popularności automatów vendingowych.

logistyczny.com: Na jakim etapie rozwoju w Państwa ocenie jest dziś rynek urządzeń vendingowych wykorzystywanych w przestrzeni produkcyjnej? (faza wprowadzenia, wzrostu, nasycenia, dojrzałości?)

Łukasz Kańtoch, ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne Sp. z o. o.: W ostatnim okresie można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania systemami automatycznego składowania wykorzystującymi koncepcję rozwiązań vendingowych - jeden towar do konkretnego człowieka, czyli w pełni automatyczną formę dostarczania niezbędnych towarów bezpośrednio do rąk danego użytkowników, z pełnym śledzeniem procesu ich przepływów.

Systemy vendingowe najczęściej kojarzone są ze składowaniem i pobieraniem artykułów spożywczych, do których zaliczane są automaty na napoje, słodycze i drobne przekąski.

W związku z rozwojem rynku intralogistycznego i jego rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiązania automatyczne, systemy vendingowe w ostatnim okresie znalazły zastosowanie również w innych branżach, a zakres przechowywanego w nich asortymentu uległ rozszerzeniu.

Urządzenia tego typu coraz częściej wykorzystywane są do przechowywania narzędzi, części zamiennych, czy też środków BHP w magazynach firm produkcyjnych i handlowych oraz centrach logistycznych.  

Proponowane przez nas rozwiązanie z zastosowaniem koncepcji vendingu to automatyczny system Rotomat w wersji Lockomat oraz system Vendishelf dla regałów Lean-lift.

Co w największym stopniu napędza popularność i sprzedaż tego typu rozwiązań do firm produkcyjnych? (przepisy BHP, trendy, przewagi rynkowe, moda na kaizen i lean?)

Rosnąca popularność rozwiązań vendingowych związana jest przede wszystkim z możliwością kontroli przepływu towarów i wydawania ich uprawnionym osobom z pełną ewidencją. Firmy pragną monitorować ilość zużytych materiałów takich jak np. narzędzia czy części zamienne przez konkretnych pracowników lub działy.

Rozproszone systemy vendingowe mają jednak podstawową wadę w postaci stosunkowo małej pojemności (szafki o wysokości nieprzekraczającej 2 metrów), a także braku przygotowania do składowania towarów większych lub ciężkich.

Nasze rozwiązania, takie jak regał Lean-Lift wraz z Vendishelfem oferują nie tylko kontrolę wydań towarów, ale umożliwiają też składowanie bardzo dużej ilości przedmiotów, wykorzystując w pełni wysokość pomieszczeń, przy oszczędność powierzchni i czasu.

Co ważne, przyczyniają się również do wzrostu ergonomii pracy, a także poziomu bezpieczeństwa składowanych produktów, przeciwdziałając ich uszkodzeniu i chroniąc przed dostępem osób nieupoważnionych.

Istotne znaczenie dla popularyzacji rozwiązań vendingowych mają również trendy światowe i procesy globalizacyjne. Dotyczy to między innymi dynamicznie rozwijających się w ostatnim okresie procesów automatyzacji, cyfryzacji i wymiany danych w ramach Logistyki 4.0.

Proszę o krótką charakterystykę wybranych produktów, które szczególnie polecacie Państwo w swojej ofercie klientom z sektora produkcyjnego.

Z myślą o potrzebach firm w zakresie bezpiecznego i kontrolowanego składowania drobnych lub cennych elementów takich jak środki ochrony pracy, narzędzia, małe części, komponenty elektroniczne, farmaceutyki specjalnego nadzoru czy biżuteria, firma ISL oferuje automatyczne rozwiązania typu Rotomat w wersji Lockomat oraz opatentowany system Vendishelf do regału automatycznego Lean-Lift. Dostarczane przez nas systemy ograniczają dostęp użytkowników tylko do pojedynczego przedmiotu, podobnie jak w przypadku urządzeń vendingowych, gdzie danej osobie może być wydana tylko jedna sztuka danego towaru.

System Lokomat to zamykane ręcznie lub automatycznie przegrody, które znajdują zastosowanie w automatycznych regałach typu Rotomat. system VendiShelf to z kolei rodzaj kasety na półce podzielonej na mniejsze przegrody z zamkami elektromagnetycznymi zaprojektowanej dla regałów typu Lean-Lift.

Instalacja tych specjalistycznych rozwiązań bazuje na standardowym dla regału Rotomat lub Lean-Lift oprogramowaniu i zasilaniu.

Niezależnie od wybranej opcji automatyczne systemy magazynowe typu ROTOMAT i Lean-Lift pozwalają zaoszczędzić powierzchnię, wykorzystując w pełni wysokość pomieszczenia, a także umożliwiają intuicyjną i wygodną obsługą oraz szybki, łatwy i kontrolowany dostęp do materiałów. Aby pobrać towar składowany w regale osoby uprawnione muszą dokonać autoidentyfikacji za pomocą indywidualnego hasła, identyfikatora z kodem kreskowym, karty zbliżeniowej lub transpondera RFID.

Dodatkowa zaletą tego rozwiązania jest możliwość późniejszej weryfikacji i śledzenia wydań magazynowych, gdyż operacje dokonane przez każdego z użytkowników są rejestrowane w systemie.

Kolejnym udogodnieniem wynikającym z zastosowania automatycznych regałów magazynowych typu ROTOMAT i Lean-Lift jest również bezbłędna identyfikacja towarów za pomocą wskaźników lokalizacji.

Każdy dostarczany przez ISL automatyczny regał magazynowy projektowany jest zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów, co sprawia, że jego zastosowanie jest w zasadzie nieograniczone, obejmując praktycznie każdą branżę, od logistycznej i motoryzacyjnej, przez farmaceutyczną i kosmetyczną, aż po elektryczną czy spożywczą.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Co czeka branżę transportową w przypadku twardego Brexitu?
Odpowiedzi na pytania, które nurtują przewoźników
Co zrobić gdy tachograf przestanie działać?
Rozwiązania magazynowe WDX S.A. dla e-commerce
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

"Logistyczne wywiady"- 14 narracji o współczesnych ideach zarządzania
Biura tłumaczeń są pomocne przy prowadzeniu biznesu transportowego
Jesteśmy świadkami logistycznej ewolucji
Logistyka zasobów przy wsparciu specjalizowanych systemów informatycznych
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA