Przejdź do artykułu
2021-03-17 | Wózki w akcji

Komfortowe pickowanie

To, w jaki sposób prowadzimy kompletację towarów czekających na wysyłkę, decyduje w dużym stopniu o efektywności całego procesu. Szybkość, dokładność – to tylko niektóre z walorów sprawnej i efektywnej kompletacji. Rola specjalnych wózków jest tu nie do przecenienia. To, czy mogą być w pełni efektywnie wykorzystane, zależy od umiejętności dopasowywania poszczególnych rozwiązań do wymogów konkretnego użytkownika. Te z kolei spełniane są przez coraz bardziej innowacyjne pomysły producentów.
Rola wózków kompletacyjnych jest szczególnie widoczna w centrach dystrybucyjnych, w których jednocześnie zamówienia kompletuje wielu operatorów. Można stwierdzić, że wózek kompletacyjny stał się w ostatnich latach nieodłącznym elementem nowoczesnych centrów dystrybucji. Współpraca operatora z wózkiem powinna się układać jak najlepiej, stąd nie brakuje w tej klasie urządzeń wielu zaawansowanych rozwiązań elektronicznych ułatwiających pracę i ergonomię obsługi.

W poszukiwaniach wózków kompletacyjnych klientom zależy na pozyskaniu niezawodnych i wydajnych pojazdów, które pozwolą sprawnie realizować zadania transportu wewnętrznego w magazynach i centrach dystrybucyjnych charakteryzujących się dużą intensywnością ruchu oraz wysokim tempem pracy. – Kluczowymi przewagami konkurencyjnymi w obszarze wózków kompletacyjnych są w związku z tym usprawnienia pozwalające pracować wydajniej: czy to przez automatyzację części zadań, umożliwienie realizacji kilku czynności jednocześnie, czy też przez zwiększenie ergonomii pracy – mówi Grzegorz Kurkowski, Specjalista ds. produktu w firmie STILL Polska.

Mówiąc o wózkach kompletacyjnych, podstawową kwestią jest podział na kompletację poziomą, a mianowicie z poziomu zero lub jeden, oraz kompletację przy użyciu specjalistycznych wózków VNA, która odbywa się przy pomocy operatora unoszonego w kabinie wózka na wyższe poziomy składowania. – Najważniejszą kwestią jest jak najkrótszy czas, w którym możemy wykonać zadanie. W tym przypadku nie zawsze prędkość maksymalna wózka kompletacyjnego ma największe znaczenie. Szczególnie gdy mówimy o pracy z poziomów zero oraz jeden. Najistotniejszą kwestią jest wygoda pracy oraz czynniki wpływające na wzrost wydajności operatora wózka kompletacyjnego, ponieważ to właśnie operator jest najważniejszym ogniwem procesu kompletacji – uważa Karol Gałuszkiewicz, Doradca techniczny w WDX SA.

3

W swoich rozwiązaniach WDX kładzie bardzo duży nacisk na komfort pracy operatora. Elektryczny układ kierowniczy, odpowiednio wyprofilowane oparcie czy w pełni amortyzowana nisko osadzona płyta podłogowa to kilka podstawowych elementów, na które zwracają uwagę klienci, biorąc pod uwagę głównie sugestie operatorów. – Operatorzy nieustannie przechodzą z jednej strony wózka na drugą, pobierając towary. Bardzo nisko osadzona płyta podłogowa to najistotniejsza funkcja w wózku kompletacyjnym – mówi Karol Gałuszkiewicz i dodaje, że kolejnym bardzo ważnym aspektem, na który zwracają uwagę współpracownicy WDX, jest intuicyjność oraz szybkość reakcji wózka na komendy wydawane przez operatora. Co bardzo ważne, sterowanie wózkiem musi być bardzo sprawne, dynamiczne oraz intuicyjne – bez różnicy czy operator znajduje się na wózku, czy porusza się obok urządzenia. Dodatkowo bardzo ważną funkcją jest możliwość personalizowania ustawień wózka bezpośrednio dla każdego operatora, także dla procesu kompletacji.

Z doświadczenia firmy Jungheinrich wynika, że kluczowe znaczenie dla klientów podczas wyboru optymalnego wózka do kompletacji odgrywają: ergonomia, parametr przyśpieszenia oraz wydajność energetyczna. Wózki do kompletacji poziomej Jungheinrich serii ECE są odpowiedzią na te oczekiwania. – Dyszel sterujący JetPILOT zapewnia intuicyjne i wygodne sterowanie wózkiem, dzięki czemu nawet osoba nieposiadająca doświadczenia w kierowaniu tego typu urządzeniami świetnie poradzi sobie z jego prowadzeniem. Za doskonałe przyśpieszenie odpowiada mocny silnik jazdy wyprodukowany w technologii prądu stałego. Wózki Jungheinrich słyną ze swojej wydajności energetycznej. Nie inaczej jest z urządzeniami przeznaczonymi do kompletacji poziomej – mówi Robert Skałba, Menedżer Produktu w Jungheinrich Polska. Ekspert deklaruje, że dzięki doskonale zaprojektowanemu systemowi zasilania, zarządzanemu przez nowoczesne sterowniki Jungheinrich, wózki serii ECE wyróżniają się wśród konkurencyjnych modeli nawet kilkadziesiąt procent niższym zużyciem energii.

4

Doskonalenie na uwadze producentów

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie klientów systemami wspomagającymi operatorów poprzez częściową automatyzację procesów. W przypadku urządzeń kompletacyjnych Jungheinrich klienci mają do wyboru kilka opcji zdalnego sterowania wózkiem. Najprostsza z nich to zaprogramowanie urządzenia tak, by samo poruszało się na wcześniej zdefiniowaną odległość – mówi Robert Skałba zapytany o to, na jakie udogodnienia dla operatorów wózków kompletacyjnych kładzie nacisk Jungheinrich w oferowanych produktach. Bardziej wymagający klienci mogą natomiast otrzymać wózek zintegrowany z ich systemem zarządzania magazynem. WMS będzie sterował urządzeniem, wysyłając je do kolejnych miejsc pobrania towaru.

STILL Polska systematycznie poszerza ofertę wózków do kompletacji tak, by różni klienci – niezależnie od specyfiki pracy ich zakładów – mogli znaleźć rozwiązanie optymalnie dopasowane do swoich potrzeb. Do charakteryzujących się różnorodnością kompletowanych zamówień centrów dystrybucyjnych polecany jest samodzielnie poruszający się w ślad za operatorem STILL OPX iGo Neo. – Rozwiązanie całkowicie eliminuje potrzebę zajmowania i opuszczania platformy operatora i sterowania wózkiem, sprawiając, że picker w pełni może skupić się na pobieraniu ładunków. Z myślą o trasach wymagających efektywnego manewrowania przez operatora na pokładzie wózka znajduje się ergonomiczna kierownica STILL Easy Drive – mówi Grzegorz Kurkowski ze STILL Polska. To urządzenie sterujące zapewnia precyzyjną obsługę wszystkich funkcji wózka. Jest przy tym zintegrowane z wyświetlaczem komunikującym stan baterii i czas pracy.

Ponadto popularnym, ciekawym i uniwersalnym dzięki swej różnorodności rozwiązaniem w ofercie STILL są wózki serii OPX. W jej skład wchodzi dziewięć pojazdów do kompletacji o udźwigu nominalnym w zakresie 1,2–2,5 t. Dzięki zróżnicowaniu ich parametrów oraz wyposażenia pozwalają na optymalne dopasowanie urządzenia do specyfiki zakładu, wymiarów i układu alejek, obsługiwanego asortymentu oraz najczęściej realizowanych zamówień. Ich wspólną cechą jest korzystanie z szeregu rozwiązań poprawiających ergonomię pracy, zwiększających sprawność i skracających przeciętny czas wykonywania zadań. – Przykładem jest zastosowanie kierownicy STILL Easy Drive. Zapewnia ona wygodę i precyzję sterowania oraz daje stały dostęp do najważniejszych informacji o wózku, jak stan baterii i czas pracy. W wariantach z podnoszonym stanowiskiem operatora, służących kompletacji na pierwszej kondygnacji, pozwala ona także na kierowanie jazdą niezależnie od położenia platformy. „Jazda przekątna” – jednoczesny ruch w pionie i poziomie – pozwala uzyskać znaczące oszczędności czasu pracy – mówi Grzegorz Kurkowski. Najnowszą wykorzystującą to rozwiązanie propozycją wózków kompletacyjnych w ofercie STILL jest seria OXV do kompletacji pionowej na pierwszych kondygnacjach o maksymalnej wysokości pobierania do 2,8 m i udźwigu nominalnym do 800 kg. Pojazdy dostępne są w wersji z dodatkowym unoszeniem wideł poprawiającym ergonomię pracy oraz bardziej kompaktowym wariancie ze stałymi widłami. Zarówno linia OPX, jak i OXV mogą zostać wyposażone w wydajne oraz nowoczesne baterie litowo-jonowe STILL.

2

Komfort operatora we wszystkich wózkach marki Crown jest podstawowym czynnikiem w procesie tworzenia wszelakich rozwiązań transportu magazynowego. Skupiając się na wózkach kompletacyjnych, nie sposób nie wymienić udogodnień, takich jak bardzo niski podest, dzięki któremu operator, przechodząc z jednej na drugą stronę, nie musi pokonywać wysokiego stopnia. Przy pracy osiem lub więcej godzin dziennie po bardzo krótkim czasie jest to funkcja bardzo doceniana przez operatorów wózków serii GPC. – Funkcja Pick Position Control umożliwia operatorowi piesze prowadzenie pomiędzy kolejnymi miejscami pobierania towarów. Dzięki temu eliminujemy kolejne ruchy, które bardzo często generują opóźnienia wynikające z potrzeby wchodzenia na podest. W tym przypadku również prędkość poruszania się wózka jest zredukowana adekwatnie do szybkości przemieszczania się operatora – mówi Karol Gałuszkiewicz z WDX SA. Dochodząc do kolejnego miejsca poboru towaru, operator nie musi kontrolować wózka. Automatyczna funkcja doprowadza wózek oraz zatrzymuje go we wcześniej określonym miejscu, ustawiając część ładunkową tak, aby łatwo było umieszczać na niej kolejne produkty. – Wspomniany już przeze mnie wcześniej składany stopień pozwala na szybką oraz bezpieczną kompletację z wyższych poziomów składu. Na udogodnienia związane z użytkowaniem wózków niewątpliwie wpływają system elektronicznego sterowania, odpowiednio wyprofilowane oparcie, miękka mata ochronna na kolana oraz w pełni amortyzowana płyta podłogowa – dodaje ekspert WDX. Wszystkie z wyżej wymienionych udogodnień dla operatorów są dziś nieodzownym elementem wózków kompletacyjnych, które ułatwiają pracę oraz sprawiają, że staje się ona łatwiejsza i przyjemna.

Michał Klecha

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja nr 1/2020 – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

Automatyzacja magazynu na każdą kieszeń
8500 mkw. w formule BTS dla nowego najemcy
LPP planuje potroić liczbę realizowanych zamówień
Uniwersalny system poboru opłat z DKV
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Dłuższe życie akumulatorów i mniejsze koszty z prostownikami Fronius
Kolejne modele wózków niskiego podnoszenia
Pociągi holownicze od Clark
Jak liderzy dbają o środowisko?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA