2020-03-02 | Nowości dla TSL

Uniwersalny 55-latek

RAKO to kultowy pojemnik z tworzywa sztucznego w ofercie firmy Georg Utz. Jest wytwarzany od 1965 r., a więc w tym roku obchodzi swoje 55. urodziny. Produkowany jest przy wykorzystaniu technologii wtrysku. RAKO jest również najbardziej wszechstronnym pojemnikiem magazynowym i transportowym, znajdującym zastosowanie we wszystkich możliwych sytuacjach: w obsłudze manualnej, podczas sztaplowania czy na automatycznych przenośnikach.

W ofercie Georg Utz jest około 350 wariantów RAKO. Nie istnieje drugi pojemnik na świecie z tworzywa sztucznego, który cechowałby się taką uniwersalnością i tak szeroką możliwością zastosowania.

Nazwa pojemnika wywodzi się od jego budowy, stanowiącej RAmową KOnstrukcję, złożoną z czterech narożnych słupków, które w połączeniu z górną – biegnącą dookoła – krawędzią w kształcie U i dnem wraz z ożebrowaniem dookoła stanowią niezwykle stabilną ramę. RAKO jest najczęściej produkowany z polipropylenu (PP), ale istnieje również możliwość zastosowania innych surowców, np. HDPE, jak też materiałów przewodzących i rozpraszających energię elektryczną (ESD).

Wszechstronny i elastyczny

Pojemnik występuje w 30 rodzajach wymiarów i w wielu wersjach kolorystycznych. RAKO może zostać wykonany w wielu wariantach, będących kombinacją różnych rodzajów ścianek, dna i uchwytów. W zależności od zastosowania i stopnia obciążenia dostępne są pojemniki z dnem pełnym, podwójnym, kratowanym, zawierającym otwory odpływowe czy ożebrowanie. Ponadto RAKO występują w opcji ścianek pełnych, szczelinowych oraz dziurkowanych. Również uchwyty mogą być dopasowane do przeznaczenia pojemnika i występować w wersji muszlowej, otworu uchwytowego lub listwy uchwytowej. Te różnorodne możliwości wyboru, w połączeniu z wysoką wytrzymałością pojemnika sprawiają, że RAKO jest uniwersalnym opakowaniem, które można zastosować niemal do każdych wymagań.

Jeden do wszystkiego

Podstawowe wymiary pojemników RAKO odpowiadają dostępnym wymiarom palet, dzięki czemu możliwe jest ich ergonomiczne transportowanie, zarówno na paletach EUR, jak i ISO.

W ofercie Utz znajduje się aż jedenaście różnych wariantów pokryw do pojemników RAKO: w opcji pokrywy nakładanej, na zawiasach, z haczykami czy kołnierzem. Oprócz pokrywy na zawiasach, pojemnik może zostać wyposażony w zatrzask samoryglujący oraz uchwyt na dłuższym lub krótszym boku – tym samym stworzy walizkę. Jest również możliwe wyposażenie pojemników RAKO w wewnętrzne przegrody lub wkłady pojemnikowe, dzięki czemu przechowywanie drobnych produktów wewnątrz opakowania stanie się jeszcze łatwiejsze.

Możliwe jest jednocześnie zastosowanie dodatkowej identyfikacji opakowania za pomocą kodu kreskowego, czipa RFID, etykiety IML, jak również zindywidualizowanego oznakowania, np. poprzez wykorzystanie kieszeni etykietowych lub logotypu klienta naniesionego dowolną techniką (wytłaczanie na gorąco, druk termiczny, relief, sitodruk lub tampondruk).

Systemy wielokrotnego użytku, których przykładem są pojemniki RAKO, w przeciwieństwie do opakowań jednorazowych, to przykład rozwiązań logistycznych, które nie obciążają środowiska naturalnego. W zależności od sposobu wykorzystania mogą służyć firmie od kilku do nawet kilkunastu lat, tworząc pomiędzy producentem towaru a centrum logistycznym czy firmą produkcyjną obieg zamknięty. Po zakończeniu swojego cyklu życia pojemniki czy palety mogą znowu trafić do producenta opakowań, gdzie po uprzednim zmieleniu zostaną ponownie użyte do produkcji kolejnych wyrobów.

Oprócz tego wykorzystanie pojemników wielokrotnego użytku usprawnia procedury spedycyjne i logistykę. Przynosi również wymierne oszczędności w budżecie przedsiębiorstwa. Dzięki redukcji takich materiałów, jak papier, drewno czy folia, przedsiębiorstwo oszczędza na wydatkach związanych z zakupem oraz utylizacją materiałów jednorazowych.

Georg Utz Sp. z o.o.

ul. Nowowiejska 34
55-080 Kąty Wrocławskie
Polska

tel. +48 713 16 77 60
fax +48 713 16 77 61
e-mail: info.pl@utzgroup.com

Logo Utzgroup

 

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Wanzl zaprezentuje na LogiMAT swoje produkty i urządzenia
Kontenery mobilne pomagają w trakcie szczytu paczkowego?
Jak informatyzacja wspomaga zarządzanie zespołem
Sterowania różnymi typami robotów za pomocą jednego systemu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Grupa Utz z nową stroną, która ma stać się wizytówką
Coraz więcej firm skłania się ku ekologicznym rozwiązaniom
55. urodziny pojemnika RAKO od Georg Utz
Pojemniki Utz w nowym magazynie firmy ASMET
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA