Przejdź do artykułu
2024-04-10 | Głos z rynku

Kryzys w branży TSL

Jak wynika z badania ManpowerGroup co trzecia firma z sektora logistyczno-transportowego planuje zwolnienia pracowników w drugim kwartale tego roku. "Sytuacja jest poważna i potrzeba zdecydowanych oraz konkretnych rozwiązań" – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.
Kryzys w branży TSL (Żródło: AdobeStock)
  • Polska branża TSL traci zdolność do konkurowania z dużymi podmiotami z innych państw europejskich – wynika z raportu „Branża TSL w obliczu automatyzacji i wojny” opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny;
  • Nasz kraj zaczyna przegrywać wyścig z sąsiadami o bycie strategicznym hubem przeładunkowym;
  • Branża TSL powinna szukać nie tylko oszczędności, ale też stawiać na nowoczesne rozwiązania biznesowe.

Jak wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia” od kwietnia do czerwca tego roku aż 34 proc. firm z branży TSL zapowiada konieczność redukcji zatrudnienia. Jak ocenili autorzy raportu „plany rekrutacyjne firm z branży transportu, logistyki & motoryzacji są zdecydowanie mniej optymistyczne niż dotychczas”.

Przed jakimi wyzwaniami stoi polska branża TSL?

  • niestabilna sytuacja geopolityczna;
  • trwająca już kilkanaście miesięcy stagnacja i nadal słabe perspektywy gospodarcze w dużej części krajów UE, szczególnie w największej w Europie gospodarce niemieckiej;
  • blokady granic i strajki doprowadziły do wyższych stawek w transporcie drogowym;
  • wzrost liczby windykacji firm z branży TSL;
  • zmiany przepisów wewnątrzunijnych oraz z państwami trzecimi, do których trzeba się dostosować;
  • zmiany w podejściu importerów europejskich, którzy zaczynają unikać Polski jako hubu przeładunkowego, zyskują porty w Koprze i Trieście.

W sytuacji ciągłego kryzysu i możliwości utraty przez polską branżę TSL konkurencyjności na rynku europejskim państwo powinno pomyśleć nad systemowymi rozwiązaniami. Branża TSL to wciąż ważna gałąź polskiej gospodarki – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Branża TSL działa w warunkach kryzysu od czterech lat: począwszy od pandemii, poprzez wojnę na Ukrainie, po zakłócenia na Morzu Czerwonym.

Niespokojna rzeczywistość stała się normą dla branży TSL, dlatego firmy powinny wykorzystywać te narzędzia biznesowe, które dają im elastyczność i oszczędności. Outsourcing procesów biznesowych pozwala w przypadku firm średnich i dużych na oszczędności kosztowe sięgające milionów złotych rocznie a poprawa cash-flow i uwolnienie środków finansowych na dalszy rozwój jest liczona w dziesiątkach milionów – mówi Dariusz Brzeziński, dyrektor zarządzający centrum BPO w Meritoros, który w ramach BPO Champions pomógł w skutecznej transformacji biznesowej jednemu z największych podmiotów w Polsce w sektorze TSL – Omida Group.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

WMS w dzisiejszych magazynach jest jak abecadło pozwalające logistykom czytać?
8 na 10 przewoźników odczuwa rosnące koszty
Już 17 kwietnia kolejny webinar firmy Sente!
targi MODERNLOG 2024 już w czerwcu na MTP
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rzecznik MŚP apeluje do Premiera
Marzena Tkaczuk nowym ekspertem w Prologis
Amazon otworzył 50 tys. miejsc pracy dzięki robotyce
8 na 10 przewoźników odczuwa rosnące koszty

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów