Przejdź do artykułu
2023-05-17 | Głos z rynku

AIUT otworzył Laboratorium Robotów Mobilnych

Od kolejnego roku akademickiego studenci Politechniki Śląskiej będą mogli korzystać z nowego Laboratorium Robotów Mobilnych, jakie otworzy i wyposaży firma AIUT. Projekt jest wspólną ini-cjatywą uczelni i gliwickiego przedsiębiorstwa, które od 30 lat automatyzuje polski i światowy przemysł. Nowoczesne laboratorium powstanie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym PŚ w Gliwicach.

12 maja 2023 roku przedstawiciele Politechniki Śląskiej oraz firmy AIUT podpisali umowę dotyczącą utworzenia nowego laboratorium. W tym miejscu przyszli inżynierowie będę mieli dostęp do najnowszych technologii w dziedzinie robotyki mobilnej i intralogistyki. Do dyspozycji studentów oddane zostaną nowoczesne stanowiska dydaktyczne oraz samojezdne roboty transportowe.

Roboty mobilne AGV/AMR dostępne dla studentów i pracowników naukowych

Laboratorium zlokalizowane będzie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, ale docelowo korzystać będą z niego wszyscy studenci naszej Uczelni. Laboratorium zapewni im dostęp do nowoczesnych technologii, które znajdują się w przemyśle. Dzięki współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym jesteśmy w stanie kształcić studentów w taki sposób, aby w przyszłej pracy zawodowej mogli sprostać wymaganiom pracodawców, rynku pracy i postępu technologicznego – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

W nowym miejscu studenci będę mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie projektowania i budowy autonomicznych robotów mobilnych. Podzespoły i pojazdy przeznaczone do testów dostarczy AIUT, będący producentem tego typu rozwiązań intralogistycznych. Firma odpowiada też za przygotowanie i wyposażenie we współpracy z Politechniką Śląską nowej przestrzeni dydaktycznej.

Naszym celem jest przybliżać studentom nowe technologie, z którymi wielu zetknie się po zakończeniu nauki. Robotyka mobilna to niezwykle rozwojowa dziedzina a rynek chłonny jest nowych rozwiązań. AIUT jako projektant i producent nowoczesnych systemów intralogistycznych i transportowych robotów mobilnych, które na co dzień automatyzują transport towarów w fabrykach i magazynach, stale doskonali swoje rozwiązania. Rynek będzie potrzebował specjalistów w tej dziedzinie, a możliwość obcowania z tą technologią już na studiach sprawi, że nowi specjaliści nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia – mówi Brunon Gabryś, wiceprezes AIUT.

AIUT Politechnika Śląska podpisanie umowy o otwarciu Laboratorium Robotów Mobilnych 02

Nowa przestrzeń 4.0 do nauki i testów

W Laboratorium do dyspozycji studentów będzie sześć profesjonalnych stanowisk dydaktycznych, w tym między innymi stanowisko do nauki i badań technik napędowych z oprogramowaniem do konfiguracji i obsługi systemów sterowania i bezpieczeństwa oraz zaawansowanymi systemami nawigacji stosowanymi w pojazdach typu AMR i AGV.

­– Samojezdne wózki AGV wykorzystywane są w transporcie wewnętrznym na terenie hal produkcyjnych. Są to autonomiczne roboty transportowe, które dowożą elementy na przykład potrzebne przy montażu czy odbieraniu elementów w procesie produkcji. W nowym laboratorium będziemy badać i uczyć studentów technologii związanych z takimi pojazdami, układem pozyskiwania danych czy planowaniem takiego transportu – mówiła dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechnicznego Technologicznego. – Student będzie mógł tutaj zbudować takiego robota od podstaw i przetestować go. Mam nadzieję, że będzie to też miejsce realizacji prac inżynierskich, magisterskich a nawet doktoratów – dodał dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, prodziekan wydziału.

W zaprojektowanym laboratorium znajdzie się także strefa testowa z autonomicznymi robotami mobilnymi AMR z rodziny AIUT Formica. – Chcemy kompleksowo wyposażyć studentów w wiedzę z zakresu projektowania systemów zarządzania flotą przemysłowych robotów mobilnych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania Smart Factory wdrażane dziś na świecie oraz rozwijać ich umiejętności w obszarze projektowym i budowy pojazdów AMR. W laboratorium znajdować się będzie także stanowisko do nauki i badań technik analitycznych danych przemysłowych związanych z działaniem systemów robotyki mobilnej – dodaje Marek Drewniak, kierownik Sekcji Badań i Rozwoju w Dziale Automatyki w firmie AIUT, koordynujący projekt otwarcia laboratorium.

Dzięki współpracy Politechniki Śląskiej i firmy AIUT, uczelnia zyska nie tylko nowe, wyposażone laboratorium, ale także partnera w obszarze edukacyjnym, badawczym i kadrowym. Studenci będą mieli też możliwość odbywania zarówno praktyk, jak i stażu w firmie i kontynuowania współpracy z przedsiębiorstwem.

AIUT Politechnika Śląska podpisanie umowy o otwarciu Laboratorium Robotów Mobilnych 01

Strefa przyjazna studentom

Wnętrzne laboratorium zostało zaprojektowane z dbałością o szczegóły estetyczne i w zakresie ergonomii pracy. Ta nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń będzie przyjazna studentom. Obok stanowisk dydaktycznych znajdzie się tu również strefa wypoczynku. Za projekt aranżacji odpowiada katowicka IKEA.

AIUT wspiera rozwój technologii Przemysłu 4.0

AIUT jest największym polskim integratorem systemów dla przemysłu z ponad 30-letnim doświadczeniem w automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. Spółka zatrudnia dziś blisko 1000 pracowników, w tym ponad 600 inżynierów i posiada łącznie 17 oddziałów w USA, Kanadzie, Polsce, Chinach, Indiach, Niemczech i Rumunii. Główna siedziba firmy znajduje się w Gliwicach.

AIUT kompleksowo wyposaża fabryki i magazyny w inteligentne rozwiązania i technologie Przemysłu 4.0. Firma współpracuje również z wiodącymi ośrodkami akademickimi i angażuje się w przedsięwzięcia i projekty edukacyjne.


Zobacz także

Łódzki rynek magazynowy z niewyczerpanym potencjałem
Nowy standard logistyki w Europie
Jak technologia zmienia branżę logistyczną?
Zmiany w zarządzie ecovium Holding GmbH
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Nowe elektryki Volvo do obsługi IKEA w Zbąszynku
Performance Lab od Mondi pozwala testować opakowania
Roboty GRS w systemie sortowania 3D
Pokazy Robotów AIUT Formica na targach MODERNLOG 2023

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów