Przejdź do artykułu
2023-05-16 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Największy hub drogowy FedEx w Europie

FedEx Express zainicjował funkcjonowanie najnowszego hubu drogowego w Novarze, stanowiącego wzorzec dla logistyki we Włoszech i w Europie. Obiekt zlokalizowany w centrum europejskiej sieci drogowej FedEx zwiększa niezawodność i poprawia terminowość dostaw.

Hub, w którego powstanie zainwestowano 70 mln euro, został pierwotnie uruchomiony w styczniu 2023 r. Obiekt stanowi punkt, który łączy Włochy z głównymi rynkami Europy, w tym z rynkiem polskim. Powiązanie z głównymi hubami drogowymi i lotniczymi kraju umożliwia przedsiębiorstwom z regionu dostęp do najważniejszych szlaków handlowych oraz całego basenu Morza Śródziemnego. Novara, wraz z pobliskim lotniskiem Malpensa, czyli głównym punktem lotniczym obsługującym FedEx we Włoszech, pełni rolę centrum logistycznego dla regionu.

Obiekt jest przykładem wzmacniania styku lokalnych i globalnych połączeń: to największy i najbardziej zaawansowany technologicznie hub drogowy FedEx w Europie. Zlokalizowany na terenie o powierzchni 210 000 m², z czego sam hub zajmuje 32 000 m², obiekt został podzielony na dwa odrębne budynki: jeden do obsługi standardowych przesyłek, a drugi do obsługi przesyłek frachtowych. Magazyny wyposażono w 240 bram dla pojazdów liniowych.

Zainstalowany na miejscu sorter to najbardziej zaawansowane urządzenie tego typu na rynku. Dysponuje przenośnikiem taśmowym o łącznej długości 3,73 km i w ciągu godziny może przesortować 21 600 paczek standardowych oraz 8 000 mniejszych przesyłek i dokumentów. Budynek do obsługi frachtu został wyposażony w urządzenia, które mogą obsłużyćw ciągu godziny 4.000 przesyłek frachtowych, w tym wielkogabarytowych.

Otwarcie hubu w Novarze przynosi również korzyści lokalnej społeczności. W wyniku innowacyjnego podejścia do rekrutacji, w którym położono nacisk na różnorodność i integrację, w regionie powstało ponad 450 miejsc pracy. Miejsce jest świadectwem zaangażowania firmy na rzecz zróżnicowanego miejsca pracy: pracują tam przedstawiciele 42 grup etnicznych, kładziony jest nacisk na zatrudnianie większej liczby kobiet (dziś 33% pracowników to kobiety, a celem jest podniesie wskaźnika do przynajmniej 40%) oraz budowanie zespołu, w którym współpracują przedstawiciele różnych pokoleń. Nowa struktura i model operacyjny wdrożony w hubie pomagają tworzyć bardziej komfortowe i bezpieczne środowisko dla pracujących tam osób, jednocześnie zwiększając doświadczenie pracowników.

 FedEx3

W obszarze zrównoważonego rozwoju obiekt uzyskał certyfikat LEED Gold. Jest to powszechnie stosowany i rozpoznawalny system oceny budynków na świecie, pod kątem ich oddziaływania na środowisko naturalne. Wymagania stawiane w specyfikacji certyfikacyjnej przełożyły się na wdrożenie specjalnych rozwiązań, które, między innymi, obejmują obszary:

  • Zrównoważonej mobilności: dostęp do ścieżki rowerowej leżącej w odległości 200 metrów od budynku i parkingu dla rowerów; zapewnienie zbiorowego transportu świadczonego przez pracodawcę; promocja systemu wspólnych dojazdów.
  • Wpływu na środowisko naturalne: zachowanie terenów zielonych ze zróżnicowaną roślinnością, aby promować bioróżnorodność i zapewnić równowagę hydrologiczną terenu. Montaż oświetlenia zewnętrznego redukującego zanieczyszczenie światłem w nocy.
  • Ograniczenia zużycia wody: zachowanie na terenach zielonych wyłącznie gatunków rodzimych, tak aby obniżyć zapotrzebowanie na sztuczne nawadnianie. Instalacja cysterny na deszczówkę, która pokrywa zapotrzebowanie na wodę dla terenów wokół obiektu.
  • Ograniczenia zużycia energii: zastosowanie wysokowydajnych lamp; wdrożenie systemu BMS (Building Management System) do zarządzania mediami w budynku; panele fotowoltaiczne.
  • Materiałów budowlanych: przetestowane i wybrane na podstawie ich wpływu na zdrowie ludzi i wpływu na środowisko.
  • Przestrzeni wewnętrznej: instalacja wysokowydajnych filtrów powietrza, czujników CO2, możliwość regulacji poziomu sztucznego oświetlenia pod kątem osobistego komfortu pracownika.

Budynek został również oceniony pod kątem śladu węglowego już od momentu jego powstania, dzięki czemu możliwe będzie określenie ilości emisji gazów cieplarnianych (GHG) wygenerowanych w cyklu jego eksploatacji. Analiza uwzględnia łączną emisję ze wszystkich faz użytkowania budynku, ujętą według współczynnika globalnego ocieplenia (GWP). Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem metodologii Life Cycle Assessment (LCA) (ISO 14040: 2006 i ISO 14044: 2018), tak aby wskazać właściwą strategię ukierunkowaną na uzyskanie neutralności węglowej hubu do 2040 roku, zgodnie z celami określonymi w inicjatywie firmy pod nazwą Priority Earth.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Zmiany w zarządzie ecovium Holding GmbH
DB Schenker otworzył nowy terminal w Toruniu
Konferencja Smart Warehouse (31.05-1.06)
Jak technologia zmienia branżę logistyczną?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jubileusz 10-lecia Quick Service Logistics Polska
FedEx centrum Life Science w holenderskim Veldhoven
Giełda transportowa Clicktrans na kolejnym rynku
Kto zapłaci za skradzione towary w transporcie?

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów