Przejdź do artykułu
2022-09-08 | Głos z rynku

Pojemniki plastikowe i ich droga od producenta do klienta

Jak wygląda podróż pojemnika transportowego oraz w jaki sposób tego rodzaju rozwiązania wspierają funkcjonowanie uczestników rynku? Sprawdź!

Choć zdecydowana większość odbiorców finalnych nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, a producenci oraz firmy odpowiedzialne za całą logistykę traktują je jako jeden z wielu elementów, które po prostu “są” - to właśnie one odgrywają jedną z kluczowych ról w transporcie wszelkiego rodzaju dóbr. Dbając jednocześnie o ich zabezpieczenie, ład i porządek, a nawet zachowanie właściwych walorów użytkowych.

O czym mowa? Oczywiście: o trwałych, niezawodnych, bezpiecznych i dopasowanych pojemnikach z plastiku. Tego rodzaju produkty są obecne praktycznie w całej gospodarce, a swoim zasięgiem (oraz zastosowaniem) pokrywają zapotrzebowanie firm na różnych etapach łańcucha - od producentów, poprzez magazyny i firmy transportowe, aż po odbiorców - będących sklepach detalicznymi lub finalnymi konsumentami określonych produktów.

Jak wygląda podróż pojemnika transportowego “od dostawcy do klienta” oraz w jaki sposób tego rodzaju rozwiązania wspierają funkcjonowanie uczestników takiego rynku? O tym wszystkim opowiemy Ci już za chwilę!

Jak rolę odgrywają transportowe pojemniki z tworzywa sztucznego?

Plastikowe pojemniki są praktycznie nieodłączonym elementem każdego procesu związanego z dostarczeniem dóbr. Jak pewnie się domyślasz, aby wytworzony przez daną firmę produkt mógł trafić w ręce finalnego odbiorcy – musi pokonać co najmniej kilka etapów.

Jego podróż zaczyna się zazwyczaj w zakładzie produkcyjnym, w którym, aby mógł ruszyć dalej, musi opuścić linię, a potem - zostać bezpieczne zapakowany. Następnie opiekę nad nim przejmuje logistyka, w ramach której produkt trafia do magazynu, jest przewożony do centrów dystrybucyjnych, a następnie przeładowywany i przesyłany dalej (na tym etapie często pojawia się także proces magazynowania oraz konfekcji). Dalej czeka go jeszcze “ostatnia prosta”, która kończy się dotarciem do punktu końcowego - sprzedawcy detalicznego (sklepu) lub od razu ostatecznego konsumenta.

Oczywiście, żaden z wyżej wymienionych etapów nie mógłbym przebiec pomyślnie, gdyby nie wspomniane już pojemniki, których obecność widać w każdym obszarze. To właśnie dzięki nim:

  • Producenci mogą dbać o odbiór wytwarzanych towarów, zachowywać porządek, a także sprawnie przekazywać je do transportu.
  • Magazyny i firmy logistyczne są w stanie zarządzać stanami, utrzymywać zapasy, przeładowywać ładunki, a następnie terminowo i wygodnie dostarczać do wskazanych odbiorców.
  • Sklepy i konsumenci otrzymują wysokiej jakości towary, które są zgodne z zamówieniem, w pełni użyteczne i w żaden sposób nieuszkodzone.

Plastikowe pojemniki wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, magazynach i sklepach. Jak wygląda ich podróż?

Oto trzy kluczowe obszary, o których wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, a które mają ogromny udział w powodzeniu licznych procesów logistycznych.

Etap nr 1: wykorzystanie pojemników transportowych w produkcji

Produkcja dóbr niejedno ma imię, a każde z nich wymaga innego podejścia do pakowania, zabezpieczania oraz transportowania wytworzonych towarów. Nie dziwi więc fakt, że producenci reprezentujący różne branże, potrzebują również zgoła odmiennych pojemników - dopasowanych zarówno do specyfiki swoich zakładów, prowadzonych procesów, jak i wreszcie - parametrów samych towarów, które potrzebują odpowiedniego środka transportu.

W tym przypadku towary możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy, w tym:

  • Towary przemysłowe, do których zaliczamy: sprzęty i urządzenia AGD, części i akcesoria samochodowe, a także szeroko pojętą elektrotechnikę (w tym małe komponenty, podzespoły itp.). W ich przypadku liczy się zarówno to, aby dobra były właściwie zabezpieczone i nie rodziły ryzyka uszkodzenia podczas transportu. Istotnym czynnikiem jest również zachowanie ich porządku - co jeszcze szczególnie ważne podczas transportowania bardzo drobnych, a czasami wręcz sypkich elementów.
  • Towary konsumpcyjne, do grupy których możemy zaliczyć: kosmetyki, odzież, obuwie, książki, zabawki i wiele innych. W tym obszarze na przód wysuwają się dwa aspekty: porządek oraz skuteczne zabezpieczenie.
  • Żywność, czyli wszelkiej maści: warzywa, owoce, pieczywo, a także wyroby mięsne. Z kolei w przypadku takich dóbr, ważne są aspekty ochrony przed uszkodzeniem, sprawnego transportu, ale przede wszystkim - spełniania surowych norm związanych z przechowywaniem i przewożeniem artykułów spożywczych. W tym miejscu liczy się zarówno ochrona produktów, jak i zastosowanie pojemników, które będą dopasowane do konkretnych warunków (np. niskie lub wysokie temperatury, wilgoć itp.).

Etap nr 2: zastosowanie plastikowych pojemników w procesach magazynowania, transportu i logistyki

Jednak użytkowanie pojemników przez samych producentów stanowi dopiero początek drogi, jaką muszą pokonać wybrane towary. Kolejnymi etapami ich podróży są magazyny i centra dystrybucyjne, w których dochodzi do rozładunku, składowania oraz ponownego załadunku.

W zależności od typu oraz stopnia technologicznego zaawansowania wybranych jednostek (magazyny manualne, półautomatyczne oraz w pełni automatyczne) - do gry mogą wchodzić różne rodzaje pojemników. Mowa tu zarówno tych przystosowanych do ręcznej obsługi, współpracujących z niektórymi maszynami (np. transporterami, liniami, wózkami widłowymi), jak i rozwiązaniach wykorzystujących automatykę (np. w pełni automatyzowane linie, regały wysokiego składowania itp.).

Wiele magazynów i centrów trudniących się dystrybucją zajmuje się nie tylko przeładowywaniem oraz transportem, ale także konfekcjonowaniem towarów. Dlatego stosowane przez takie jednostki pojemniki muszą być zarówno trwałe, dopasowane do konkretnego asortymentu, jak i pracy magazynu, ale również - powinny umożliwiać szybki i wygodny dostęp do swojej zawartości.

Etap nr 3: rola pojemników w obszarach sprzedaży oraz dostawy produktów do ostatecznych konsumentów

Ostatnim przystankiem w podróży, na którym kończy się zastosowanie pojemników transportowych, są sami konsumenci lub też odbiorcy, którzy zajmują się dalszą odsprzedażą produktów - jednak w detalu. Szczególne uznanie znajdują pośród sklepów stacjonarnych oraz internetowych.

W tym obszarze rola pojemników z plastiku po raz kolejny sprowadza się do wygodnego dostarczenia wybranych dóbr - dbając jednocześnie o ich jakość, stan i zgodność z zamówieniem.

Niejeden wymiar transportowych pojemników z plastiku

Mogłoby się wydawać, że zastosowanie pojemników z tworzyw sztucznych ogranicza się wyłącznie do roli elementów wykorzystywanych w magazynach i pojazdach transportowych. Jednak jak pokazuje treść tego artykułu - w praktyce są one obecne praktycznie na każdym etapie podróży, która zaczyna się w zakładzie produkcyjny, a kończy na sklepowych półkach lub bezpośrednio w rękach finalnych odbiorców.

Chcesz, aby i Twój towar był bezpieczny, w Twoim magazynie panował porządek, a każda realizowana dostawa była terminowa i zgodna z zamówieniem?

We wszystkich tym obszarach (od produkcji, poprzez logistykę, aż po samą sprzedaż), z pewnością pomogą Ci dobrze dopasowane i w pełni profesjonalne pojemniki transportowe od bekuplast.

Zapoznaj się z ofertą, która znajduje się na naszej stronie internetowej, a jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia - przejdź do kontaktu i porozmawiaj bezpośrednio z naszymi doświadczonymi ekspertami. Dokładnie zapoznamy się z Twoją branżą, specyfiką Twojej firmy, a także Twoimi potrzebami i możliwościami, aby na tej podstawie zaproponować najbardziej dopasowane i wydajne rozwiązania transportowe. Zapraszamy!


Zobacz także

Startuje IV edycja konkursu Kod Innowacji GS1 Polska
Branża TSL zmaga się z trudnymi czasami
Sente organizuje webinar dla przedsiębiorców
Rusak Business Services wyjaśnia procedurę tranzytu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów