2020-09-18 | Głos z rynku

Jak działa fotowoltaika w firmie?

Fotowoltaika to coraz bardziej popularny sposób pozyskiwania energii. Nic dziwnego – jest efektywny i stosunkowo łatwo dostępny jeśli porównamy go z innymi odnawialnymi źródłami. Energia ze słońca jest dostępna również dla firm. Dlaczego w biznesie warto zwracać uwagę na ekologię oraz jak i po co zainstalować fotowoltaikę w firmie? Wyjaśniamy poniżej.

Energia ze słońca dla firmy – dlaczego warto?

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto zmienić tradycyjny sposób poboru energii na korzystanie z mocy słońca. Pierwszym i prawdopodobnie najbardziej istotnym punktem są kwestie ekonomiczne i finansowe. Instalacja fotowoltaiki w firmie pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jak to możliwe? Energia ze słońca jest darmowa, co oznacza, że jeśli korzystając z własnej instalacji przekształcamy ją na prąd, otrzymujemy energię na własne potrzeby i nie musimy pobierać jej z sieci energetycznej. Mniej pobranej energii z sieci oznacza zaś wprost – niższe rachunki. Zyskuje się też większą niezależność od dostawców energii.

Jest jeszcze druga wartość fotowoltaiki w firmie. Mniej bezpośrednia, ale równie ważna. Decyzja o podjęciu się inwestycji w energię ze słońca może przynieść biznesowi korzyści wizerunkowe. Chodzi o opinię i uwagę potencjalnych klientów, dla których dbanie o środowisko jest ważne. Panele fotowoltaiczne na dachu siedziby firmy to znak, że przedsiębiorstwo rozwija się w sposób zrównoważony. Dla właścicieli i zarządzających nie jest ważny jedynie prosty zysk, ale budowanie firmy w dłuższej perspektywie, z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Klienci, a także kontrahenci, to doceniają. To szansa na to, aby się wyróżnić.

Fotowoltaika dla firmy – podstawowe informacje

Korzyści i zalety to jedno, warto jednak wiedzieć, jak w praktyce działa fotowoltaika. Może ona zasilać praktycznie każde elektryczne urządzenie w firmie. Oświetlenie, komputery, drukarki, maszyny, sprzęty AGD – instalacja dostarczy prąd do wszystkich tych sprzętów. W zależności od ilości zamontowanych i podłączonych do inwertera paneli, a także ogólnego zużycia energii w firmie, instalacja o dobrze dobranej mocy jest w stanie wygenerować z reguły zdecydowaną większość potrzebnego prądu. Brakująca reszta pobierana jest zaś z sieci.

To, co jest istotne, to fakt, że fotowoltaika produkuje energię przez cały rok, nie tylko latem albo w dni szczególnie słoneczne. Oczywiście we wspomnianych okresach generowanego prądu jest więcej niż zimą czy w dni pochmurne. Jednak nawet przy gorszej pogodzie praca minielektrowni nie ustaje. W tym miejscu zasadnym jest również wspomnieć o bezobsługowości – instalacja fotowoltaiczna raz zamontowana nie wymaga właściwie żadnych działań. Raz na rok warto sprawdzić czy wszystko działa poprawnie oraz przeczyścić powierzchnię paneli. Jednak nie jest konieczna żadna regularna praca związana np. z odśnieżaniem czy usuwaniem zalegających liści – w celu wyprodukowania jak największej ilość energii panele są montowane pod kątem 30-35 stopni, dzięki czemu zanieczyszczenia nie osiadają na ich powierzchni.

fotowoltaikafirmy

Poruszając temat fotowoltaiki w firmie nie sposób nie wspomnieć o przepisie, który sprawił, że całość przedsięwzięcia jest dużo bardziej opłacalna dla biznesu. Mowa o rozwiązaniu prosumenckim. Prosument w odniesieniu do fotowoltaiki to osoba (lub firma), która jednocześnie produkuje energię i ją konsumuje. Zużywa prąd na własne potrzeby, a jego nadmiar może przekazać i zmagazynować w sieci energetycznej. Dzięki systemowi opustów energię można potem odebrać (np. zimą, kiedy produkcja w instalacji jest mniejsza). Istnieje też możliwość sprzedaży zgromadzonej nadwyżki.

Jak zainstalować fotowoltaikę w firmie?

Od czego należy zacząć działania chcąc zainwestować w fotowoltaikę? Na pewno od dobrego planu oraz analizy zużycia energii i kosztów. Budowa instalacji fotowoltaicznej kosztuje - w zależności od wielkości przedsięwzięcia jest to wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wielu przedsiębiorców obawia się ponoszenia tak znacznych kosztów. Jednak warto podkreślić, że tego typu działania to inwestycja w przyszłość biznesu. Dodatkowo zaś, pomocne w kwestiach finansowych są różnego rodzaju programy – chociażby rządowy „Bocian” czy Regionalne Programy Operacyjne. Oferowane w nich ulgi czy dofinansowania ułatwiają podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji, ponieważ odciążają firmowy budżet.

Komu warto zaufać i jakiej firmie powierzyć budowę instalacji fotowoltaicznej dla biznesu? Na pewno sprawdzonej i takiej, która ma doświadczenie w podobnych projektach. Ważna jest opinia klientów, ogólna marka i renoma wykonawcy oraz oczywiście jakość używanych materiałów. Jeśli chodzi o ofertę, to bardzo istotna jest jej kompleksowość – szczególnie przydatna okaże się w sytuacji, kiedy nie do końca przedsiębiorca wie, jakie są procedury i jak dokładnie powinny przebiegać prace. Dobra firma zapewni pomoc i obsługę na każdym etapie inwestycji - od wstępnej wyceny i projektu, aż po podłączenie instalacji. Cennym jest zwracanie uwagi na wybór usługodawcy, pozwala to zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, nerwów oraz czasu. Sam montaż instalacji zajmuje z reguły od kilku dni (mikroinstalacje) do kilku tygodni (większe instalacje, obejmujące znaczną część powierzchni dachu).

Inwestycja w fotowoltaikę w firmie to z pewnością decyzja odważna. Jednak niewątpliwie również przyszłościowa i przynosząca korzyści. Wybudowanie firmowej mikroinstalacji wcale nie jest też skomplikowane i obciążające dla budżetu przedsiębiorstwa. Warto postawić na zrównoważony rozwój i odnawialne źródła energii.


Zobacz także

Giełdy transportowe odnotowują wyraźne ożywienie w ofertach ładunków
DB Schenker logistykę w Oslo opiera wyłącznie o pojazdy zeroemisyjne
Astro WMS od Consafe trafi do magazynu Canpol
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jaka jest rentowność fotowoltaiki?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA